ביקור חוצה מגזרים: כך התקבל הרב מארגנטינה בבתי הרבנים • גלריה

רבי יצחק ענתבי סקה, הרב הראשי לעדה הספרדית בבואנוס איירס בארגנטינה ונשיא ארגון 'מנורה' לנוער יהודי, ערך ביקור ממושך בישראל, במהלכו ביקר בבתי גדולי ישראל...

ביקור חוצה מגזרים: כך התקבל הרב מארגנטינה בבתי הרבנים • גלריה כך התקבל הרב מארגנטינה בבתי הרבנים

רבי יצחק ענתבי סקה, הרב הראשי לעדה הספרדית בבואנוס איירס בארגנטינה ונשיא ארגון 'מנורה' לנוער יהודי, ערך ביקור ממושך בישראל, במהלכו ביקר בבתי גדולי ישראל, סייר בשורה של מוסדות יהודיים ונפגש עם פוליטיקאים ואנשי ציבור. הרב סקה הגיע ישראל לביקור בן שבועיים, יחד עם משלחת גדולה מהקהילה הספרדית בארגנטינה, לצד נשיא הקהילה היהודית הספרדית מר מרקוס מאיו.

למחרת נחיתתו בישראל, המשלחת הגיעה לביקור אצל הראשון לציון הרב יצחק יוסף, במהלכו הציג הרב סקה את המהדורה המחודשת של ספר 'שפת הים' שנכתב על ידי רבי יצחק מאיו זצ"ל, ונתרם נשיא הקהילה מר מרקוס מאיו. הרב מאיו זצ"ל שימש כרבה של הקהילה היהודית באיזמיר בטורקיה, שעל יסודותיה נבנתה הקהילה הספרדית בארגנטינה. הרב יוסף עיין בספר, הביע את התפעלותו מהעבודה המשובחת ועודד את חברי המשלחת להמשיך בפעילות הברוכה. כך גם עלו לביקור בלשכתו של רבי דוד לאו, שבינו לבין הרב סקה קיים ערוץ ישיר במהלך השנה, במסגרתו מייעץ הרב לאו לקהילה הארגנטינאית בעניינים הלכתיים שונים.

לצד ביקוריו הרשמיים אצל הרבנים הראשיים, הרב סקה עלה גם לביקור במעונו של חכם שלום כהן. הביקור אצל חכם שלום כהן, ראש ישיבת פורת יוסף, נמשך מעבר למצופה כאשר הרב סקה, בוגר ישיבת פורת יוסף, קיבל יחס מיוחד מרבו שאף ביטא את הערכתו לפעילות הקירוב המסועפות שלו ברחבי העולם.

הביקור המיוחד כלל גם, כאמור, מפגשים עם פוליטיקאים רמי דרג, דיונים עם ראשי ערים וסיורים עם אישי ציבור מוכרים. בין שלל המפגשים והביקורים, חברי המשלחת בראשות הרב סקה נפגשו עם ראש העיר ירושלים משה ליאון, שהבטיח להעניק סיוע למאות תלמידי הקהילה הספרדית מארגנטינה המגיעים מדי שנה ללמוד בירושלים. הרב סקה הודה לו מאוד וסיפר כי תלמידי הקהילה אסירי תודה על ההירתמות של עיריית ירושלים למענם.

גם נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח את הרב וחברי המשלחת במעון הנשיא, למפגש מיוחד. לאחר מכן המשיכו למשרדי קק"ל, שם נפגשו עם היו"ר אברהם דובדבני.

בליל שבת, גם בשבת הראשונה של הביקור וגם בשנייה, הרב סקה הגיע לתפילה ברחבת הכותל המערבי ולאחר מכן מסר שיעור תורני מיוחד, בפני הקהל הגדול שביקש לשמוע את דבריו. במוצאי שבת הראשון לביקור, הרב סקה כובד למסור שיעור בבית הכנסת 'היזדים', לצידו של הרב יצחק יוסף. במשך דקות ארוכות ריתק הרב את המוני המשתתפים ואף הרחיב על המהדורה החדשה של ספר 'שפת הים'. גם הרב יוסף הרחיב בשיעורו על הספר וסיפר על פעולות הקירוב של הקהילה הספרדית בארגנטינה. כמו כן, הרב יוסף שיבח את הרב סקה וסיפר כי היה מתלמידיו הקרובים של אביו רבי עובדיה יוסף זצוק"ל ושזכה לשמש אותו במשך שנים רבות, בתקופת לימודיו בישראל.

כך התקבל הרב מארגנטינה בבתי הרבניםכך התקבל הרב מארגנטינה בבתי הרבנים

הרב סקה הגיע גם לביקורים בישיבות בהן לומדים בוגרי הקהילה הספרדית בארגנטינה, שחלקם גדלו במוסדותיו ונשלחו בעידודו ללמוד בישראל. בביקורו בישיבת 'בנין אב', שבה קיימת מסגרת מיוחדת לתלמידים דוברי ספרדית מכל העולם, חלק מכובד מארגנטינה, סיפר הרב כי הישיבה החלה את דרכה עם תלמידים ארגנטינאים בלבד ורק במרוצת השנים הפכה לישיבה מוכרת עם מספר עצום של תלמידים מכל שכבות הציבור. כמו כן, הרב מסר שיעור לכל בני דרום אמריקה הלומדים בישיבת פורת יוסף וכך גם מסר שיעור בישיבת אש התורה, בבניין החדש מול הכותל המערבי, שגם בה לומדים קבוצת תלמידים שגדלה והתחנכה בארגנטינה.

כך התקבל הרב מארגנטינה בבתי הרבניםכך התקבל הרב מארגנטינה בבתי הרבניםכך התקבל הרב מארגנטינה בבתי הרבניםכך התקבל הרב מארגנטינה בבתי הרבניםכך התקבל הרב מארגנטינה בבתי הרבנים
הסוד לכחות עצומים בכל בוקר מחדש! - הרב אליהו רבי
בני הישיבה פיזזו בהוצאת ספרו של ראש הישיבה
הדף היומי מסכת נדרים דף מ
תזהר לא להרוס לילד את החיים! - הרב אליהו רבי
הדף היומי מסכת נדרים דף לח
חסדי השם: ראש הישיבה שוחחר אחר אשפוז ארוך
הדף היומי מסכת נדרים דף לז
המתחזקים ובעלי הבתים בראשון לציון ולוד סיימו מסכתות
המפתח האמיתי לשלוות הנפש - הרב אליהו רבי
הילולת הרה"ק רבי צבי הירש מרימנוב זיע"א בפולין