משפט נתניהו החל: חברי הכנסת מגיבים

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ: לחייב את היועמ"ש להוציא את נתניהו לנבצרות

משפט נתניהו החל: חברי הכנסת מגיבים נתניהו לפני הדיון בבית המשפט בפעם הקודמת

התנועה לאיכות השלטון עתרה הבוקר (שני) לבג"ץ בדרישה שיחייב את היועמ"ש אביחי מנדלבליט להוציא את ראש הממשלה בנימין נתניהו לנבצרות בשל משפטו הפלילי.


מנגד הליכוד שלח משלחת לבית הנשיא להרכבת הממשלה בהשתתפות: שר ההתיישבות צחי הנגבי, השר לשת״פ אזורי אופיר אקוניס, שר הבט״פ אמיר אוחנה ומנהלת סיעת הליכוד, הגברת עליזה בראשי, העבירה כעת לנשיא המדינה את המלצת הליכוד להטיל את הרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו.


התנועה לאיכות השלטון נימקה בעתירתה את הצרכים הדחופים להוצאת נתניהו לנבצרות מטעמים שונים:


נבצרות פיזית - מכיוון שהחל מהיום יצטרך ראש הממשלה, הנאשם בפלילים, לעסוק בשלב ההוכחות במשפטו ולהתייצב פיזית בבית המשפט למשך שלושה ימים מלאים בשבוע,


נבצרות פונקציונלית- מכיוון שנתניהו, בהתאם לפסיקת בג"ץ, מחויב לקבל את הסדר ניגוד העניינים שעליו התחייב – דבר אשר יפגע קשות ולא יאפשר את תפקודו כראש ממשלה,


נבצרות מהותית - מכיוון שנתניהו פועל למען האינטרס האישי שלו ונגד האינטרס הציבורי, זאת בכך שלא מאפשר מינויים של שר משפטים ופרקליט מדינה ולא איפשר העברת תקציב מדינה. לכל זאת יש להוסיף את הפגיעה הקשה באמון הציבור ברשויות.


התנועה ציינה בעתירתה כי "ראש ממשלת ישראל מנוע מלמלא את תפקידו בשעה שהוא בבית המשפט – הרי גם בדיונים בהם הוא לא יימצא יהיה עליו לשבת עם עורכי דינו ולהשלים איתם, או לטכס עצה. על כל נאשם קיים גם לחץ נפשי רב המשפיע על יכולת תפקודו. מגבלות אלו בעלות משמעויות מרחיקות לכת על אפשרות ויכולת קבלת ההחלטות במדינת ישראל.


"בהתאם להסדר ניגוד העניינים שאושרר בבית משפט נכבד זה, על ראש הממשלה אף למשוך ידיו מכל הקשור לקביעת מדיניות, תקצוב, מינויים או חקיקה הקשורה בעניינים בהם מנוע, וכן אף לכל בעלי הזיקה עימו. דברים אלה לכשעצמם מצביעים על מגבלה פונקציונלית המחייבת הכרזה על נבצרות ראש הממשלה".


עוד הוסיפה התנועה כי בעבר "בית המשפט קבע במפורש כי הסמכות להכרזה על נבצרות ראש הממשלה מסורה בלעדית ליועץ המשפטי לממשלה. אי-הכרזתו על נבצרות, כמוה כהחלטה לאפשר את המשך כהונתו בתפקיד".


"החשש הכבד שעולה מעתירה זו, הוא המשך שלטונו של נאשם בפלילים חמורים המנהל את משפטו, לצד ניסיונות חוזרים ונשנים להשפיע בעניין ולהימלט מאימת הדין, כאשר הכל תוך ובמהלך כהונתו כראש הממשלה".


חה״כ עמית הלוי: הדבר הכי חשוב בעידן הדמוקרטי הוא המעבר מהחרב לפתק, שלטון נבחר ומוחלף רק בקלפי. לכן הדבר הכי מסוכן לחירות ולדמוקרטיה שלנו, הוא שהעטים של יושבי צלאח א-דין יהפכו לחרבות, שפקיד משפטי יוכל בהינף קולמוס (עם אישור בע״פ..) לנטרל את רצון העם ולהדיח ראש ממשלה בישראל.


משפט נתניהו איננו ענין פרטי. אם הם יצליחו להדיח את נתניהו על הזוטות והעיוותים שבכתב האישום הזה, לא תהיה כל משמעות לבובה שאתם תבחרו מעתה והלאה. היועמ״ש יהיה ראש ממשלה על מלא!


ח"כ קטי שטרית (הליכוד) בציוץ בטוויטר: "ראש הממשלה בנימין נתניהו, הבוקר אתה מתייצב למשפטך ואני סמוכה ובטוחה בצדקתך ובחפותך יחד עם עוד מיליוני אזרחי ישראל שתומכים ומביעים את אמונם בך, כפי שבא לידי ביטוי גם בבחירות האחרונות. מחזקת אותך ואין בליבי ספק שהאמת תתברר ותצא לאור".


הדגלים השחורים על פתיחת משפט: ״מדינת ישראל מהיום הינה מדינה ללא ראש ממשלה מתפקד אלא נאשם שמשתמש בתפקידו כדי לחרב מדינה שלמה. באמצע המשבר החברתי- כלכלי הגדול מקום המדינה חייבים להקים ממשלת שינוי מתפקדת. ביבי- לך למשפטך!״


ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) בציוץ בטוויטר: "כמה סימלי שהיום, 90 שנה להקמת האצ"ל, מסע הציד נגד נתניהו נמצא בנקודת השיא שלו. הסזון הפך לסזון אישי ומשפטי כנגד אדם אחד שמייצג את המחנה הפוליטי של הנרדפים בסזון ההוא. הם משתמשים בכל האמצעים. אבל, לא תהיה שוב אלטלנה. המחנה הלאומי לא יתן להטביע את מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית.


חכ''ל בוגי יעלון (יש עתיד - תל"ם) בציוץ בטוויטר: "המציאות זימנה לכל אחת מהמפלגות שתגענה היום לנשיא תזכורת כואבת בנוגע למצבנו: בזמן שתעלו לרגל לבית הנשיא, יחל שלב ההוכחות במשפט נתניהו. בידכם הבחירה האם להמשיך בסחרור הפוליטי שנובע מאיש אחד שהסתבך בפלילים, או להוביל סוף סוף לשינוי ולתקווה".

יוצרים מגעים? גפני ולפיד יפגשו
מליאת הכנסת: הסצנות הקדושות של ינון אזולאי
שר החוץ גבי אשכנזי נפגש עם שר הקבינט הבריטי מייקל גוב
"בנט ישמור לו את כל הישיבות של הציונות הדתית, החרדים ידפקו"
"אם לא תקום ממשלה כזו, אנו הולכים לבחירות חמישיות"
ח''כ מרגי מתלהב: "הבנים שלי לוחמים בצה"ל"
הוועדה המסדרת ננעלה ללא הסכמות
דרעי מנסה לשכנע: "זה הפתרון הכי דמוקרטי שיכול להיות" • צפו
סמוטריץ' לבנט: המשחק שלך משמר את הכאוס הפוליטי
לפיד: "אנחנו חייבים להחזיר את האמון בין האזרחים להנהגה"