לראשונה ל'בימה' חושף הח"כ הבולט מש"ס את כל מסתריו - אז מיהו באמת ח"כ משה אבוטבול? • וגם: למה סגר?

בראיון ייחודי לכתב 'בימה' נותן ח"כ הרב משה אבוטבול הצצה נדירה אל תוך עולם חייו הסוער • על הסגר: "צעד קשה שחייבים" • על האפליה הגוברת • בנושא "קונספירציית" הקורונה • מה תכלית השדולה למען השבת שיזם?! • חביבות יוצאת דופן אצל גדולי ישראל • וגם: מדוע קרא לו השר דרעי לפגישה בארבע עיניים? - צפו בראיון המלא

לראשונה ל'בימה' חושף הח"כ הבולט מש"ס את כל מסתריו - אז מיהו באמת ח"כ משה אבוטבול? • וגם: למה סגר? בימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכנים

אנחנו יודעים שמרן הרב יצחק יוסף מאוד תמך בך בפרוייקט של השדולה למען השבת. אתה יכול לספר לנו קצת על הקשר בינך לבין הרב יצחק יוסף?


- כן, הקשר שלנו כבר עשרות בשנים. אנחנו, עוד כשהוא היה ראש ישיבה ב'חזון עובדיה' ,בני למד שם אצלו בתור תלמיד. הקשר שלנו בזה, שכשאני הייתי ראש העיר ועוד לפני זה, הוא היה מגיע אלינו לעשרות שיעורים בעיר בית שמש, וממש הייתי מאוד מקורב אליו. כמעט כל שיעור הייתי בא להקשיב לשיעור, לשבת לידו שם. הקשר הוא גם פסיקתי, כשיש לי שאלה בהלכה, דברים ציבוריים, אני מפנה אליו. עכשיו ממש, לפני מספר רגעים, שלחתי אליו שאלה על יהודי בתל אביב שרוצה לעשות בתוך תיאטרון מניין של יום הכיפורים, ובקשו ממנו שביום כיפור ימדוד חום ע"י גוי לאנשים. השאלה אם זה מותר או אסור. שלחתי עכשיו ללשכה שלו, של הרב יצחק יוסף. זה קשר שהוא חי ונושם. והמכתב שלו החם, וגם כשהייתי אצלו בבית לפני מספר שבועות וסיפרתי לו על השדולה, הוא כל כך שמח. הוא כל כך עודד את הנושא הזה ונתן לנו גם הדרכה כיצד לנהוג בדברים האלה. הקשר שלי עם כל גדולי ישראל מכל החוגים זה קשר של עשרות בשנים – אם זה גדולי התורה שלנו, של יהדות ספרד, מועצת חכמי התורה, כולם אחד לאחד, נשיא מועצת חכמי התורה, הגאון הרב שלום כהן, שאני בקשר הדוק איתו, וגם שאר חברי המועצה – הגאון הרב ראובן אלבז, הגאון הרב דוד יוסף, הגאון הרב משה מאיה, וכמובן הגאון הגדול הרב שמעון בעדני.


זה עשרות שנים של קשר וידידות, וכמובן גם עם גדולי האדמו"רים האשכנזים מכל חוגי ה... האדמו"ר מבעלז, האדמו"ר מגור, האדמו"ר מויזניץ, ביתו של הרב חיים קנייבסקי, הגאון הרב גרשון אדלשטיין. כל המקומות האלה – אנחנו דרכנו שם הרבה פעמים. גם לשאלות שהצטברו לנו כראש עיר, וגם ל... ובעיקר גם לברכות – לקבל מהם לפני צעדים משמעותיים, בפרט שבצעד המשמעותי והגדול ביותר, כשבניתי בעיר בית שמש 40,000 יחידות דיור, היו הרבה הפגנות שהיו ממש מפגינים כלפי, היו שולחים לי בג"צים וכו'.


הייתי בא לגדולי ישראל גם מהדור הקודם – הרב אלישיב, הרב שטיינמן והרב עובדיה יוסף, שהייתי ממש מגיע אליו הרבה, ותמיד היה מעודד אותי ונותן לי עוד כאפה ועוד כאפה, הכל יהיה בסדר, ועוד סטירה ועוד סטירה. ובאמת הייתי מגיע לבג"צ, ובג"צ היה מצדד בעמדה שלי! כן, שחרר לי את השכונות לבניה. והיום, כשאני בא ורואה את מאות הבניינים בבית שמש, זה משמח אותי מאוד מאוד. כ-40,000 יחידות דיור. אז אני התחלתי להבין מה הכוונה כשאמרו חז''ל – סתירת זקנים בניין.


עם כל סטירה שהייתי מקבל – עוד עשרות בניינים נבנו בזכות הרב עובדיה יוסף והעידוד שלו שנתן לנו לאורך כל הדרך. וגם כן מעבר לזה – מאות כיתות, כ-500 כיתת שהקמתי בעיר בית שמש, תלמודי תורה שפתרנו להם בעיות – מכל החסידויות, מכל המגזרים, מכל המקומות האלה. אז ברוך ה', רבנים וגדולי הדור, יש גם את המושג של הכרת הטוב ההדדית.


