בד''ה: הלך לעולמו חכם שלום כהן

הלך לעולמו הרב שלום כהן, ראש ישיבת פורת יוסף ונשיא מועצת חכמי התורה של מפלגת ש"ס לאחר שחלה התדרדרות חמורה במצבו הבריאותי השיב את נשמתו לבורא. הערכות משט...

בד''ה: הלך לעולמו חכם שלום כהן חכם שלום כהן ז''ל

הלך לעולמו הרב שלום כהן, ראש ישיבת פורת יוסף ונשיא מועצת חכמי התורה של מפלגת ש"ס לאחר שחלה התדרדרות חמורה במצבו הבריאותי השיב את נשמתו לבורא.

היערכות משטרת ישראל למסע הלוויה: "משטרת ישראל החלה בהיערכות להלווית נשיא מועצת חכמי התורה, חכם שלום כהן. רחובות רבים בירושלים ייחסמו לתנועה החל משעות הצהריים. חברות התחבורה הציבורית נערכות לתגבר את קווי האוטובוסים מהריכוזים החרדיים ברחבי הארץ לירושלים, על מנת לאפשר לציבור להשתתף בהלוויה. פרטים מלאים יפורסמו בשעות הקרובות".

בשעות אלו נערכים במשפחת מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן זצוק"ל להלוויה ההמונית שתיערך בחוצות העיר ירושלים, בהשתתפות מאות אלפי איש שצפויים לחלק כבוד אחרון לנשיא המועצת.

בשעה זו מתקיימים דיונים בין גורמי החירום לבין בני המשפחה, כחלק מההיערכות הנרחבת לתיאום מסע הלוויה, מהגדולות ביותר שישראל ידעה בשנים האחרונות.

צוותי הרפואה של איחוד הצלה יאבטחו היום רפואית את שלומם של משתתפי מסע הלוויית מרן הגאון חכם שלום כהן זצוק"ל. באבטחת מסע ההלוויה שתצא מרחוב מלכי ישראל - כיכר השבת - רחוב יחזקאל עד שמואל הנביא - לבית העלמין סנהדריה ישתתפו גם אמבולנסים ואופנולנסים של הארגון.

אלי פולק מנכ"ל איחוד הצלה מסר: "חשוב לנקוט בכללי הבטיחות והזהירות בכדי למנוע פציעות קשות ואסונות כמו שקרו למרבה הצער בהלוויות קודמות. ברצוני לחדד את האזהרה מהלוויות קודמות כי ראוי להימנע מטיפוס על גגות ומרפסות שעקב עומס של בני אדם עלולות לקרוס ולגרום לאסונות ופציעות".

גלעד סלומון מנהל אגף מבצעים באיחוד הצלה הוסיף: "כהפקת לקחים מהלוויות קודמות שנאלצנו לטפל בעשרות נפגעים כתוצאה מנפילות מגובה וחבלות עקב הדוחק הרב, אנו קוראים לציבור הרחב לנקוט בכללי הבטיחות והזהירות בכדי למנוע פציעות קשות ואסונות מיותרים".

מיקי כהן מנהל מרחב ירושלים באיחוד הצלה סיפר: "אמבולנסים של איחוד הצלה בסיוע וליווי רפואי של רופאים פרמדיקים וחובשים מתנדבים באיחוד הצלה יאבטחו רפואית את שלומם של משתתפי מסע ההלוויה. המתנדבים ביחידת האופנועים של איחוד הצלה (אופנולנסים) ערוכים אף הם לתת מענה רפואי מהיר ומיידי גם במקרים רפואיים בצירים שייחסמו".

החל משעות הבוקר ייחסמו צירים מרכזיים בבירה, וחנויות רבות ייסגרו במסגרת 'ביטול מלאכה' כללי שיוכרז על ידי מרנן ורבנן חברי מועצת חכמי התורה. במקביל, אלפי אוטובוסים ישנעו את המוני התלמידים מכל רחבי הארץ, להלוויה ההמונית בירושלים.

אריה דרעי ספד: "‏נצחו אראלים את המצוקים ונשבה ארון האלוקים. בלב מוכה הלם ויגון נסתלק מאיתנו בסערה השמימה, אבינו מורנו ומנהיגנו נשיא מועצת חכמי התורה, גדול הדור מרן חכם שלום כהן בן תופחא מלכה זצוק״ל. אוי לו לעולם שאבד מנהיגו ואוי לה לספינה שאבד קברניטה. ברוך דיין האמת".

ראש הממשלה לשעבר מר בינימין נתניהו: "הרב כהן היה תלמיד חכם עצום שלא הפסיק ללמוד וללמד, לשמור ולעשות. אהבת התורה פיעמה בו יחד עם אהבת העם. עם ישראל איבד פוסק הלכה, מורה דרך לרבים ושליח ציבור מן המעלה הראשונה. שר וגדול הסתלק מאיתנו. אני מוסר את תנחומיי הכנים למשפחתו. יהי זכרו ברוך".

‏ח"כ אוריאל בוסו מש"ס הספיד: "זו אבידה גדולה לעם ישראל, שעוד לא יודעים לכמת אותה במילים. אנחנו מרגישים את היתמות. הוא מאוד כאב כשהיו פגיעות בעולם התורני. תמיד הוא היה אומר לנו שכל מעשינו יהיו לשם שמיים".

