מחסור עצום בעובדים בבתי האבות

לפחות 8,000 מטפלים חסרים בענף בתי האבות • באוצר שוקלים להטיל מס על העסקת עובדים זרים

מחסור עצום בעובדים בבתי האבות

א.ב.א (אגוד בתי אבות ודיור מוגן) קרא היום בועדת הפנים (1.12.20) לקדם במהירות את ייבוא העובדים הזרים לענף. מזכיר האיגוד, אביטוב זלקין, שהשתתף בדיון בועדה, חשף נתונים חדשים על המחסור במטפלים בענף, לפיהם לפחות 8,000 משרות פנויות לאיוש מיידי – אך הישראלים לא מעוניינים לעבוד בהן חרף האבטלה הגואה.

נתוני א.ב.א נשענים על נתוני הדגימות המבוצעות אחת לשבוע על ידי "מגן אבות ואמהות" בבתי האבות, מהם עולה כי בענף מועסקים כיום 8,000 מהגרי עבודה – חלקם מועסקים ביותר מבית אבות אחד בהיעדר כוח אדם מספק.

בנייר העמדה של א.ב.א שהוצג בועדה הודגש כי בעוד לכ-50 אלף מטפלים זרים לקשישים המתגוררים בביתם המדינה מאשרת העסקת עובד זר, הרי שהיא יוצרת אפליה ולא מאשרת ולו תקן אחד לכ-27 אלף אזרחים סיעודיים ותשושי נפש, הנאלצים להתגורר במחלקות סיעודיות בבתי האבות.

בא.ב.א הקדישו במהלך השנים מאמצים רבים ויוזמות ממוקדות (הכוללים שיתוף פעולה עם משרד הכלכלה בכל הקשור להעסקת מיעוטים, הגדרת התחום כעבודה מועדפת משנת 2011, ירידי תעסוקה, פניות יומיומיות ללשכות התעסוקה). למרות זאת, הישראלים נמנעים מלבוא ולבצע את העבודה הקשה של טיפול בחולים סיעודיים, ולבתי האבות לא נותרת לעתים ברירה, אלא להשתמש בידיים עובדות פחות ראויות, ובכלל זה העסקת אלפי עובדים זרים ללא רישיון ואף להעסיק עובדים בהיקף העולה על משרה מלאה הגורם לשחיקה עצומה. מצירות זאת מחריפה על רקע משבר הקורונה, המצריך את המוסדות להגדיל את מצבת כח האדם מחשש לבידודים היכולים לנבוע מהתפרצויות.

גם העסקתם של מבקשי העבודה אינה מהווה פתרון לבתי האבות, שכן מדיניות הממשלה היא לאכוף זאת באמצעות היטל העסקה בגובה 20% ולעתים אף בקנסות. יולי גת, יו"ר א.ב.א: "זהו חטא על פשע, אטימות לב, לבוא ולקנוס את המוסדות, הנמצאים גם כך במצוקה עקב משבר הקורונה ובגירעונות, בהיטל בגובה 20% על העסקה של עובד זר ללא רישיון. מדובר בהיקפי קנסות המגיעים למליוני שקלים לכל מוסד".

גם ההחלטה ההיסטורית שקיבלה הממשלה בחודש יולי האחרון, אשר הקצתה 2,000 עובדים זרים חוקיים ומקצועיים למוסדות הסיעוד, טרם מומשה. עד כה לא הגיע עובד זר אחד לבתי האבות, כאשר מנגד משרד האוצר מתכנן להטיל היטל העסקה, אשר עלול למנוע את קליטתם בפועל משום שמוסדות הנמצאים בקשיים תקציביים לא יעמדו בתשלום ההיטל. אמנם היטל העסקה נועד לעודד העסקת ישראלים, אולם, בענף הסיעוד הדבר איננו רלוונטי משום שישנם עוד אלפי מקומות עבודה לישראלים שירצו להגיע, אך הם, כאמור, נמנעים מלבוא.

בא.ב.א קראו לוועדת הפנים "להתערב ולפעול מול משרד האוצר ורשות האוכלוסין לביטול מוחלט של היטל ההעסקה והאגרות השנתיות, בכדי לאפשר את קליטת העובדים הזרים החוקיים בענף".

אילוסטרציה
כיצד בנגיעות קטנות מעצבים את הבית כשינויים גדולים
תיעוד: שמחת החאלקה אצל ר' בערל
יוצא לדרך: טלפונים כשרים לתלמידי החינוך החרדי
'צורבא מרבנן': רבני ארגון צורבא מרבנן עלו למעונו של הגר''ש בעדני
ח''כ אזולאי: מנכ"לית המשרד לשיוון חברתי מצפצפת על ועדת הכספים
טיפים להתמודות עם הסגר השלישי!
כל מה שצריך לדעת לפני שקונים איפור
לאחר שנשרפה הגופה המשפחה ביקשה לקבור; המשטרה-לנתח
בזכות הקורונה? ירידה במספר הגירושין
צפו: הגר"ש אלתר בשיחה חינוכית בבר מצוה