אני מכיר להם טובה שהם בחרו בי להיות ראש העיר, והם מכירים לי טובה על זה שזכינו להקים את העיר בית שמש. ב"ה היום היא העיר מספר 1 החרדית בארץ ובעולם – גם מבחינת כמות. היום יש שם 140,000 תושבים, עוד מספר שנים היא תהיה רבע מיליון תושבים, כל השכונות לתפארת, בנויות יפה. אני שמח שהחלומות של האתמול זה המציאות של היום. היום ב"ה הרחובות מתנוססים עם שמות של אביי, רבא, רב פפא. כל השמות שאני, כיו"ר ועדת שמות, נתתי לאותן שכונות יפות, והיום רוקמים עור וגידים.


כמו שאנחנו רואים, אתה איש מאוד בשטח, מאוד מציאותי. ובד בבד הולך ביחד עם כל גדולי ישראל. יש לך איזשהו מסר לחזק מגדולי ישראל לעם ישראל בתקופה הקשה שאנחנו נמצאים בה?


המסר שלי, אם אנחנו רוצים להצליח בעולם החרדי, זה דבר אחד – האחדות. האחדות שחייבת להיות בין כל המפלגות, כמובן החרדיות. אם זה יהדות התורה וש"ס, חייבים לצעוד יחד. לבוא ולהבין שאנחנו עם אחד. חייבים לעשות למען עם ישראל. אוי ואבוי לנו אם יהיה חילול ה' שאנחנו פה בפירודים. זה מצד אחד. מצד שני כ"א חייב לכבד את השני גם אם הוא לא חושב כמוהו. יש חסידות כזו ויש חסידות כזו. יש רבנים כאלה ויש רבנים כאלה, העיקר זה לכבד את כולם.


אצלי בשולחן שבת, בשולחן בבית, מעולם לא תשמעו שמדברים נגד אף אחד מגדולי ישראל חס ושלום. מדברים דברים טובים על כולם – לא משנה איזה חוגים, איזה דברים. זה מה שחינכתי אותם תמיד. גם בימים של מחלוקות ודברים – הס מלהזכיר. כולם קדושי עליון. זו דרך שמחנכים גם ילדים בדור הזה.


אם ילד שומע חלילה זלזול על גדולי ישראל, על מישהו, אפילו בחצי פה, בחצי עקימת פה, אז בסופו של דבר הוא גם ... אנחנו מוצאים אותם אחרי זה כנוער נושר. לכן חייבים לדעת שגדולי ישראל הם מחוץ לענין. רק כבוד, רק הדר, לדבר כלפיהם בכבוד וענווה ודרך ארץ, ולעבוד על האחדות בתוך המחנות. גם אם אנחנו חושבים אותו דבר – לא משנה. תהיה שתהיה אחדות.


למרות שאין אחידות, אבל צריך שתהיה אחדות. האחדות זה סמל ההצלחה של העולם החרדי, אם רוצים להתפתח ולשגשג. במקומות שהיו מחלוקות לא התפתחו, לא גדלו, לא צמחו. נשארו אחורה. וזה אסור שזה יהיה.

בימה - המעודכנים מעדכנים

יש לך עוד משהו לסיום?


- אני באמת קודם כל מאוד מודה לכם על הבמה של 'בימה', שנתתם לי, ואתם באמת פועלים למען עם ישראל ... טובים שיידעו מהדברים האלה. אני בכלל שמח שהתקשורת החרדית היום מאוד מפותחת. אפשר לקבל תקשורת נקייה וטובה. זה דבר שבאמת מאוד חשוב לנו, ואני שמח שיש לנו גם כלי ביטוי.


בעבר לא היה עם מי לדבר, עם מה לדבר, ולא היה איך להעביר בכלל את הדברים הנכונים שאנחנו עושים למען עם ישראל. היום ב"ה זכינו, ואתם באמת משמשים לנו כ'במה' וכפלטפורמה להעברת מסר ומידע אל אותם ציבורים.


אני רוצה קודם כל לאחל לכם שתמשיכו להצליח, ולכם באופן אישי סייעתא דשמיא להביא את דבר ה' ברמה הזאת. זה דבר חשוב מאוד. והכל לעשות על פי דעת הרבנים, כמו שאתם עושים את זה עד עכשיו.


ולעם ישראל אני קורא: אנא, תתפללו! עכשיו אנחנו נמצאים בימים נוראים שחז"ל אמרו תשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזירה. לתת צדקה כולם יודעים וכ"א יודע איפה לתת, לאיזה מוסדות לתת את המעשרות שלו ואת החומש. את זה יודעים. גם את הנושא של תשובה – כ"א... זה דבר שנתון ללב.


אבל תפילה – כן. תפילה יש מה לדבר, לשפר. ולמרות שאנחנו לא באותם מניינים גדולים שיש בדיוק את אותו חשק והגעשמאק הזה שמתפללים כולם במאות ובאלפים, גם במניין קטן, גם במניינים קטנים, הלב, הלב שידבר אל בורא עולם.


