אזהרה: תחילתו של כדור שלג פאן אירופאי של חקיקה אנטי-יהודית

עשרות מנהיגים יהודים, פרלמנטרים אירופאים וחברי כנסת קוראים לממשלת פולין למנוע חקיקה להצרת חופש הדת בתואנה של רווחת בעלי חיים • יו"ר הארגונים היהודים באירופה (EJA), הרב מרגולין: "ייצור אפקט כדור שלג של חקיקה אנטי-יהודית"

אזהרה: תחילתו של כדור שלג פאן אירופאי של חקיקה אנטי-יהודית האנטישמיות הגואה באירופה: צלב קרס ענק בצבע ניאון שרוסס על מכונית ביום כיפור תשפ

עשרות חברי פרלמנטים מרחבי אירופה, ראשי ארגונים וקהילות יהודיות מרחבי היבשת, כמו גם חברי כנסת מישראל נענו ליוזמת הרב מנחם מרגולין, יו"ר איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA) וחתמו על מכתב פתוח לנשיא פולין, אנדז’יי דודה ולראשי שני בתי הפרלמנט בפולין, מרשל הסנאט תומאש גרוצקי וליושבת ראש הסיים אליזבטה ויטק, בבקשה שישפיעו על ראש ממשלת פולין וחברי הפרלמנט לקיים חשיבה מחודשת על הצעת החוק לרווחת בעלי חיים, שמגבילה את השחיטה הכשרה במדינה לתצרוכת מקומית בלבד.

הצעת החוק כבר עברה בבית התחתון – הסיים, בשבוע שעבר ותובא לאישור הסנאט הפולני מחרתיים – יום שלישי הקרוב. יצויין כי פולין היא יצואנית משמעותית של בשר כשר לכלל הקהילות היהודיות באירופה וגם לישראל.

הרב מנחם מרגולין מתריע כי לחוק הפולני משמעות חמורה הרבה מעבר להשלכותיו הפרקטיות על היצע הבשר הכשר ומחירו לקהילות היהודיות באירופה או בישראל. "לא מדובר בעניין פוליטי פולני פנימי, כי ”אישור הצעת החוק כלשונה עשוי ליצור אפקט כדור שלג פאן אירופאי של חקיקה אנטי-יהודית שאנו כבר רואים במדינות אחרות עם חוקים המבקשים לאסור גם קיום ברית מילה. חייבים לעצור את זה!” קובע הרב מרגולין ומדגיש כי "גם היהדות רואה בהגנה על רווחת בעלי חיים ערך חשוב ביותר, שעליו מבוססים דיני השחיטה הכשרה. היקפי השחיטה הכשרה באירופה זניחים ביחס לכמות השחיטה "הרגילה" שאינה בהכרח פחות אכזרית. לצערנו רווחת בעלי חיים היא רק תואנה לחקיקה שתכליתה להצר את חופש הדת של יהודים ומוסלמים בפולין".

במכתב הפתוח לנשיא פולין וראשי הפרלמנט מציינים הפרלמנטרים (שרובם אינם יהודים) וראשי הארגונים והקהילות היהודיות, ובהם ח"כ אלעזר שטרן מיש עתיד, ח"כ עוזי דיין מהליכוד, ח"כ אנדריי קוז'ינוב מיש עתיד, ואף יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, ארתור הופמן, נשיא TSKZ של יהודי פולין, ג'ואל מרגי, נשיא הקונסיסטואר של הקהילות היהודיות בצרפת, הרב הראשי להולנד, הרב בנימין יעקבס, ומנהיגים יהודיים מגרמניה, איטליה, ספרד ואחרים (הרשימה המלאה מצ"ב) כי הם "מודאגים מאוד מהתקדים של הצבת זכויות בעלי חיים על פני זכויות הדת של אזרחי אירופה, ביניהם יהודים - זכויות שהוענקו ונשמרו במשך אלפי שנים ואף מעוגנות בסעיף 10 לאמנת אירופה של זכויות יסוד: “לכל אחד יש את הזכות לחופש מחשבה, מצפון ודת. זכות זו כוללת חופש ... לבטא דת או אמונה בפולחן, הוראה, תרגול ושמירה ". על ידי החלת איסור ייצוא של מוצרים המייצגים עיקרים מרכזיים של אמונה ופרקטיקה יהודית עבור רבים, מועבר מסר חזק, לפיו חוקים הפוגעים בחיי היהודים באירופה הם מקובלים.

