נגד כל הסיכויים: בנט ולפיד סיכמו - ניאבק על הממשלה עד הרגע האחרון

למרות הח"כים המורדים ולוח הזמנים הדחוק להעברת תקנות יו"ש, רה"מ ולפיד ינסו לנצל כמה פרצות כדי לצלוח לפחות את מושב הקיץ • האלטרנטיבות בעיני בנט גרועות יותר

נגד כל הסיכויים: בנט ולפיד סיכמו - ניאבק על הממשלה עד הרגע האחרון לפיד עם בנט

ראש הממשלה, נפתלי בנט, סיכם עם ראש הממשלה החליפי, יאיר לפיד, כי למרות מצבה הקשה מאוד של הקואליציה, ימשיכו להיאבק על המשך קיומה עד הרגע האחרון. בשבוע הבא ינסו השניים לצלוח את השבוע המאתגר ביותר עבור הקואליציה מאז הקמתה. בנט לא מתכוון להניח את המפתחות עד שיהיו אחרים אלה שיפילו אותו. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

לוח הזמנים לשבועיים הקרובים צפוף מאוד: ביום שני אמורה הכנסת לאשר את חוק תקנות יו"ש בקריאה ראשונה אולם נכון לעכשיו לא מסתמן שום פתרון שיביא לרוב לאישור החוק. במידה שהחוק לא יעבור השבוע יתכן שהאופוזיציה תנסה להעביר את החוק לפיזור הכנסת בקריאה טרומית כבר ביום רביעי. הדבר תלוי בהחלטתו של ח"כ ניר אורבך (ימינה) שעדיין לא הודיע כיצד ינהג.

ביום שני שלאחר מכן, 27 ביוני, תתאפשר לקואליציה פעם נוספת להעביר את חוק תקנות יו"ש, אולם במידה שיכשלו גם בפעם הזאת, עשוי לוח הזמנים להיות דחוק מידי עד בלתי אפשרי. ב- 30 בחודש יפוג תוקף התקנות והדרך היחידה להותיר אותם בתוקף ללא החוק הוא באמצעות פיזור הכנסת. השאלה אם סד הזמנים לפיזור הכנסת שיחל רק אחרי יום שני הבא יהיה מספיק על מנת להשלים את החקיקה עד ל-30 ביוני.

ראש הממשלה מודע לקשיים ולכך שעשוי להגיע בקרוב לסוף דרכו כראש הממשלה. הוא מודע לכך שאם אורבך, וחברתו לסיעת ימינה ח"כ עידית סילמן, יצביעו בעד פיזור הכנסת בקריאה שלישית, ייכנס יאיר לפיד ללשכת ראש הממשלה במקומו באופן מיידי. אף שכרגע לא נמצא פתרון ולא נראה כזה באופק, הוא החליט כאמור להילחם עד הרגע האחרון.

עד כה כשלו הניסיונות להוציא מהכנסת את חברי הכנסת רינוואי זועבי ממרצ ומאזן גנאיים מרע"מ, המסרבים לתמוך בתקנות יו"ש, ולפנות את מקומם לבאים בתור ברשימה שיתמכו. גם הניסיון לשכנע את ניר אורבך לחזור לקואליציה כנראה כשל.

האלטרנטיבות להישרדות הממשלה עם הקואליציה המאתגרת גרועות יותר בעיניי בנט - מערכת בחירות נוספת או ממשלת ימין בראשות נתניהו שבה יהיה חבר גם איתמר בן גביר. הוא לא מוכן לדרג את האפשרויות האלה ומה מבין שתי האפשרויות יעדיף במידה שממשלתו תחדל להתקיים, וסבור ששתיהן גרועות באותה מידה. בסרטון וידאו שהפיץ לפעיליו כינה בנט את שתי האפשרויות האלה "שלושת הב"תים", ראשי תיבות של בחירות, ביבי ובן גביר.

אף שהאפשרויות להיחלץ מהמשבר ולצלוח את מושב הקיץ נראות מצומצמות מאוד, עדיין ישנן כמה פרצות קטנות דרכם יוכלו בנט ולפיד לנסות לעבור. אפשרות אחת היא לגרום לחברי הכנסת הסוררים מהשמאל בכל זאת לתמוך בתקנות יו"ש. למרות שהדבר לא יבטיח רוב היות שיחסי הכוחות בכנסת הם 60:60, יתכן שדי יהיה בכך כדי לשכנע את אורבך שלא לתמוך בחוק פיזור הכנסת. אופציה נוספת היא לנסות לשכנע את אורבך שלא לתמוך בפיזור הכנסת או לעכב את הליך החקיקה בוועדת הכנסת בראשותו, על מנת לצלוח את מושב הקיץ גם ללא אישור תקנות יו"ש. נכון לעכשיו סיכויי ההצלחה של אפשרויות אלה נראות נמוכות.

כך ייראה יומו הראשון של יאיר לפיד כראש הממשלה
חיסכון של מאות אלפי חיסכון לזוגות הצעירים
פה אחד: הצעת החוק לאיסור פרסום שמות נפגעים נכנסה לספר החוקים
"״הצלחנו בסור מרע": החכי"ם על פיזור הכנסת
בן גביר במסר לדרעי: היועץ שלך גורם למלחמה בימין
לפיד הוכתר כראש ממשלה
280 אלף ש''ח ועבודת שירות: העונש לאחיו של יו''ר ש''ס
נקבע סופית: הבחירות בעוד ארבעה חודשים
הוחלט סופית: הכנסת מפוזרת
"עוזב היום בבושת פנים": הפוליטיקאים מגיבים לפרישת בנט