להתפלל מעומקא דליבא שיסיר מעלינו את המגיפה, שעם ישראל יחזרו בתשובה, יש פה הזדמנות נפלאה של קירוב רחוקים בתקופה הזאת, הרבה אנשים התקרבו דרך הזום, דרך כל מיני דברים, דרך ה... פשוט שעמם להם! אני יודע על כאלה שחזרו בתשובה - מתי? בחדר בידוד! ישבו שם, אתה יודע, פתאום הם שמעו, שמו איזה רשת רדיו תורני, שמעו שיעור או הרצאה, התקרבו לאט לאט. יש פה גם סוג של הזדמנות מסויימת. הרבה עבירות נמנעות בתקופה הזאת, שזה גם כן עניינים של צניעות, עניינים של דברים, יש פה גם. בכל רע יש טוב. הקב"ה ... את הטוב.


לכן אני אומר – ננצל את התקופה הזאת לזכות את הרבים, לחזק את הרבים, להביא עוד מישהו לדף היומי, לשיעורי תורה, עוד מישהו לתפילה. ואנחנו נתפלל טוב לבורא עולם. נזכה בעזרת ה' בקרוב שבאמת נביא גם את הגאולה הקרובה, ושנצליח באמת לקדש שם שמיים. זו הבקשה שלי, לקדש את שמו יתברך, לעשות כמה דברים יפים שיהיו נעימים לכולם, ולעשות כמה שיותר דברים שיחזקו את עם ישראל.


ולברוח ממחלוקות. ממחלוקות לברוח! לברוח כמו ממגיפה ויותר ממגיפה. כי מחלוקת, אם מחלקים את המילה הזאת, אז בתוך 'מחלוקת' יש גם את המילה 'מות' לא עלינו. לא עלינו, יש גם את המילה 'מות' בתוך 'מחלוקת'. ולא יהיה לנו את הנושא הזה, אלא לברוח מהנושא הזה. והקב"ה ודאי יעזור הלאה שתהיה סייעתא דשמיא.


אני רוצה לברך את כולם בעזרת ה' בכתיבה וחתימה טובה, שנה טובה ומבורכת, שבעזרת ה' תזכו לנחת מהילדים, שתזכו לעשות השנה הרבה שמחות. לא שמחות קטנות אלא שמחות גדולות בעזרת ה', לחתן את הילדים, ומי שצריך רפואה, שתהיה לו רפואה שלמה, מי שצריך בעזרת ה' זיווג הגון לבנים ולבנות – יהיה לו זיווג הגון.


ומי שצריך בעזרת ה' כמובן את הברכה עבור פרנסה בשפע רב, זו ההזדמנות. אתם ניצבים היום כולכם. אין פה הפרש. כולם מגיעים ליום הדין. אין אפליה. בדברים האלה אין אפליה. כולם מגיעים ליום הדין, דברים שמה נחתכים – הפרנסה, הברכה, הסייעתא דשמיא. מזונותיו של אדם קצובים לו מראש השנה לראש השנה.


מי שיעמוד יפה יוכל גם כן לזכות אחרי הברכות האלה לראש השנה, להתברך ולהגיע גם כן למצב טוב וסייעתא דשמיא שתלווה אותו כל השנה כולה.


- בעזרת ה'. אנחנו מודים לך מאוד, הרב אבוטבול, על הזמן שהקדשת לנו לעשות את הראיון הזה.


- תודה רבה.


- אנו מאחלים לך שנה טובה ומתוקה, שתצליח בכל העשייה הברוכה שלך, עם כל הדברים הטובים, בד בבד עם כל גדולי ישראל. ה' יצליח דרכך, ונזכה לראות אותך עוד!


- אמן, תודה רבה לכם. תמשיכו להצליח, ואנחנו לשירותכם תמיד בכל שאלה ובכל עניין. בהצלחה רבה ויישר כוח לכולם. שנה טובה.

הראיון המלא

צילום: בימה

ביחס לסגר על כל המדינה. מה אתה רואה? מה הולך להיות?


- תראה, חייבים לעשות צעדים מסויימים, אפילו שהם קצת קשים. אם רוצים באמת ... לעשות מריחות, אז אפשרי להמשיך הלאה עם צעד פה צעד שם, שני צעדים קדימה, ... צעדים אחורה. אבל לא זה מה שאנחנו מצפים. אנחנו רוצים כבר להיפטר מהמגיפה, רוצים כבר לעשות – איך אומרים – לעשות צעד אקטיבי שלא תהיה כזו כמות של נדבקים, כמות של אלפים שחולים, פשוט לא שייך להשאיר את זה, כבר חצינו את הרף של אלף מתים במגפה פה בארץ. תיזכרו בהתחלה שהיו 15 מתים... אני זוכר את זה בפסח - - -


- מספר מאוד נמוך!


- זה עדיין מאוד נמוך אבל אתה יודע שכל יהודי, כל אחד אצלנו זה עולם ומלואו, כואב לנו על כל משפחה, כל אחד מאיתנו יש לו חבר או מישהו שנפטר מהקורונה. זה מאוד כואב! מאוד כואב! אנחנו חייבים לעשות את כל המאמצים... אמר השר דרעי ובצדק שכדי לעשות זאת חייבים לעשות צעדים גם אקטיביים ולא להישאר שאננים בתך הקונכייה הזאת ולהגיד – לעשות את עצמנו כאילו שאנחנו מטפלים בבעיה. לכן אם באמת יוחלט על סגר מלא, נקבל את זה בהבנה. גם בליל הסדר היינו בליל הסגר.


