חשיבותו הבריאותית של המינרל מגנזיום

נמצא בבירור שאצל אנשים להם הייתה רמה נמוכה של מגנזיום בדם, השכיחות של שברים בפרק הירך הייתה גבוהה יותר // מאת: דר' מרדכי הוכברג ז"ל, מראשוני התזונאים בארץ

חשיבותו הבריאותית של המינרל מגנזיום אילוסטרציה

למינרל מגנזיום יש תפקידים חיוניים רבים ביותר בגוף ובכללם שמירה על מסת העצמות. כ- 60% מכלל כמות המגנזיום בגוף מצויה בעצמות.

מחקרים רבים מאוד הראו שצריכה מוגברת של מגנזיום מתבטאת בריכוז גבוה יותר של מינרלים בעצמות, הן אצל גברים והן אצל נשים. כעת, מחקר בנורווגיה מצא קשר בין כמות המגנזיום במי השתייה לבין שכיחות שברים בפרק הירך.

בנורווגיה, כמו גם בארה"ב, יש שכיחות רבה של שברים בפרק הירך. עוד נמצא, ששכיחות הבעיה תלויה גם באזור המגורים - בקרב תושבי ערים יש יותר שכיחות למחלה זו מאשר בקרב תושבי כפרים. החוקרים חשבו שעובדה זו קשורה לכמויות שונות של מינרלים במים אך הוכח שאין זה כך. יותר סביר שזה קשור לכמויות ויטמין D שקולטים מהשמש תושבי כפרים ותושבי ערים. על כל פנים, בבירור נמצא שאצל אנשים להם הייתה רמה נמוכה של מגנזיום בדם, השכיחות של שברים בפרק הירך הייתה גבוהה יותר, הן אצל גברים והן אצל נשים. מסקנת החוקרים הייתה שלמגנזיום המצוי במי שתייה יש אפקט תורם להגנה מפני שברים בפרק הירך. שבר בפרק הירך שכיח יותר אצל זקנים. סיכוניו רבים, החלמתו קשה וכרבע מן האנשים ששבר כזה קרה להם, נפטרים כתוצאה ישירה מכך.

המגנזיום מעורב ביצירת העצמות ובשמירת בריאותן.

בארה"ב, ל- 80% מן התושבים יש מחסור במגנזיום ולכך יש השפעות דרמטיות על בריאות העצמות. למגנזיום יש תפקיד הן בפעולתם של התאים האוסטיאובלסטים בוני העצמות והן בפעולתם של התאים האוסטיאוקלסטים מפרקי העצמות.

למגנזיום יש תפקיד במניעה וריפוי של אוסטיאופורוזיס. בנוסף, המגנזיום משפיע על כמות הורמון הפאראתירואיד ועל הפעילות של ויטמין D. לשניהם יש תפקיד מרכזי בשמירת מסת העצמות. רמות נמוכות של מגנזיום בדם נמצאו אצל נשים שסבלו מדלדול במסת העצמות. נתונים אלו ואחרים מלמדים שמחסור במגנזיום הוא אחת הסיבות לאוסטיאופורוזיס. במחקר אחד נמצא שנשים מבוגרות הצליחו לבלום תהליך של הידלדלות מסת העצמות עם נטילה של 300 מ"ג מגנזיום ביום במשך חודש (6). כמובן ש מציאות יש להקפיד לבל יהיה מחסור במגנזיום, הן עם אכילת מזונות שעשירים בן, והן עם נטילת תוספים מתאימים, כל ימות השנה ולא רק 30 יום...

מהו היחס הנכון בין נטילת סידן למגנזיום

בשלושים השנים האחרונות, נשים רבות החלו לקחת תוספי סידן ותוספי סידן הוספו גם למזונות קנויים רבים. זאת נעשה כדי למנוע מחסורים תזונתיים בסידן שהם שכיחים למדי. למרות זה, השכיחות של אוסטיאופורוזיס רק עלתה ולחוסר האיזון בין סידן למגנזיום יש לפחות חלק בכך. בארה"ב, יש מחוזות בהם השכיחות של אוסטיאופורוזיס עלתה בעשורים האחרונים ב- 700% לעומת מה שהיה בעבר. חלק מן האשמה היה בהמלצות לקחת כתוספים כמות סידן כפולה מזו של המגנזיום. יחס נכון בין שני מינרלים אלו הנלקחים כתוסף צריך להיות 1:1 או מקורב לזה. חוסר מגנזיום פוגע לא רק בעצמות, אלא גורם גם להתכווצויות בגוף, כולל בעורקים, ולהפרעות בזרימת הדם בגוף. כך יש יותר סיכון ללב. ללא כמויות מתאימות של מגנזיום, הלב לא יכול לפעול כפי שצריך. חשוב ביותר לבדוק כמה מיליגרמים יש בכל טבלייה, של סידן או של מגנזיום. למשל, אם כתוב על אחד מסוגי המגנזיום שהכמות שלו למנה היא 200 מ"ג, ומנה היא 2 טבליות, משמע שכל טבלייה מספקת רק 100 מ"ג מגנזיום. כמו כן, מומלץ שלא לקחת את מלוא כמות הסידן והמגנזיום בבת אחת, אלא לחלק לפעמיים ביום. זאת ועוד, הסוג הטוב ביותר והבטוח ביותר של סידן הוא ממקור של אלמוגים (קורל) זהו סידן ביולוגי וכמו כן אין לגביו גם בעיות של כשרות.

