מסתמן: מחירי המים יוזלו מחודש ספטמבר ועד לסוף השנה

במענה ליו"ר הוועדה לפניות הציבור, ח"כ יעקב טסלר - מסתמן: מחירי המים יוזלו מחודש ספטמבר ועד לסוף השנה • השר למשאבי מים: ההוזלה כפופה לאישור מועצת רשות המים; התקיים שימוע ציבורי וההחלטה הסופית תפורסם עוד השבוע

מסתמן: מחירי המים יוזלו מחודש ספטמבר ועד לסוף השנה השר זאב אלקין, ח

בפעילות יו"ר הועדה לפניות ציבור, ח"כ יעקב טסלר, ובמענה לשאילתא להוזלת מחירי המים לצריכה ביתית בתקופת הקורונה, השיב השר למשאבי מים, ח"כ זאב אלקין כי הוא מקדם יוזמה להעלות את כמות המים בתעריף הנמוך בחצי קוב לנפש, מה שיביא להוזלת מחירי המים בתקופה זו.

בתקופת הגל הראשון של הקורונה בה שהו בסגר ממושך בבית, עלתה צריכת המים ואיתה עלו באופן משמעותי גם החיוביים החודשיים. בעקבות כך פנה ח"כ יעקב טסלר, יו"ר הוועדה לפניות הציבור, לשר למשאבי מים וביקש את התערבותו להוזלת מחירי המים בתקופה זו. במקביל קיים דיון בנושא בוועדה לפניות הציבור, בהשתתפות מנהל רשות המים ובכירי המשרד למשאבי מים.

בשאילתא שהגיש ח"כ טסלר לשר אלקין נכתב כי בתקופת הקורונה נאלצו אזרחי ישראל לשהות בבתיהם ללא יכולת לצאת. אי לכך גבר השימוש במים, במיוחד בקרב משפחות ברוכת ילדים; והעלות החודשית עלתה בצורה משמעותית. ברצוני לשאול: האם ניתן לאשר הוזלה חד-פעמית לחשבונות חריגים.

במענה לשאילתא השיב השר אלקין: "בדקנו האם הייתה חריגה לעומת הצריכה הרגילה והתברר כי בחודשים מרץ-אפריל, אותם לקחנו כמדד, אכן ישנה חריגה משמעותית. מספר לא קטן של משפחות חרגו מעבר לכמות המוכרת בהיקף של כ-10%-15%, אבל חשבון המים שלהם עלה ב-30%, היות ואתה משלם פי שניים בתעריף הגבוה".

"בעקבות נתונים אלו, פניתי למועצת רשות המים, שהסמכות היא אצלה, כידוע, והעליתי יוזמה להגדיל באופן זמני את הכמות בתעריף המוזל מ-3.5 קוב לנפש ל-4 קוב לנפש, החל מחודש ספטמבר ועד סוף השנה, עם אופציה להארכה. היוזמה נתקלה בלא מעט התנגדויות, כולל בתוך רשות המים עצמה. משק המים במדינת ישראל הוא משק סגור, ולכן ברגע שמאשרים הגדלה של כמות מוכרת, המשמעות היא עלייה בתעריף הגבוה. לפי הערכה, המחיר יעלה בכ-3% בתעריף הגבוה. אמנם, זה לא אידיאלי להעלות את התעריף הגבוה, כי הוא חל על עסקים ומוסדות ציבור, אבל אם נשים בצד אחד משפחות שאצלן החשבון קפץ ב-30% מול עלייה ב-3%, אני חושב שברור מה יותר נכון כאן".

השר אלקין סיים ואמר כי הוא פועל לאישור ההוזלה ומאידך מניעת העלייה בתעריף הגבוה ומקווה כי יצליח. "מועצת רשות המים קיבלה את המלצתי ויצאה לשימוע ציבורי בתחום הזה. השימוע הסתיים, והדיון המסכם והסופי יתקיים השבוע. אני מאוד מקווה שבסוף עמדתי תנצח על שני היבטיה: גם אישור ההגדלה של הכמות המוכרת ל-4 קוב לנפש, וגם דחייה של ההכרעה לגבי הצד המאזן, כי יכול להיות שלא יהיה בו צורך".

ח"כ טסלר הודה לשר אלקין. "שמח שלקחת על עצמך את הוזלת מחירי המים למשפחות ברוכות ילדים ואתה נאבק על כך. מקווה שתצליח ותוכל לבשר בקרוב על קבלת האישור הסופי וכניסת ההוזלה לתוקף.".

בהחלטת האוצר: תורחב 'רשת הביטחון הכלכלית'
6 שרים לא הגישו הצהרות הון, השר אוחנה סרבן סדרתי
אושר סופית: מענק חד פעמי להגדלת קצבאות הנכות
פעילות המערכת הבנקאית מול איחוד האמירויות הערביות
זייף מסמכי יבוא של עשרות רכבים במטרה ליהנות מהטבות מס בשווי של כחצי מיליון שקל
כך הצילה חברת התקשורת החרדית אלפי משפחות נזקקות
רה"מ נתניהו: חתמתי על הסכמים שיכניסו כסף לכיס של כל אחד ואחד!
5 מיליון שקל לרשויות עבור 'טבע עירוני'
ח"כ משה גפני בוועדה למשרד האוצר: עליתם לי על העצבים!
חל"ת למשרתים • ח"כ הרב אבוטבול: זה למה החרדים לא מתגייסים