כולם זוכרים את ה'מה נשתנה' שהילדים שרו בחצרות, קצת לעורר רחמי שמיים. אין מה לעשות! אז אולי באמת הפעם את הסימנים של ראש השנה שנהיה לראש ולא לזנב – נגיד את זה במרפסות, נגיד את זה במקומות כאלה. אבל צריכים לדעת ולהבין שבאמת שראש השנה זה תאריך מאוד חשוב – שם ייקבע מי בצמא, מי ברעב, מי לחיים, מי לא לחיים בר-מינן. כל הדברים האלה. זה הזמן לעורר רחמים, היום הרת עולם. לפי הקורונה – היום הרס עולם... כמו שאומרים – בונה עולמות, הורס עולמות. בואו נקווה שהוא יבנה את העולם בצורה טובה ושנגמור כבר מהתיקון הזה של הקורונה הזו, שבאמת מטרידה אותנו.


במשך שנים, חברי הכנסת צועקים על האפליה ביחס לציבור החרדי. ואנחנו רואים בתחומים מסוימים שיש עדיין אפליה, והיא רק גוברת! מה אתה אומר על זה?


- כן, ודאי, אין ספק שיש אפליות שנראות מאוד בעליל, אפילו אפשר לבוא ולהגיד שאנחנו רואים שבבתי הכנסת מאפשרים רק כמות קטנה של 20-30 איש, כשבעצם במסעדות מאפשרים יותר. באולמות, כל מיני דברים מהסוג הזה. קשה לנו עם זה, עם אומן, שזה כאב מאוד גדול אצלנו, כי אנחנו כ"כ מבינים את אלה שמאוד רוצים להגיע לאומן. אני בעצמי הייתי באומן כמה וכמה פעמים, זה מאוד מרגש וכו'. אבל פתאום אתה רואה שלא מאפשרים להם, כשבעצם בבלפור יש שם אלפי איש, אלפי איש שנמצאים שם בלי מרחקים, בלי מסכות, בלי זה, וכל אחד עושה מה שהוא רוצה. ושמה – איך אומרים – שותקים. אם באמת היו אנשים מתים, היו באים ואומרים – גם אתם בבלפור מותר רק 500 איש לשעתיים בלבד, כמו כשהפגינו נגד רבין. אבל כנראה כשמדובר בביבי אז מותר הכל, וכמה שיותר מעודדים אותם לבוא לשם ואומרים להם תבואו, ואפילו תחביאו את הפלאפון בבית ותבואו להפגנה כדי שלא ידעו מי היה שם לגבי הדבקה. זה דברים חמורים מה שקורה שם. ושם – שותקים. זה אפליה! זה אפליה שמאוד מאוד כואבת. אני מתחבר לדברים האלה.


אבל שוב – למרות כל האפליה, למרות כל הכאב והכעסים שלנו, ברוך ה' הצלחנו קצת בסייעתא דשמיא לעורר, ולאומן הגיעו כ-3,000 איש. עובדים על זה שיצליחו לבוא עוד קבוצה מסויימת, אבל בהחלט שידעו שבאמת פעלו בנושא הזה. אם בוועדת החוקה, ועדת ה... בכל הוועדות שאני מגיע לשם, בפרט ועדת העבודה והרווחה, הקורונה... תמיד דיברתי על האפליות האלה של המגזר החרדי, האכיפה הבררנית הזאת שעושים בדברים מהסוג הזה. לפעמים זה נופל על אוזניים קשובות ולפעמים לא. היה לנו גם הישג בנושא של הלמידה מרחוק, שהצלחתי בסייעתא דשמיא לעזור לכל הסמינרים שרצו שיכירו במבחנים שלהם שהם עשו בלמידה מרחוק, ובסייעתא דשמיא הצלחתי לסדר את זה בוועדת החינוך.


הרבה מהדברים אנחנו צריכים לסדר, לא תמיד מרגע לרגע, זה לא כספומט שאתה... כן, יש תאריך מסוים, יש ביורוקרטיה, שרוולציה, כל הדברים האלה. אבל זה לא כספומט. כספומט – אתה לוחץ ארבע ספרות וקופצים עליך שטרות (זה אפילו חרוז...). אבל פה צריכים לעבוד בצורה אחרת – שתדלנות, לשכנע עוד אנשים ועוד אנשים שיתמכו בנושא, שיבינו את הדברים האלה. ואני שמח שבעבודה מאומצת... חברי הכנסת של תנועת ש"ס חרוצים מאוד, עושים עבודה נהדרת. השרים שלנו, סגני השרים ויו"ר התנועה שעומד עלינו כמו גדול, לספק סחורה לציבור של האזרחים. עושים את כל מה שרק אפשרי, ואני מאוד מקווה שבע"ה נמשיך הלאה לעזור ואנחנו כבר רואים את התוצאות של הדברים היפים שאנחנו משתדלים...

בימה - המעודכנים מעדכנים

רציתי לשאול – יש את הערים שקיבלו סגר לילי כבר משבוע שעבר. והערים האלה הם בעיקר חרדיות - בני ברק, שכונות בירושלם – רמת שלמה, ביתר, אפילו בית שמש – העיר שלך. אנחנו רואים שדוקא ערים חרדיות קיבלו סגר?