ויטמין D וויטמין 2K דרושים בנוסף

ארבעת רכיבי תזונה אלו: סידן, מגנזיום, ויטמין D וויטמין 2K פועלים יחדיו. חוסר איזון בין ארבעה אלו הוא הגורם לכך שעודף סידן הנלקח כתוסף מעלה את הסיכון להתקפי לב ובמקרים מסוימים, להרעלת ויטמין .D חלק מכך הוא שוויטמין 2K מחזיק את הסידן במקום בו הוא צריך להיות. אם ויטמין זה נמצא בחסר, נטילת סידן יכולה לגרום ליותר בעיות מאשר לפתרון בעיות. אז, הסידן מתרכז ברקמות הרכות ולא בעצמות. באותה מידה, אם אדם נוטל תוספי ויטמין D בטיפות, עליו לקחת כמות מספקת של ויטמין 2K ויותר מגנזיום. נטילת כמות רבה של ויטמין D כתוסף ללא נטילת 2K וללא מגנזיום יכולה לגרום להרעלת ויטמין D ולסימפטומים של מחסור במגנזיום ובכללם הסתיידויות לא רצויות בגוף ונזק ללב. מגנזיום וסידן משלימים האחד את השני מאחר והמגנזיום מוריד רמות יתר של לחץ-דם. יתר לחץ דם הוא אחת מן הסיבות למחלות לב. את כל הרביעייה הזו חשוב לקחת באותו יום אך מי שקולט די ויטמין D מן השמש והרמה של ויטמין זה אצלו בדם היא בנורמה האמיתית, יכול שלא לקחת ויטמין D כתוסף מזון. חשוב ביותר שרמת ויטמין D בגוף תהייה בנורמה אמיתית, לפחות 50 נ"ג/מ"ל ויותר, או 125 ננומול/מ"ל ויותר. ויטמין 2K חשוב ביותר למטבוליזם של ויטמין D כאשר הוא נלקח בטיפות או כמוסה ולא מחשיפה לשמש. אבל, ויטמין 2K לא יהיה מיותר גם אם אדם נחשף חשיפה נכונה לשמש.

תפקידים נוספים של המגנזיום בגוף

מחוץ לעזרתו לשמירת מסת העצמות ולפעולת הלב, נמצא במחקרים שנעשו שהמגנזיום קשור ל- 3,751 מקומות בחלבוני הגוף וברור לכן, שתפקידיו בבריאות האדם נרחבים ביותר. הוא מצוי גם ביותר מ- 300 אנזימים שונים בגוף. יש לו חלק בנטרול רעלים, הן מתכות כבדות שחדרו לגוף והן פסולת חילוף החומרים השגרתי בגוף. מגנזיום דרוש אפילו ליצירת גלוטתיון, שהוא האנטיאוקסידנט הפנימי המרכזי בגוף, בתאים. הוא מפחית גם תחלואה בסרטן המעי הגס עד היום נמצאו לו יותר מ- 100 תפקידים בשמירת הבריאות ובכללם טיפול בפיברומיאלגיה, פרפור עליות, סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם, מיגרנה, תהליכי הזדקנות והארכת חיים.

דרכים לזיהוי מחסורי מגנזיום

אין בדיקות מעבדה לאיתור מחסור במגנזיום מאחר ורק 1% ממנו נמצא בדם. יש מעבדות שמסוגלות לבדוק רמת מגנזיום בכדוריות הדם האדומות ונתון זה די מדויק. אפשר גם לבדוק רמת מגנזיום בגוף עם איסוף שתן של 24 שעות, אך בדיקה זו איננה מאוד מדויקת.

התפריט המערבי דל הערך מהווה סיבה עיקרית למחסורי מגנזיום. סיבות נוספות למחסור במגנזיום הן אלו:

מערכת עיכול חלשה שמפריעה לקליטת מגנזיום למשל במחלת קרוהן ודומיה. אלכוהוליזם - כ- 60 מהאלכוהוליסטים סובלים ממחסור במגנזיום. מחלת כליות שגורמת לאובדן מגנזיום דרך השתן. סוכרת. גיל מבוגר. תרופות מסוימות ובהן כאלו הניתנות לחולי סרטן. סימנים נוספים למחסור יכולים להיות אובדן תאבון, כאבי ראש, בחילות, עייפות וחולשה.