המכתב הפתוח הוא נדבך נוסף במאבק בחקיקה זו, שמנהל איגוד הארגונים היהודיים באירופה (EJA) והוא פועל יוצא של דיון חירום שקיים האיגוד בשבוע שעבר עם ראשי ארגונים וקהילות יהודיות מכל רחבי אירופה ובהשתתפות פרלמנטרים ונושאי משרה בכירים ממוסדות האיחוד האירופי ובהם הנציב האירופי לפיתוח אזורי (שמשרדו אחראי על הסכמי שיתוף הפעולה בין ישראל לאיחוד האירופי) אוליבר ווארלי, מזכ"ל מפלגת העם האירופית EPP (המפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט האירופי), חבר הפרלמנט האירופי, אנטוניו-לופז ווייט, וכן האחראי על ביטחון הקהילות היהודיות בגרמניה.

להלן תרגום לעברית של המכתב הפתוח לנשיא פולין ולראשי הפרלמנט ורשימת חותמים ראשונה.

לכבוד:

נשיא פולין, אנדז'יי דודה

יושבת ראש הסיים בפולין, אליזבטה וויטק

מרשאל הסנאט בפולין, תומאס גרודסקי

אנו, חברי פרלמנט ממדינות אירופה, נציגי קהילות יהודיות מרחבי היבשת וחברים בכנסת ישראל, עוקבים בדאגה עמוקה אחרי תהליך אישור הצעת החוק לרווחת בעלי חיים בשני בתי הפרלמנט בפולין וקוראים לכם לבקש מראש הממשלה ומנבחרי הציבור בפרלמנט לשקול מחדש את אישורה של הצעת החוק.

ההצבעה לאישור הצעת החוק, שצפויה להתקיים ביום שלישי הקרוב, 13.10.2020, תפגע בחלק משמעותי וחיוני ביותר באורח החיים היהודי – ותמחק, הלכה למעשה, את הגישה והאספקה של בשר כשר ליהודים בכל רחבי אירופה, שחלק משמעותי ממנו מיובא מפולין.

אנו רוצים להיות ברורים ולהצהיר כי רווחת בעלי חיים הינה נושא חשוב ביותר! ערך זה מעוגן בדיני השחיטה הכשרה המתקיימת בהיקפים זניחים בלבד לעומת היקפי השחיטה "הרגילה", הלא כשרה, שאינה פחות אכזרית בהכרח.

בנוסף להשלכות המיידיות של החוק, יש לציין כי אנו מודאגים מאוד גם מהתקדים של הצבת זכויות בעלי חיים על פני זכויות הדת של אזרחי אירופה, ביניהם יהודים - זכויות שהוענקו ונשמרו במשך אלפי שנים ואף מעוגנות בסעיף 10 לאמנת אירופה של זכויות יסוד:

“לכל אחד יש את הזכות לחופש מחשבה, מצפון ודת. זכות זו כוללת חופש ... לבטא דת או אמונה בפולחן, הוראה, תרגול ושמירה ".

על ידי החלת איסור ייצוא של מוצרים המייצגים עיקרים מרכזיים של אמונה ופרקטיקה יהודית עבור רבים, מועבר מסר חזק, לפיו חוקים הפוגעים בחיי היהודים באירופה הם מקובלים.

מסיבות אלה - ובשם אלפי היהודים הרבים שאנו מייצגים כפרלמנטרים ומנהיגי קהילה, אנו קוראים לממשלת פולין, לסיים ולסנאט לשנות את ההיבטים הללו של הצעת החוק.

אנו מודים לכם על התחשבותכם בעניין זה שיש לו חשיבות רבה ביותר ליהודים בכל רחבי אירופה ומחוצה לה, ועל תמיכתכם בעקרונות האירופים של כבוד האדם וחופש הדת.

איראן דוהרת לפצצה: "חלון הזמנים עליו בנו במערב הצטמצם עוד יותר"
זוועה באוקראינה: עשרה אזרחים נהרגו מפגיעת פגז
נראה אתכם: ג'אגלינג וסידור שלוש קוביות הונגריות בו זמנית
ארה"ב תוציא ארגונים אסלאמיים ויהודיים מרשימת ארגוני הטרור
בעקבת פינלנד: שבדיה הצהירה כי בכוונתה להצטרף לנאט"ו
"אפס מקרי הדבקה": הסגר הגדול ביותר בסין הגיע לסוף המיוחל
דו"ח מודיעין: צבא רוסיה איבד שליש מכוחותיו באוקראינה
רוסיה מאיימת על שבדיה ופינלנד: "הן יהפכו לאויבות שלנו"
במלאות 77 ל'חג הנצחון': מוסקבה אומרים תודה ל'וֶטֶרָנִים' היהודים
באודסה מתכוננים לגרוע מכל: "חבל מאוד שאין לנו כיפת ברזל":