- אתה צודק, השאלה מאוד מאוד כואבת. גם כן צריכים גם להבין שיש גם מין ... מסויים למה זה קורה. כי אצלנו הערים החרדיות מאוד מאוד צפופות. בבני ברק – יש המון בניינים בלעה"ר, יש שם משפחות ברוכות ילדים. זה לא כמו בתל אביב שיש שם שלושה ארבעה בתוך בית. פה מדובר גם על 14 נפשות שנמצאות בתוך בית, משפחות ברוכות ילדים. לא מרובות ילדים אלא ברוכות ילדים.


את זה אני תמיד משנן לאנשים. המשפחות האלה באמת מביאות ברכה לעולם, והילדים האלה מתוקים מדבש. אבל מה אפשר לעשות שהם גרים בצפיפות, ואז הצפיפות הזאת יוצרת יותר את כל ההתקשרות לנגיף וכל הדברים האלה. ובניינים בתוך בניינים, כמו שאומרת אחת הבדיחות: בבני ברק, מה יש בין בניין לבניין? עוד בניין! לכן אני אומר – זו ברכה אחת גדולה.


הקשר החברתי שלנו שיש בעולם החרדי – נפגשים הרבה במקווה, במכולת, בבית הכנסת, בשיעורי תפילה, בתלמודי תורה. הקשר הוא מאוד הדוק ולכן בעצם החשש מאוד גדול. לעומת זאת בתל אביב – לא יודע מתי אחד רואה את השני. אולי הוא רואה אותו לפעמים כשהוא יוצא לשפוך את פח האשפה. אתה מבין... וגם זה – לפעמים. אצלנו הקשר הוא מאוד מאוד הדוק.


ככל שהקשר הדוק יותר – אז הסיכוי להידבקות גדול יותר, ולכן באמת קורה מה שקורה. אבל עם כל זה - הכאב הוא כאב! אנחנו עדיין כואבים את זה שיש בביתר סגר, ובבית שמש בשכונות מסויימות. זה מאוד כואב. אבל צריכים גם להבין שאתה יכול לבוא בתלונות, אבל בסופו של דבר מי שקובע זה הגרפים. ככל שנשטח את העקומה ונביא את זה למצב כזה שתרד רמת התחלואה, נוכל ג"כ לשחרר ולתת – לפי שיטת הרמזור של גמזו – ערים יותר ירוקות, שם יוכלו להתכנס כמויות יותר גדולות בבתי כנסת, בכל מיני דברים מהסוג הזה.


ואני מקווה שגם גמזו, שבינתיים הספיק להתנצל על המכתב הגרוע שהוא שלח לאוקראינה – זה היה פשוט איום ונורא לראות את המכתב הזה. שם הוא אפילו לא כתב 'יש תחלואה הדדית', אם הוא היה אומר את זה, אז אתה יודע מה? הייתי מרגיש חצי פגוע. אבל הוא אומר שהתחלואה באה רק מהחסידים, ואילו המקומיים שם כולם נופת צופים... זה ממש להאשים אותנו כיהודים שמביאים את המגפה לתוך הארץ הנפלאה הזאת - זה דבר שגרם לכעסים מאוד גדולים. זה מצד אחד.


מצד שני, גם הנקודות שלו – שהוא דיבר בצורה מאוד לא יפה כלפי אחד מגדולי ישראל, מרן הרב קנייבסקי, שהוא דבר הוא חמור מאוד מאוד. אני מאוד מאוד מקווה שההתנצלות שלו, שהוא התנצל בתקשורת בצורה פומבית, תביא אותו לחשיבה. חשיבה! להבין שהציבור שלנו הוא ציבור מאוד שונה, מאוד ממושמע – לא לליברמן אלא לרבנים. ואני בטוח שבע"ה רק ע"י חיבור אמיתי של הציבור שלנו לכלי המידע המותאמים, שאנחנו יכולים לקבל מהם את המידע – נוכל להביא את ההצלחה בהורדת התחלואה ... הסימנים שיש. אבל בצורה ... פרועה זה ודאי לא יעבוד.


ביחס לגמזו, אנחנו רואים ושומעים אותו כל יום בכותרות. אבל בפועל, מאז שהוא נכנס לתפקיד אנחנו לא רואים ירידה בתחלואה. הפוך! יש רק עליה. אנחנו שואלים... הציבור שואל – מה בעצם הוא עושה?


אני מבין את השאלה... התחושה היא שהרמזור מהבהב, לא נעשה לא ירוק ולא אדום. יש תחושה כזאת ... שקראו לפיטוריו, ובטענות שהיו כלפיו העלו גם את הטענה הזאת. הוא התפאר ורץ מאולפן לאולפן, אבל בינתיים לא ראינו שאתה מוריד את אחוזי התחלואה. זו טענה! אבל מצד שני, מוקדם מאוד כדי לבדוק אם הוא הצליח או לא.