סימפטומים נוספים שיכולים להצביע על מחסור במגנזיום הם אלו: הירדמות איברים, התכווצויות וכאבים בשרירים, עוויתות, שינויים באישיות, דופק לא סדיר, התכווצויות בעורקים.

מקורות תזונתיים למגנזיום

מקורות טובים הם ירקות עלים לסוגיהם ובכללם תרד ומנגולד, גרעינים, שקדים ואגוזים שונים, גרעיני דלעת, חמניות ושומשום. מקורות טובים הם גם אבוקדו ומיצי ירקות, כולל מיצים מעלים ירוקים. אותם מומלץ למהול היטב במים טהורים כדי לדלל במידה הדרושה את ריכוזם, שלא יכבידו על הכליות - אפילו דילול של חלק אחד מיצים ירוקים על 6 חלקים מים טהורים או גם יותר. ירקות ופירות מגידול אורגני מכילים יותר מגנזיום. מקור טוב יכול להיות צמחי בר אכילים ובלבד שהם נאספו באזור שלא היה חקלאי, הרחק משטח מרוסס, ממזבלות ומכביש עמוס.

לגבי תוספי מגנזיום, דרוש יותר ידע כדי להחליט מה טוב יותר. ניתן לקלוט מגנזיום גם דרך העור, עם עושים אמבטיות עם מלח אנגלי.

ישנם 8 סוגים של מגנזיום כתוסף - מהו הטוב מכולם.

אין תוספים של מגנזיום לבדו - תמיד הוא קשור עם חומר נוסף. לכן, יש לשקול מהו הטוב מכולם. לכל חומר הקשור למגנזיום יש השפעה שונה על מידת הזמינות שלו ועל ערכו הבריאותי. שבע מתוך שומנה התרכובות הן בצורת כילאטים, השמינית לא. להלן תרכובות המגנזיום השונות וערכן:

1) מגנזיום גליסינאט - לו יש את מירב הספיגה והזמינות הביולוגית והוא מעולה.

2) מגנזיום טריאונט - אף הוא מעולה, גם בזכות כך שהוא עובר דרך ממברנות המיטוכונדריות. הוא חדש יחסית בשוק התוספים.

3) מגנזיום כלוריד - מכיל רק 12% מגנזיום, אך ספיגתו רבה יותר מזו של מגנזיום אוקסיד שמכיל פי 5 יותר ממנו מגנזיום.

4) מגנזיום סולפאט (מלח אנגלי) משמש כחומר משלשל. אם בכלל נוטלים אותו, יש להיזהר במינון שלו

5) מגנזיום קרבונט - נוגד חומצת קיבה. יש בו 45% מגנזיום. עשוי לשמש כעזר נגד צרבות מעודף חומצת קיבה.

6) מגנזיום טאוראט, תרכובת של מגנזיום עם החומצה האמינית טאורין. חומר מרגיע לגוף ולנפש.

7) מגנזיום ציטראט - משלשל קל.

8) מגנזיום אוקסיד - תרכובת שאינה בצורת כילאטים, עוזר נגד עצירות.

להזמנת חוברות תזונה פלוס ניתן להתקשר לרויטל הוכברג
052-8603617


מקורות
China's Century Sunshine to raise magnesium ingot, alloy output by 56% in 2014
China's Jinhaiyuan to produce 30,000 mt magnesium ingot in 2013
Tianyuan Mining plans to acquire Daling iron ore mine in Guangdong
China Magnesium launches prospectus
China Magnesium seeks A$8m in Australia IPO
China`s biggest magnesium alloy products co starts in Tianjin

עזרה זדונית: מחקר חדש מגלה - כך "נעזור" לאדם שאנו מקנאים בו
איך לחסן הגוף מווירוסים? חובה לכל אדם
חוקרים פיתחו אלגוריתם הקורא את ה-DNA שלנו כשפה אנושית
משה ליאון לטובת שמירת צביון נקי לעיר ירושלים
מדהים: כך תתאפשר הפרדה מדויקת של חלקיקים ננומטריים
נעליים מודפסות בתלת מימד? חיבור בין החברות יאפשר חדשנות מדהימה
תחזית איומי הסייבר לשנה הבאה: מתקפות הסייבר מכוונות לכל היעדים
מיומנויות למידה או חשיבה במתמטיקה
חיקוי של הטבע: משלוח ישיר לתאי העצב
פיתוח חדשני מאפשר הובלה של מחטים ניתוחיות מעוקלות לרקמות "נחבאות"