ראש העיר ירושלים משה ליאון הספיד: "יחד עם כל בית ישראל אני מבכה את הסתלקותו של גדול הדור מרן חכם שלום כהן זכר צדיק לברכה אשר הנחה את דרכה של תנועת שס במשך שנים, והאיר את עולם התורה בשקדנותו ולמדנותו. זכיתי להיכנס לביתו פעמים רבות כדי להתייעץ ולהתברך בנושאים העומדים על הפרק ולקבל את עצותיו החכמות שניתנו תמיד במאור פנים. זכיתי גם לקבל את תמיכתו במערכות הבחירות בהם התמודדתי ודמותו וזכרו לא ימושו מליבי ומלב ירושלים כולה לעולם. ציון במר תבכה, ירושלים תיתן קולה, אוי מי ייתן לנו תמורתו".

נשיא המדינה יצחק הרצוג ספד לרב שלום כהן זצ״ל שהלך לעולמו: "תנחומי לבני משפחתו, למפלגת ש״ס״.

ח"כ אייכלר: "המומים וכואבים על הסתלקותו של מרן רה"י, חכם שלום כהן זצ"ל, פאר יהדות ספרד, מעתיק השמועה שהיה קשור בקשרי אהבה והערכה עם יבדלחט"א האדמו"ר מבעלזא".

הרב יצחק יוסף: "למען כבוד התורה, חובה על כל אחד ואחד לבוא ולהשתתף בהלוויתו של מרן זצ״ל שלימד תורה לרבים, גידל דורות של תלמידי חכמים, החזיר עטרה ליושנה והקים את יהדות ספרד מעפרה, מי יתן ולא נדע עוד שוד ושבר בגבולנו, יבולע המוות לנצח וימחה ה׳ דמעה מעל כל פנים אמן."

הרב שלום כהן (מכונה חכם שלום; נולד בי"ב בחשוון ה'תרצ"א, 3 בנובמבר 1930) הוא ראש ישיבת פורת יוסף ונשיא מועצת חכמי התורה של מפלגת ש"ס - מרן הגאון חכם שלום כהן זצ"ל הנהיג את הציבור הספרדי ועולם התורה מאז שנת תשע"ד, מיד אחרי הסתלקותו של מרן הראשון לציון הגאון רבי עובדיה יוסף זצ"ל נשיא מועצת חכמי התורה. ראש הישיבה נשא בגאון את דגל ההשקפה הצרופה, ורומם את קרנם של בני התורה הספרדים בכל מקום ומקום, לצד העמדת רבבות תלמידים במשך עשרות שנות הרבצת תורה ויראה בישיבת 'פורת יוסף'.

וכל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף ה' זיע"א.

שר הביטחון בני גנץ: ‏נִצְּחוּ אֶרְאֶלִּים אֶת הַמְּצוּקִים. צער עמוק על מותו של חכם שלום כהן זצוק״ל, נשיא מועצת חכמי התורה. משתתף יחד עם כל אזרחי ישראל בצער משפחתו, אוהביו ומאמיניו. כל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף ה'.

הגאון רבי ציון בוארון בהוראה: כל בני התורה, האברכים, בני הישיבות וילדי הת"תים ועמך בית ישראל צריך להשתתף בהלויה.

פרופ' דרור מבורך מ'הדסה': ‏זכיתי להיות בין מטפלי נשיא מועצת החכמים של ש"ס, הרב חכם שלום כהן, שנפטר הלילה בירושלים. שני דברים עולים כרגע: למד כל רגע גם כשהיה חולה ואפילו תוך כדי בדיקתו. והשני ששוחחנו על משמעות ס"ט לאור מוצאו של אבי ופסל את פירוש 'ספרדי טהור' שיש בו התרברבות וגם אינו נכון ככל הנראה.

ח"כ מיכאל ביטון: ‏וכָּל בֵּית יִשְׂרָאֵל יִבְכּוּ אֶת הַשְּרֵפָה אֲשֶׁר שָׂרַף ה' נשיא מועצת חכמי התורה וראש ישיבת פורת יוסף חכם שלום כהן זצ"ל היה מנהיג תורני חשוב בעם ישראל שגידל וטיפח אלפי תלמידים תוך ענווה וצניעות. יחד עם כל בית ישראל אני משתתף בצער תלמידיו ושולח תנחומים למשפחתו.

על פי הנחיית ראש העיר משה ליאון, כל עבודות הרכבת הקלה בציר בר אילן יופסקו מ-10:00 עד לאחר מסע הלוויית הגר"ש כהן זצ"ל.

בהוראת הרב אדלשטיין: ראוי ונכון לבני הישיבות וכל מי שביכולתו להשתתף במסע הלווית הגר"ש כהן זצ"ל, להגיע ולחלוק כבוד לתורה.

האדמו"ר מגור הורה לבחורי הישיבות ואברכי הכוללים שבירושלים לצאת להלוויה של חכם שלום כהן זצ"ל.

הדף היומי מסכת נזיר דף יא
הדף היומי מסכת נזיר דף י
הדף היומי מסכת נזיר דף ט
הדף היומי מסכת נזיר דף ח
הדף היומי מסכת נזיר דף ט
הדף היומי מסכת נזיר דף ט
הדף היומי מסכת נזיר דף ט
הדף היומי מסכת נזיר דף ט
הדף היומי מסכת נזיר דף ט
הדף היומי מסכת נזיר דף ט