יקח עוד כמה שבועות לראות באמת האם שיטת הרמזור שלו עבדה, מה קורה במקומות הירוקים שהוא אמר, מה קורה בכל מיני מקומות מהסוג הזה. קשה לבחון את זה, כי גם התערבב בתוך הנושא הזה גם השיח האלים שלו כלפי המגזרים... הוא אפילו התנצל על זה. אבל צריך פשוט למדוד את זה במדד רגיעה. אני אוכל בעוד כחודש לבוא ולהגיד איך צלחנו את החגים – האם ''גמזו'' לטובה או - - - שלוש נקודות


יש בלבול גדול ביחד לקורונה, האם היא באמת 'שפעת', או שבאמת אנשים יכולים להגיע למצבים מאוד מאוד קשים מזה


לא הייתי מציע לזלזל!

אני יודע שגם בעיר שלי היו חברים טובים שבהתחלה התחילו לבוא ולספר שהכל זה קונספירציה וכל מיני דברים מהסוג הזה, שזו המצאה ושאין בכלל קורונה וכו' וכו'. לצערי, מזלם הלא טוב הביא שהם עצמם חלו בקורונה.


אז לא הייתי מציע לזלזל. יש נגיף, יש קורונה, יש להישמר, יש אפשרות להישמר. ועם כל זה, צריכים לדעת לא לזלזל בנושא, ומעבר לכל זה תפילה לבורא עולם שירחם עלינו.


אנחנו לא יודעים מה לעשות, וממש משמיים באים ללמד אותנו – אין כוחי, אין עוצם ידי. לא הרפואה, לא הטכנולוגיה, הכל ''זירו'', אפס אפסים. אין עוד מלבדו. רק הקב"ה בעצמו הוא יודע, הוא רופא כל בשר ומפליא לעשות. כמה צרי לכוון את זה ב'אשר יצר', לבוא ולדעת שרק הקב"ה ואין בלתו – לא גמזו ולא מערכת הבריאות ולא אף אחד אחר, לא שרי הבריאות ולא שום דבר. אין יכולת. ... נגיף כזה קטן שלא רואים אותו אפילו, יכול לשבש לך את כל המערכות, את כל הטכנולוגיה, את כל מה שאנשים מתכננים.


במשך ... באמת ראינו פה כל מיני תכנונים, כנסים ענקיים, מערכות בחירות – מה לא היה פה. אבל הכל – נגיף כזה קטן משנה את הכל. משנה את כל העולם הזה למשהו שונה שלא חלמנו עליו. אבל ה' בא להראות את כוחו ועוצם ידו של הקב"ה, שהוא בעצם יודע להנהיג את עולמו.


התחושה שאנחנו כאלה אפסיים עושה לי טוב, כדי שקצת ניכנס טיפה לרגיעה מסויימת... אנחנו צריכים לדעת שהכל בא מאת ה'. כמו שהחובות הלבבות אומר – אין ביד אחד מן הברואים להועיל את עצמו ולא ... כי אם ברשות הבורא יתברך. ברגע שאדם ירגיש את זה, שאין שום אדם בעולם שלא יועילנו ולא יזיקנו, אלא רק רצון ה' – ישוב ליבו וירתע ? מתקוותם ויבטח על הבורא לבדו. הכל תלוי איך אדם מתייחס. אם אדם מבין שהכל מאת ה', קל לו גם לשרוד את המגיפה הזאת. הוא יודע איך להתנהג, איך לכבד את רצון ה' ואיך "להשתלב בתנועה".

בימה - המעודכנים מעדכנים

הרב אבוטבול, אתה היית ראש העיר בית שמש. אז אנחנו שואלים איך זה להיות ראש עיר ... ומפורסם, ואיך זה להיות חבר כנסת מפורסם ומוצלח עוד יותר


טוב, תראה, זו עבודה שונה לגמרי.


זו באמת עבודה שונה לגמרי. זה כמו ההבדל בין ידיים לרגליים. זה שני חלקים חשובים בגוף, אבל כל אחד עושה תפקיד אחר. זה מוליך אותך לדברים, זה מביא אותך לדברים... התפקיד בכנסת שונה בהרבה מראשות העיר. היינו בעיר 25 שנה. זה הרבה זמן, זה חצי יובל. זה רבע מהחיים, כן? בהנחה שנחיה לפחות עד גיל מאה – זה רבע מהחיים. להיות שם זו עבודה לא קלה. הייתי שם בכל התפקידים.


הייתי גם חבר מועצה, הייתי גם סגן ראש העיר, ממלא מקום ראש העיר, הייתי ראש עיר 10 שנים, אמון על תיק ההנדסה והבניה והרבה דברים שעשינו שם. אחרי 25 שנה רצה בורא עולם, זו התחושה שלי תמיד, הטובה, שהקב"ה מנחה אותך... ה' רועי לא אחסר.


הקב"ה רצה שאחרי 25 שנה – להפסיד את הבחירות בהפרש קל של 250 קולותי שזה דבר מאוד מאוד נדיר, אבל הקב"ה רצה שאנחנו כנראה נפעל במקום אחר, בפלטפורמה אחרת של הכנסתי וזה מה שעשינו. מרגע שהתקבלו התוצאות, ברגע שהגיעו התוצאות – כיבדנו את זה, העברנו את השרביט שלנו למי שנבחר בצורה יפה ומכובדת, דבר שעורר בכל מקום קידוש ה' ... אבל עשינו את זה בצורה יפה, נפרדנו יפה.


