בן גביר: "מדובר במדיניות לתת לשוטרים להרביץ לחרדים"

בן גביר בדיון שיזם בוועדה לבט"פ על תקיפתו של חיים מזרחי ואלימות שוטרים כלפי מפגינים ומתפללים: "השופטת נותנת הבוקר לשוטרים רשיון להמשיך להרביץ לחרדים!"

בן גביר: "מדובר במדיניות לתת לשוטרים להרביץ לחרדים" ח''כ בן גביר

יו"ר הוועדה לביטחון פנים, חה"כ מירב בן ארי (יש עתיד) בדיון על אלימות שוטרים: "מצופה משוטרים לשמור על החוק יותר מכולם. נעקוב בוועדה אחרי כל אירוע אלימות משטרתית שיתקיים כלפי אזרחים במרחב הציבורי".

היום (ג'), התקיים דיון בוועדה לביטחון פנים בנושא אלימות שוטרים כלפי מפגינים ומתפללים. הדיון התקיים ביוזמת ח"כ איתמר על חיים מזרחי שהוכה באכזריות על ידי שוטרים ונעצר, כאשר בית המשפט ביקר קשות את מעצרו ועל אלימות השוטרים בכלל כלפי מפגינים ומתפללים.

בדיון השתתפו: חברי הכנסת היוזמים, נציגי המשטרה, נציגי מח"ש, נציגי המשרדים הממשלתיים, אירגונים חברתיים, הבחור החרדי המוכה מהשוטרים, חיים מזרחי, אמו ועוד.

יו"ר הוועדה לביטחון פנים, ח"כ מירב בן ארי, אמרה: "האירוע בו הוכה חיים מזרחי זעזע את כולנו. לצערי זהו לא האירוע היחיד בו הופעלה אלימות משטרתית במרחב ציבורי כלפי אזרחים. באירועים כאלו על המשטרה לפעול כנגד השוטרים ולהרחיקם מפעילות בשטח עד שיתבררו העובדות בעניינם. אני תומכת בשוטרים ובשוטרות ומצפה מהם לשמור על הסדר גם בצורה קשה כשצריך אולם לא לפעול באלימות ללא צורך".

עוד אמרה: "אני דורשת שחקירת השוטרים באירוע בו נפגע חיים מזרחי תסתיים תוך ימים ספורים ותוצאותיה ידווחו לוועדה.

חיים מזרחי, צעיר שהעיר לשוטרים שפגעו ברכב חונה, ובתגובה ספג מהם מכות ונעצר, העיד בפני הוועדה, בעדות מרגשת, תוך שהוא פורץ בבכי: "אני לא יכול להסתכל עליכם בעיניים. אתם רעים. אף אחד לא מרגיש מה שאני חווה, רק אמא שלי והרב שמדבר איתי ב-4 בבוקר. אני לא יכול לצאת לשיעור תורה, או לשיעור פסיכולוגיה. אני מפסיד שיעורים. זה לא מגיע לי. השוטרים שהרביצו לי צריכים לשים את המפתחות אצל מפכ"ל המשטרה. גם לא ביקשו סליחה. אני לא נרדם בלילה. אני לא צריך לפחד. אני בנאדם שעוזר. לא עשיתי להם כלום".

בתיה בן דוד, רמ"ח משמעת במשטרה: "כשנפתחת חקירה וחומי הראיות מועברים אלינו, אנו שוקלים מה לעשות בהיבט התפקודי – אולי להעביר את השוטר לתפקיד ללא מגע עם קהל, חופשה כפוייה, השעיה, פיטורין, כפוף לשימוע". יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי: "ארבעת השוטרים שראינו במצלמות מכים את חיים מזרחי הועברו מתפקידם?"

בתיה בן דוד: "הקצין הועבר לתפקיד ללא מגע עם קהל. שני האחרים הוחזרו לתפקיד בשלב זה". יו"ר הוועדה ח"כ בן ארי: "גם מבחינה ציבורית הייתם צריכים את כולם להעביר למשרד, כמובן שיש להם זכות שימוע, אבל את כל החבורה המצולמת הזו אי אפשר להחזיר לרחוב. אני הראשונה שקוראת לחקירה פלילית. אירוע כזה מזעזע, אותה חבורה צריכה להיות בלי מגע עם אדם".

ח"כ איתמר בן גביר: "אני מכיר את הדין המשמעתי. יש מקרים שאתם פועלים, אבל בדרך כלל בכפפות של משי. אני עד היום מחכה, עצרו אותי ל-4 ימי מעצר שווא, המשטרה פיצתה אותי ב-60,000 ₪ פיצויים, ומה קרה לשוטרים? מה המסר שיוצא?"

יו"ר הוועדה שאלה את חיים מזרחי אם ברצונו לומר משהו נוסף לוועדה, והוא השיב: "שיטפלו בהם. אני מפחד מהם. זה לא בסדר שאני עכשיו פוחד לצאת לבד. זה לא בסדר שלא מטפלים בהם, שאף אחד לא יקרה לא את זה, לא למישהו יהודי ולא לערבי, לא לחינולני ולא למוסלמי. מרביצים על כלום. האישה שדיברה פה, יש לה ילד בבית, שתחשוב אם היה לו כאב שלא עובר. נראה אתכם מישהו שיקח את הכאב שלי".

בדיון מתח ח"כ בן גביר ביקורת על הזיכוי הבוקר של מפקד תחנת לב הבירה נצ״מ שימי מרציאנו בבית המשפט מאישומים של תקיפת מפגינים. בן גביר שייצג כעו"ד את המפגינים שהותקפו, מחה את החלטת השופטת ג'ויה שפירא שהגיעה מהפרקליטות: "השופטת נותנת הבוקר לשוטרים רשיון להמשיך להרביץ לחרדים!"

לדברי בן גביר: "פסק הדין בזיכוי השוטרים מתייחס להמשך העיסוק בדיון בוועדה ומדובר במדיניות לתת לשוטרים להרביץ לחרדים למרות שני סרטונים שמתעדים מכות רצח לקטינים חרדים, היא מזכה זיכוי מוחלט את קצין המשטרה שימי מרציאנו שמתועד בסרטונים נותן להם מכות רצח".

ח"כ בן גביר הוסיף בדיון: "אנחנו כמחוקקים לא נשתוק ולא נעבור על התנהלות המשטרה לסדר היום, כאשר האינטרס להוציא את העשבים השוטים, הוא גם של המשטרה".

הפצוע מהאלימות המשטרתית חיים מזרחי לאחר המעצר האליםהחרדי המוכה חיים מזרחי
תחת מתקפת אש כבדה: נעצרו 17 מבוקשים
ביידן לא מחכה: לפיד רמז שיקשיח עמדות מול איראן
עצוב: פעוטה נחנקה ונפטרה בשכונה החרדית
סיכום חדשות השבת: איראן הודיעה על חידוש שיחות הגרעין
ריססה גרפיטי על בית כנסת ונעצרה
ניצול הלינץ' תחת חקירות קשות ומניעת שינה: "אודה בשב"כ ברצח היטלר"
עשרות ח''כים למפכ"ל וראש השב"כ: אפשרו לעצור הלינץ' לפגוש עו''ד
מורים בתיכון בעכו הסיתו ברשת נגד ישראל - וזומנו לשימוע
ארבל: "יש רגעים שבהם אי אפשר לשתוק"
הכירו: דחפור על שלט בצה''ל