"תפילותינו נענו": כל בני הערובה בבית הכנסת בטקסס שוחררו

בעיצומן של תפילות השבת גבר חמוש ברובה נכנס לבית כנסת רפורמי בעיר קוליוויל שבמדינה הדרומית • המחבל דרש לשחרר את מחבלת שנידונה ל-86 שנות מאסר

"תפילותינו נענו": כל בני הערובה בבית הכנסת בטקסס שוחררו

גבר חמוש פרץ אמש (מוצ"ש) לבית הכנסת קהילת בית ישראל בעיר קוליוויל, פרבר של העיר דאלאס, שבמדינת טקסס והחזיק במקום בארבעה בני ערובה, כך דיווח משרד השריף המקומי בטוויטר.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', תשע שעות מאוחר יותר, אחד מבני הערובה שוחרר, וכעבור 12 שעות מורטות עצבים, דיווח המושל גרג אבוט כי כל בני הערובה שוחררו כשהם בריאים ושלמים. המשטרה עדכנה כי החוטף נהרג אחרי שה-FBI פרץ למקום.

"התפילות שלנו נענו, כל בני הערובה יצאו בבטחה", כך כתב בטוויטר המושל. כתבים ששהו במקום דיווחו על קולות נפץ וירי זמן קצר לפני שהמשבר הסתיים, אך לא דווח על נפגעים בקרב החטופים.

זהותו של החוטף ידועה למשטרה, אך בשלב זה היא לא חושפת את פרטיו. כמו כן, ב-FBI אמרו כי החוטף התמקד בנושא שאינו קשור ישירות לקהילה היהודית, וכי אין אינדיקציה לכך שהוא קשור לתוכנית רחבה יותר.

כמו במקרים מסוג זה, גם בבית הלבן עקבו בדריכות אחרי האירועים והנשיא ג'ו ביידן עודכן בפרטים. על פי הדיווחים, ראש הקהילה הרפורמית, צ'ארלי סיטרון וואקר, דווקא הוא זה שנמצא חטוף, יחד עם עוד שלושה אנשים בבית הכנסת. כוחות גדולים של המשטרה, בהם יחידה מיוחדת ללוחמה בטרור הגיעו לזירת האירוע. גם הבולשת הפדרלית, ה-FBI, הייתה מעורבת באירועים.

על פי דיווח של רשת החדשות האמריקנית ABC החוטף טוען כי אחותו היא מדענית ומחבלת מורשעת בשם עפיה סאדקי, המוחזקת במאסר לאחר שהשתתפה בפיגוע נגד חיילים אמריקנים, נעצרה באפגניסטן ונגזרו עליה 86 שנות מאסר. היא כלואה בבית כלא פדרלי בטקסס לא רחוק מבית הכנסת בו התרחשה החטיפה. בתגובה, עורכת דינה של המחבלת, מרווה אלביילי אמרה כי אין לה כל קשר לאירוע וכי האסירה "לא מעוניינת בשום אקט אלים שיבוצע בשמה".

מהמשטרה המקומית נמסר כי לא ברור במה האיש חמוש אך התנהל משא ומתן במטרה "לסיים את האירוע באופן רגוע". במהלך החטיפה אמר המחבל: "יש בידי אסירים".

לאחר מכן נשמע היורה אומר: "אני אצא לחצר. אני מתכוון למות. אני הולך למות בתוך זה, אל תבכו בשבילי". היורה נשמע נסער אך לא אמר דברים המזהים רקע אידיאולוגי כלשהו למעשיו.

"יהודים לא צריכים לפחד להתפלל"

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הגיב על שחרור החטופים: "הודות לעבודה האמיצה של רשויות אכיפת החוק הממלכתיות, המקומיות והפדרליות, ארבעה אמריקנים שהוחזקו כבני ערובה בבית כנסת בטקסס ישובו בקרוב לביתם ולמשפחותיהם. אני אסיר תודה לעבודה הבלתי נלאית של גורמי אכיפת החוק בכל הרמות שפעלו בשיתוף פעולה וללא מורא כדי לחלץ את בני הערובה. אנו שולחים אהבה וכוח לחברי קהילת בית ישראל בקוליוויל ולקהילה היהודית".

"נלמד בימים הקרובים על המניעים של חוטף בני הערובה, אבל תנו לי להיות ברור: לכל מי שמתכוון להפיץ שנאה – אנחנו נתייצב נגד האנטישמיות ונגד עלייתה הקיצוניות במדינה הזו", הוסיף. "זה מי שאנחנו, והלילה, אנשי ונשות אכיפת החוק גרמו לכולנו להיות גאים".

ראש הממשלה נפתלי בנט צייץ בחשבון הטוויטר שלו באנגלית: "אני עוקב מקרוב. מתפלל לשלומם של בני הערובה והכוחות".

שגריר ישראל בארה"ב, מייק הרצוג: "‏אני אסיר תודה על כך שהחטופים ניצלו והוחזרו ליקיריהם. האירוע הנורא הזה הוא תזכורת לכך שאיום האנטישמיות קיים תמיד. יהודים לא צריכים לפחד להתפלל בבתי הכנסת שלהם נמשיך לעמוד לצד הקהילה היהודית בטקסס ונגד כל צורה של שנאה".

שר החוץ יאיר לפיד דיבר עם ליביה לינק, הקונסולית של ישראל ביוסטון, וקיבל עדכון במתרחש בשטח. "אנחנו עוקבים מקרוב על מצב בני הערובה ונמצאים בקשר הדוק עם רשויות החוק האמריקניות".

ג'ונתן גרינבלט, המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה, הודה לכל הגורמים המעורבים בשחרור החטופים – וביקש להזכיר שבתי כנסת ברחבי ארה"ב נמצאים תחת סכנה להתקפות טרור: "אין ספק, בהינתן מה שאנו יודעים עד כה, שהחוטף בחר את יעדו לאחר חשיבה. אנו קוראים לגורמי אכיפת החוק והמשפט לחקור את הממד האנטישמי שייתכן שהניע את החשוד לפעולה".

"המתקפה היא תזכורת לכך שאנטישמיות קונספירטיבית מוצקה הינה בליבת האג'נדה של גורמים קיצוניים על כל הקשת, כולל בקרב אסלאמיסטים קיצוניים", הוסיף. "אנו תקווה כי פתרון המשבר הזה יספק הזדמנות לדיאלוג וחיבור בין הקהילות היהודיות והמוסלמיות בארה"ב, כך שלא נאפשר לשנאה ולאלו המקדמים אותה לייצר פילוג בינינו".

ה-FBI בזירת האירוע
זוועה באוקראינה: עשרה אזרחים נהרגו מפגיעת פגז
נראה אתכם: ג'אגלינג וסידור שלוש קוביות הונגריות בו זמנית
ארה"ב תוציא ארגונים אסלאמיים ויהודיים מרשימת ארגוני הטרור
בעקבת פינלנד: שבדיה הצהירה כי בכוונתה להצטרף לנאט"ו
"אפס מקרי הדבקה": הסגר הגדול ביותר בסין הגיע לסוף המיוחל
דו"ח מודיעין: צבא רוסיה איבד שליש מכוחותיו באוקראינה
רוסיה מאיימת על שבדיה ופינלנד: "הן יהפכו לאויבות שלנו"
במלאות 77 ל'חג הנצחון': מוסקבה אומרים תודה ל'וֶטֶרָנִים' היהודים
באודסה מתכוננים לגרוע מכל: "חבל מאוד שאין לנו כיפת ברזל":
בעקבות טביעת ספינת מהגרים לבנונית: המופתי בטריפולי הותקף