"הדבר הכי גבוה הוא הלימוד בעיון": ר"'י בעלזא בישיבת הגר"ש אלתר

בכנס התעוררות שהתקיים בבית המדרש ברחוב יוסף זיו בירושלים בהשתתפות ראש הישיבה הגר"ש אלתר נשא דברים ראש ישיבת בעלזא בחיפה הרב בערל רכניצר על ההווי הישיבתי

"הדבר הכי גבוה הוא הלימוד בעיון": ר"'י בעלזא בישיבת הגר"ש אלתר

בכנס התעוררות שהתקיים בשבוע שעבר בבית המדרש של תלמידי ראש הישיבה הגר"ש אלתר בצל הסתלקותו של רב חסידי גור בחיפה, רבי ישראל דוד רוסט השתתפו ראש הישיבה, אחיו רבי דניאל אלתר ר"י פני מנחם, הדיין רבי מנדל שפרן ואורח מפתיע שהגיע מחיפה, ראש הישיבה ורב דחסידי בעלזא בחיפה רבי בערל רכניצר שנשא דברים שעה ארוכה, וישב אחר כך עם פרחי החסידים לשיחה רוחנית ממושכת בבית המדרש.

בקטע הוידאו משיחת ראש ישיבת בבעלזא בבית המדרש ברחוב יוסף זיו. הזכיר קווים לדמותה האידיאלית של ישיבה וחינוך צעירי הצאן: "אתה לא עושה לאף אחד טובה שאתה לומד, לא את המשגיח אתה צריך לשמח שאתה צריך להיות כך וכך, שצריך להיות טוב, לא צריך כלום, יש בורא אחד ואותו צריך לשמח ואותו צריך לעבוד ולו צריך לתת נחת רוח, ומה שאתה יכול לעשות תעשה בגלל שאתה עושה את זה ולא בגלל שאמרו לך ושאתה חייב ואין לך ברירה, זה שווה יותר מהרבה תורה שיבוא בגלל שיצוו אותו ויכריחו אותו ויכול להיות שיצא יותר תורה."

אחר כך סיפר סיפור אודות המנוח זצ"ל, המלמד על חשיבות הלימוד בעיון, מה שהפך לדגל בישיבות 'פני מנחם' בראשות ראש הישיבה הגר"ש אלתר: "אני זוכר שבחור נסע הביתה לפסח, איני זוכר איך קראו לו, הוא חזר לאמריקה בראש חודש ניסן, כשנפרדו שאל אותו איך מתכוננים ליו"ט, אז הוא אמר לו מה הפירוש? תעבור על כל הסוגיות בעיון, ואם לא תוכל אזי תלמד הלכות פסח".

"אז שאל אותו אני לא מבין, חשבתי לומר הפוך", אמר ראש ישיבת בעלזא והוסיף: "קודם ללמוד הלכות פסח ואם לא ילך לא, אמר לו, הרי איפכא מסתברא?! אמר לו לא, אתה הרי רוצה שיהיה לך סדר עם השראת השכינה כמו שצריך, אם תלמד את הסוגיות בעיון אתה תהיה מונח בזה, אתה תחשוב על זה, זה יתבשל בכך, כך ניגשים לסדר. אם לא תוכל, בטח הלכות פסח, מכניס את החמימות של המצווה זה מאוד חשוב, אבל יש גבוה מזה, הלימוד בעיון".

עוד סיפר: "אמר לי גאב''ד מאקווא [שגם הוא היה מן המשפיעים בצוות ישיבת אור שמחה המיתולוגית] שהיה נכנס לישיבה לתת שיחה ביום שישי בצהרים כבר עם השטריימל. הוא אמר לי: איפה ראינו ישיבה חסידית יושבים בחורים ביום שישי בצהרים והוגים בקצות ונתיבות? איפה ראינו כדבר הזה? הוא אומר בחור חסידי בישיבה, זה לומד באר מים חיים וזה לומד שפת אמת, בחורים הוגים בקצות ונתיבות, נו, טעם בשבת נראה לכם שהיה חסר בישיבה, אהה, אהה. השבתות בישיבה כזה התעלות, איזה התעלות".

"הדבר הכי גבוה הוא הלימוד בעיון": ר"'י בעלזא בישיבת הגר"ש אלתר

צילום: נתי אלבר

ררררר
בבני ברק חגגו שבע ברכות לנכדת המרא דאתרא
שמחת הווארט בחצרות מודזיץ- שידלובצא- ערלוי בני ברק
רה"י נגד שרת התחבורה היוצאת: "את ואלף כמוך ילכו לאבדון"
הדף היומי מסכת נדרים דף לג
מצפון נקי? יש רק דרך אחת! - הרב אליהו רבי
גם אבא, גם חבר וגם מורה לכל החיים! - הרב אליהו רבי
הדף היומי מסכת נדרים דף לב
צפו בשידור חוזר: הלווית הגאון רבי חנוך הכהן ארנטרוי זצ"ל
הדף היומי מסכת נדרים דף לא
מעשה שלך יכול להרוס לך, לילדיך ולנכדיך! | הרב אליהו רבי