התגלו עיטורים נדירים מלפני כ1,800 שנים

השריד הארכיאולוגי, יתכן ושייך לתקופה הרומית מלפני כ- 1,800 שנה, נמצא על ידי דיויד גורן תושב ציפורי, שסייר בגן הלאומי וראה את הממצא המיוחד מבצבץ על פני השטח. עם מציאת הממצא המיוחד דווח על כך לארכיאולוגים הממונים ברשות הטבע והגנים

התגלו עיטורים נדירים מלפני כ1,800 שנים בימה - המעודכנים מעדכנים

ה"פרצופה", מעוצבת בצורת פנים אנושיות, פני חיה או דמות מיתולוגית. לרוב, ניתזו המים מפי הדמות, בה היה מותקן לעתים צינור עופרת. מיני פרצופות היו בשימוש במבנים החל מהתקופה ההלניסטית דרך התקופות הרומית והביזנטית ועד ימי הביניים.

המונח "פרצופה" לקוח מן הגמרא: "פרצופות המקלחין מים לכרכין לא יניח פיו על פיהם וישתה מפני שנראה כמנשק לעבודת כוכבים" (תלמוד בבלי, עבודה זרה, יב א). התיאור מתיישב יפה עם ממצא הפרצופות המעוצבות בדמויותיהם של אלים מיתולוגיים ודמויות אחרות, והשותה מים מפיהן, נראה כמשתחווה לצלם.

ה"פרצופה" שהתגלתה בציפורי מעוצבת באבן שיש איכותית שמקורה ככל הנראה מתורכיה, בצורת ראש אריה בעל סממנים אנושיים במקצת. צורתה הכללית של ה"פרצופה" הוא כעין חרוט אשר בקצהו נקב ליציאת המים. קוטר גב ה"פרצופה" הוא כ-15 ס"מ. עומקה הוא 12.5 ס"מ ומסתיים בקצה הצינור שקוטרו 2 ס"מ בלבד.

שרידי טיח הצמודים לחלקי ה"פרצופה" מצביעים על העובדה שלאחר שיצאה משימושה המקורי, הפכה למטרה אחרת או אולי היא כוסתה בטיח על מנת לכסות את הפנים. סביר להניח כי ה"פרצופה" שעיטרה מזרקה קיבלה את מימיה מאמות המים של ציפורי שהובילו מים מהמעיינות שבהרי נצרת.

ד"ר יוסי בורדוביץ', ראש תחום מורשת ברשות הטבע והגנים מציין כי: "דוגמאות של "פרצופות" אחרות נתגלו בגנים הלאומיים חמת גדר, בית שאן וקיסריה". הגן הלאומי ציפורי, שמשמר את שרידי בירת הגליל הקדומה ציפורי בה ישבה הסנהדרין ובה נחתמה המשנה, לא מפסיק להפתיע בממצאיו הארכיאולוגיים.

כמו כן, נמצאו בציפורי שרידים של עשרות פסיפסים יפהפיים מהתקופות הרומית והביזנטית, שהפכו אותה לעיר פסיפסים בינלאומית ובשנים האחרונות התגלו בה בנוסף במסגרת חפירות ארכיאולוגיות גת עתיקה לייצור יין, וגם נחשפה בריכת מים עתיקה, שייתכן כי היא "קרונה של ציפורי" בה רחץ בזמנו רבי יהודה הנשיא".

חברי הכנסת לא יוכלו לוותר על שכרם למען האזרחים
10 שנים של אש: נאס"א בתיעוד נדיר
בית החולים הדסה הפך לראשון בעולם שהתחיל טיפול בחיסון פסיבי על ידי נסיוב של IgG לנגיף הקורונה
שר המדע מחויב להכנס לבידוד
ארגון הבריאות העולמי: הדבקה ללא תסמינים 'נדירה מאוד'
משהו מסתורי: גלי רדיו נשלחים כל 157 יום לכדור הארץ
80% מהציבור בעד אכיפה נוקשה על אי עטיית מסכה והפרת ההנחיות
ניו-זילנד: 0 חולים בקורונה
רופאים טוענים שייתכן וחלק מהמחלימים לא יזכו להרגיש טעם או ריח בעתיד
מעשן? הסיגריות מקטינות את הסיכוי להידבק עד למחצית