ומיד הקב"ה סידר את זה, אני לא יודע איך, שמיד אחרי שבועיים שלושה או ארבעה הממשלה נפלה, ופתאום עוד בחירות, ופתאום קורא לי יו"ר התנועה הרב אריה דרעי, שהוא רוצה שאני אמשיך בכנסת את הפעילות שלי... ברוך ה' זה מאוד שימח אותי, וכמובן שנעתרתי לפניית יו"ר הסיעה ומועצת חכמי התורה, שבחרו בי בנושא הזה. אבל היעדים שלנו הם יעדים מאוד ברורים.


כל מה שעשינו בקטן בעירייה – לעשות את זה בגדול, בארצי. כי אם עד היום טיפלתי באיזושהי בעיה מסויימת רק לעיר בית שמש, היום כשאני מטפל – זה גם לצפת, גם לאלעד, גם לאילת, גם לבני ברק. לכל הארץ. זה פשוט לראות את הכל בצורה רחבה יותר ולא להיות רק סביב פרובינציה, עיירה אחת בלבד. אלא ללכת בגדול, לעזור לכולם.


אני מאוד שמח שאנחנו מצליחים לעשות הרבה דברים יפים, מצליחים לעבוד על נושא של חקיקה של חוקים... עובדים על זה הרבה, על נאומים בכנסת. במשך השנה למעלה מ-120 נאומים שנתנו בכל מיני נושאים. עבודה בתוך הוועדות, לשנות כל מיני דברים שיהיו לטובת המגזר החרדי. אתמול הייתי בוועידת-זום עם מכון לב, גם דיברו על הנושא של החרדים... מכון מאוד מוצלח פה בירושלים, כמאה פרופסורים ודוקטורים.


הבאתי את דבר העולם החרדי ואני מאוד שמח שגם נשיא האוניברסיטה שם, המכללה, מאוד שמח עם הדברים וקיבל את זה בצורה מאוד יפה. אנחנו מחלקים את זמננו לארבע פעימות. פעימה אחת זה העבודה הקשה ביותר בתוך הוועדות שאני חבר בהן – ועדת המדע והטכנולוגיה, ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ועדת הקורונה - שבעצם הן ועדת מאוד חשובות. ויש גם תתי-ועדות שנמצאים. הדבר השני שאנחנו נמצאים זה במליאת הכנסת, בנאומים שאנחנו נותנים שם. הדבר השלישי זה הסיורים והביקורים שאני מגיע לעשרות מוסדות שמזמינים אותנו, באים, פותרים להם בעיות, דברים שהם נתקעים בהם.


והדבר הרביעי זה כמובן השדולה למען השבת, שזה דבר שמאוד מאוד מעסיק אותי .השבוע חנכנו את השדולה ביום מאוד יפה, ביום י"ח באלול, שזה תאריך קדוש בעולם החסידי בעיקר, שזה יום הולדתו של הבעש"ט וכן יום הולדתו של בעל התניא, שני מאורות גדולים. שני אור. אני מאוד שמח שבתאריך הזה עשינו פעולה מאוד נרחבת בנושא הזה, שכמובן נספר לכם בעניין.

את ח"כ הרב משה אבוטבול אנחנו פוגשים ביום תוסס בכנסת, העשייה שלו היא רבה, ההצבעות רצות, העומס גדול. עם כל זאת הקדיש לנו הח"כ מזמנו היקר וסיפק לנו ראיון מיוחד במינו. ראיון רב גוני, הכולל נושאים רבים - בהם שיתף אותנו הח"כ הבולט מסיעת ש"ס. עתה אנו מגישים לפניכם - קוראינו היקרים - את הראיון המלא עם הח"כ המרתק:


- שלום וברכה לח"כ הרב אבוטבול.


- שלום וברכה לכל הצופים היקרים באתר בימה. הרבה נחת והצלחה


- תודה רבה. רצינו לשאול – כעת אנחנו נמצאים בתקופה מאוד קשה. רואים את כל הכאב בציבור החרדי, רואים כמה שמנסים להפלות אותו, לצער אותו. מה אתם יכולים להגיד על המצב הזה?


- בלי ספק גם לנו - נבחרי הציבור - יש טענות קשות.

אנחנו גם רואים לפעמים מצבים שמאוד מאוד לא נוחים וכואבים של איפה ואיפה.

זה היה יותר בגל הראשון, אם זה הנושא של השוטרים והיחס של השוטרים שהיה ממש מפלה - כפי שהיה נראה בסרטונים הרבים ששלחו אלינו. אם זה הנושא של המסכות, הקנסות בבתי כנסיות, היו הרבה דברים שבאמת גרמו לנו לצער מאוד כגדול כנציגי ציבור.

אני שמח שיו"ר התנועה שלנו השר הרב אריה דרעי הפגיש אותנו עם ראש הממשלה, עם שר הבריאות, עם השר לבטחון פנים.


ישבנו כל חברי הכנסת של סיעת ש"ס יחד עם ראש התנועה שלנו, העלינו את הדברים במשרד, ראש הממשלה הקשיב לדברים האלה. אני חייב לבוא ולומר שבעצם הרבה מהדברים שופרו ותוקנו. היחס של השוטרים השתנה והתחילו להבין שבאמת דין אחד לכולם. תמיד יהיו טענות. אי אפשר לבוא ולומר שבזאת תמו שידורינו. יהיה עוד טענות ואנו ערים לכך.


