מעצר אלים: צעיר חרדי נפצע, למרות התיעוד השופט האריך את מעצרו

צעיר חרדי נפצע בעינו במהלך מעצר משטרתי אלים ונזקק לטיפול רפואי • עדי ראייה שצלמו את המעצר רצו למסור עדות במשטרה, אולם סורבו "עקב עומס"

מעצר אלים: צעיר חרדי נפצע, למרות התיעוד השופט האריך את מעצרו

צעיר חרדי נפצע אתמול (ג') במהלך מעצר אלים בירושלים. הנוכחים במקום צילמו את רגעי המעצר, אולם במשטרה סירבו לקבל אותם לעדות "עקב עומס". הצעיר נזקק לטיפול רפואי והושאר במעצר, היום (ד') החליט שופט ביהמ"ש השלום בירושלים אלעד לנג להאריך את מעצרו.

לפי פרוטוקול הדיון, הבחור נעצר לאחר ששוטרים ביקשו ממנו לעזוב את מקום ריקוד הדגלים והוא סירב. הבחור היה בגבו לגדר, ובעת המעצר האלים נפצע בעינו ונזקק לתפרים והדבקה.

עורך דינו נתי רום, המסייע לו תיאר כי כאשר הנוכחים שהיו עדים למעצר האגרסיבי ואף צילמו אותו ביקשו להעיד במשטרה, הופנו לתחנה אחרת. בתחנה השניה נאמר להם שיש עומס, ואינם יכולים לקבלם.

למרות שלבחור אין עבר פלילי וזהו מעצרו הראשון, ולמרות שהמשטרה לא ראתה את סרטון תיעוד המעצר עקב העומס, החליט שופט ביהמ"ש השלום בירושלים אלעד לנג להאריך את מעצרו עד מחר בצהריים.

עו"ד נתי רום מטעם ארגון חוננו תיאר את המעצר "מדובר באירוע מביש בו משטרת ישראל מורה לא על פי חוק, לאזרח, לעזוב את המקום תוך הפעלת אלימות קשה בכוח של שוטרים.. צעקו עליו ללכת ומיד תקפו אותו ללא כל הצדקה. כולי תקווה שזה יעבור למח"ש, הוא נזקק לטיפול רפואי. כל עוונו הוא שהוא נצמד לגדר".

עוד הוסיף עו"ד רום כי "המשטרה מוסיפה חטא על פשע, עד מבקש למסור עדות, הגיע לתחנה, ולא מקבלים אותו. הוא מתקשר לתחנת 'עוז', ואומרים לו שיש להם 40 עצורים והם לא יכולים לקב את העדות שלו".

לדבריו, הבחור הותקף שלא כחוק, והורחק ממקום בו מותר לו להיות במסגרת ריקוד הדגלים. "זו צלקת נפשית ופיזית האירוע הזה, הוא עצור בפעם הראשונה. מדובר בניסיון ענישתי. השוטרים התוקפים הם אלו שאמורים לתת דין וחשבון".

מאיר אינדור, חבר בעמותת עם כלביא ויו"ר ארגון אלמגור, היה עד לאירוע. לדבריו "ראיתי שיש קבוצה שהמתינה לפתיחת שער שכם, אך השוטרים ביקשו מהם להמשיך לעבר שער יפו. ניסיתי לתווך בינם לבין השוטרים, ואכן רוב הקבוצה התקדמה לשער יפו".

אינדור תיאר את המעצר "נשארו מעט שהתחילו להתווכח עם השוטרים, והיס"מניקים התחילו לזרז את הקבוצה באמצעות דחיפות וכוח. ביקשתי מקצין שהיה במקום לנהוג בעדינות עם הבחורים, חלקם נערים, שלא ליצור תדמית רעה למשטרה, אך זה היה כמו לדבר אל הקיר. היס"מניקים דחפו יותר, ובשולי הקבוצה נפצע אותו בחור. השוטר תפס אותו בגב והרים לו את הידיים אחורה, כך שהבחור היה חייב להתכופף כדי שלא ישברו לו הידיים, ואז ראשו פגע בקסדה של השוטר".

לדברי אינדור הבחור כלל לא נראה כחלק מהקבוצה. אינדור פנה לתת ניצב שמואל מרציאנו, סגן מפקד המרחב, וביקש ממנו לפעול "אני מאוכזב מאוד מכך ששמואל מרציאנו לא עמד בהבטחתו לשחרור העצורים, בלשונו 'תכף נשחרר אותם'. זה היה כדי להיפטר ממני. לדעתי הם מתעקשים על מעצרו בגלל שנפצע, או כדי להראות לתקשורת שהיו מעצרים משני הצדדים".

עוד הוסיף: "השוטר שליווה אותו ניסה לתקן את הגרסה שלו לפציעה "אתה מתכוון שאתה התכופפת", היה חשוב לשוטר להטיל את זה עליו. ראינו בעבר שלמשטרה יש שיקולי נראות ולא רק שיקולים פליליים. אני קורא למשטרה למלא את הבטחת המפקד ולשחררו מיידית".

החרדי שנפצע במהלך המעצר על ידי השוטר
"לטפל באיש הגזען והאנטישמי הזה ולהושיבו בכלא"
הנגב הפרוע: כך נראה מצב הפשיעה בארבע השנים וחצי האחרונות באזור
בעקבות חשד לחדירה: פצצות תאורה גרמו לשריפה
בישראל יעלה מס הפחמן, לעזה: הנחה במע''מ
פאדיחה: נגנבה ניידת למשטרה
בני ברק: צלבי קרס רוססו על בית כנסת
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
"לפתוח בחקירה בהולה נגד השייח' יוסוף אלבאז שממשיך להסית"
החלטה מקוממת: המחבל שדקר חרדי ירצה 9 שנים פחות בכלא
58 מיליארד: סוכם תקציב הביטחון