אלאור אזריה לא יוכר בתור נכה צה''ל

אלאור אזריה, הגיש בקשה להכרה בתור נכה צה''ל בעקבות הפיגוע שראה בעיניו, אולם בקשתו סורבה לחלוטין • לכתבה המלאה:

אלאור אזריה לא יוכר בתור נכה צה''ל אלאור אזריה

אלאור אזריה, הוא החייל שהרג את המחבל שרצח חייל בפיגוע בחברון והועמד לדין על הריגת המחבל, הגיש בקשה להכרה בו כנכה צה''ל אולם בקשתו נדחתה על הסף.

פרשת אלאור אזריה החלה בפורים, י"ד באדר ב' ה'תשע"ו, לאחר ששני מחבלים תושבי חברון הגיעו לעמדת צה"ל בתל רומיידה ודקרו את אחד החיילים. השניים נורו על ידי החיילים. אחד מהם נהרג מהירי, והאחר, עבד אל-פתאח א-שריף, נפצע קשה. כעבור מספר דקות ירה סמל אלאור אזריה בראשו של א-שריף, ששכב על הקרקע, והרג אותו.

האירוע צולם במצלמה על ידי תושב חברון ופורסם באתרי החדשות. לאחר תחקיר מבצעי נפתחה חקירת מצ"ח נגד אזריה והוא הועמד לדין בבית דין צבאי של פיקוד המרכז. בראשית 2017 הורשע אזריה בהריגה ובהתנהגות שאינה הולמת ונידון ל-18 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי. לאחר שריצה תשעה חודשי מאסר, שוחרר מהכלא.

מעשהו, העמדתו לדין והרשעתו של אזריה, כמו גם התגובות של צה"ל והמערכת הפוליטית, עוררו פולמוס ציבורי נרחב בישראל – בהמשך לדיון שהחל עוד קודם לכן ביחס להוראות פתיחה באש במהלך גל הטרור הערבי.

משרד הביטחון שכפר בטובת החייל שהיה מוכן למסור את נפשו מסר: "בקשתו של אלאור אזריה להכיר בו כנכה צה"ל נבחנה בכובד ראש ובדיון מעמיק על ידי כלל הגורמים המוסמכים לכך במשרד הביטחון".

עוד נאמר בשמם: "לאור הרשעתו של אזריה בעבירת הריגה, בשתי ערכאות (בית הדין הצבאי המחוזי ובית הדין הצבאי לערעורים) ולאור קביעותיו החד משמעיות של בית הדין הצבאי, הוחלט במשרד הביטחון לדחות את בקשתו להכרה לפי חוק הנכים. זאת בהתאם לסעיף 9 לחוק, הקובע שמי שנכותו נגרמה כתוצאה מ'התנהגות רעה חמורה', לא יהיה זכאי לזכויות והכרה על פי החוק. יודגש, כי אלאור אזריה זכאי לערער על החלטה זו לבית המשפט".

העצור שפונה לבית חולים - מובא לדיון
ראש עיריית בני ברק: "מעגל האלימות כנגד אזרחים תמימים חייב להיחקר"
תיעודים מזעזעים מליל אמש בבני ברק
הרג אהוביה סנדק - אלפים הפגינו ברחבי הארץ - 15 נעצרו
דיווח בסוריה: תקיפה ישראלית במחוז חמה
לאחר שעתיים: תיעוד מרדף שודדי בסיס צבאי ממעוף המסוק
בג''ץ מונע את הרס בית רוצח אסתר הורגן ז''ל
עושק המילונים: כך עלו על עקבותיהם של הלווים הבלתי חוקיים
כמעט אסון: נתפסו חוטפי החרדי
ברגע האחרון: האמירויות חתמו על עסקת ה-F-35 עם ארה"ב