אנו חייבים תמיד לשים לב, לקלוט את הזעם ולפתור בעיות. לפעמים זה חוסר הבנה, לפעמים זה סתם רשעות של מישהו שלוקח את החוק לידיים, אבל אנחנו כאן כדי לטפל בדברים מהסוג הזה.


אנחנו קשובים לדברים, לכל הטענות, שיהיה ברור שאנחנו קולטים את המסרים כשראינו את התיעודים המזעזעים, פועלים, מטפלים.. גם אם לפעמים הדברים לוקחים כמה ימים עד שהדברים באים לידי טיפול, אבל בהחלט אנחנו קשובים לזעמים וקשובים לכעסים שלהם.

כאמור, דיברת על השדולה למען השבת. מה בפועל תעשה כדי שאנשים יזכו לשמור את השבת?


השדולה, כשמה כן היא. שדולה – מלשון להשתדל. אף אחד פה לא יכול להכריח, תעשה ככה, תעשה ככה. הכל יבוא רק מתוך רצון טוב. כי כדי לעשת חוקים יש את הכנסת. השדולה באה מכל גווני הקשת הישראלית. יש שם גם מהליכוד חברים רבים, גם ימינה, גם מתוך הבית היהודי, גם מתוך ש"ס כמובן ויהדות התורה. בחרתי מגוון של חברי כנסת, כ-30 חברי כנסת מכל סיעות הבית, כדי לתת לזה פרזנטציה שזה של כולנו. השבת היא לא פרטית שלי, לא פרטית שלך. וזה בעצם מביא את כולם, כאשר אנחנו מדברים בעיקר על הנופך הציבור. ... הנושא של בתי מסחר שיהיו סגורים, מפעלים שיהיו סגורים, הנושא של תחבורה ציבורית שלא תהיה. זה מצד אחד – לשמור שהצביון של המדינה יישאר צביון יהודי, כמו שבאמת מצפים מהמדינה, מדינה יהודית, מדינת ישראל.


הדבר השני שאנחנו עובדים עליו חזק זה הנושא של להאהיב את השבת. כמו שאומרים – מעשה טוב. להגיע לכמה שיותר קהלים, בני נוער, יש שלומדים בכל מיני מכינות ומדרשות, להביא אותם שיבואו לעשות סיורים בשבתות – אם זה בישיבות כמו ישיבת אור החיים, הפקדתי שומרים, מחנה ישראל, כל מיני מקומות. או בבתים של יהודים חרדים שהזמינו אותם. יש כבר פרוייקט כזה – יהודי מאוד יקר בבית שמש שעושה את זה, וגם בירושלים. אנחנו נשתף פעולה עם כל ארגון שקשור לנועם השבת. לחזק את הנושא הזה של בני נוער. לחזק את הנושא הזה של נשות ישראל, שיידעו מה זה השבת, הפרשת חלה, דברים שהם לא גורמים לאנשים להתעצבן.


בעיקר דברים של – איזה יופי השבת, כיף. לא כפיה אלא כיף-י-ה. לחלק את המלה בצורה שונה. אני בטוח שבעזרת ה' בעבודה משותפת של כל החברים, ביחד עם ברכתם של גדולי ישראל שבירכו אותנו בצורה אדירה, אם זה כמובן שהגיע לפה הרב לאו, הרב הראשי לישראל, וגם שלח מכתב חם. הראשון לציון הרב יצחק יוסף, לאירוע. וכן דיברו דרך הזום הרב גרוסמן, הגאון רבי ראובן אלבז, הגאון הרב גרוסמן, הגאון הרב זמיר כהן, דיברו וחיזקו את כולם, נתנו לכולם את הוויטמינים המתאימים לנושא הזה. הייתי גם אצל הרב הצדיק האדמו"ר מויזניץ שגם חיזק אותי בנושא הזה. סיפרתי לו על השדולה והוא אמר – תגיד לכולם שאם רוצים להיפטר מהנגיף, הדבר הכי טוב לנושא הזה זה שמירת שבת קודש. שבת היא מלזעוק ורפואה קרובה לבוא. זה באמת יכול לתת לנו הרבה הרבה כוחות כדי להיפטר מהנגיף הזה בעזרת ה'.

השר לביטחון פנים מפרסם את שמות חברי ועדת הבדיקה לבריחה מהכלא
ח''כ כהנא על בנט: "מעוניין להפסיק את תפיסת העולם החרדית"
הליכוד על בנט: "משסה הורים אלו באלו"
בנט: "אני רוצה שההורים יריבו אחד עם השני"
לקראת חקירת פרשת הצוללות? בנט נפגש עם יו״ר התנועה לאיכות השלטון
בן גביר: "ההר הוליד עכבר, בנט צריך להתנצל"
חה"כ אבי מעוז הגיש בג"צ נגד ניר אורבך ומיקי לוי
בנט: "למדנו שהטלת הספק היא תנאי הכרחי לניהול חיינו"
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
כאסח בין ימינה ולציונות הדתית