הקבינט החליט להחליף את גדר ההפרדה בחומת בטון באורך 40 ק"מ

הצעתו של שר הביטחון בני גנץ אושרה פה אחד • התכנית תעלה כ-360 מיליון שקל • עימות בין השר פריג' לשרי הממשלה

הקבינט החליט להחליף את גדר ההפרדה בחומת בטון באורך 40 ק"מ בני גנץ

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט היום (ראשון) להשלים את בניית גדר ההפרדה ולתקן אותה, לאורך 40 קילומטרים. עלות התכנית 360 מיליון שקלים והיא אושרה פה אחד. את ההצעה העלה שר הביטחון בני גנץ, כמענה לגל הפיגועים הפוקד את הארץ. בשלב ראשון התכנית תתמקד בסגירת פרצות בצפון השומרון, ממגידו ועד בת חפר, כדי לתת מענה לגזרת ג'נין שממנה יצאו מספר פיגועים, כך פורסם ב'ישראל היום'.

על פי ההחלטה, המכשול הביטחוני שיוקם יהיה באורך של כ-40 ק"מ. הוא ייחל באזור סאלם, שבצפון השומרון ויגיע עד לאזור בת חפר. המכשול יכלול חומת בטון מאסיבית, אמצעי מיגון ואמצעים טכנולוגיים נוספים בגובה של עד 9 מטר. החומה תחליף את הגדר שנבנתה לפני כ-20 שנה. ‏בכוונת משרד הביטחון להתחיל בעבודות בהקדם האפשרי. במקביל לעבודות התכנון ייחל ייצור חומות הבטון, מתוך כוונה לעלות בתוך שבועות ספורים על הקרקע ולהתחיל בהצבת החומות וסגירת המכשול. יצוין כי במצע "הימין החדש" שראש הממשלה בנט הקים בשנת 2019, נאמר כי המפלגה מתנגדת להרחבת גדר הביטחון.

ח"כ אורית סטרוק ממפלגת "הציונות הדתית" תקפה את ראש הממשלה בנט בתגובה להחלטה ואמרה כי "זו לא גדר בטחון, זו חומת-גבול. נפתלי בנט יזכר לדראון עולם בתור מי שבעיצומו של גל טרור, ללא רוב בכנסת ועם אפס לגיטימציה ציבורית וכשהוא נשען על תומכי טרור, ניצל את כסא ראש הממשלה כדי להגשים את תכניות השמאל ולהקים חומת-גבול בלב ארץ ישראל. כל זאת במקום חומת מגן, במקום איסוף הנשק משני צידי הקו הירוק, במקום להפסיק לשלם את משכורות המחבלים מכספי מדינת ישראל. אין לך מנדט, נפתלי, לחלוקת הארץ. את ההחלטה הנואלת הזו נבטל רגע אחרי שהממשלה המסוכנת שהקמת תיפול סופית, והרגע הזה קרוב מאד".

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב מסר כי: "בשנים האחרונות, ובוודאי מאז מוניתי לשר לביטחון הפנים, עמלתי רבות כדי שתיבנה חומת ביטחון לאורך קו התפר, מאחר והפרצות הפכו את מציאות החיים ביישובים הסמוכים לבלתי נסבלים. החלטת הקבינט היום היא בשורה חשובה, וצעד ראשון בדרך לסגירת כל הפרצות לאורך קו התפר".

מוקדם יותר פרץ עימות בין השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' לבין רבים משרי הממשלה, בעקבות החלטת הממשלה לבחון שלילת קצבאות שמעניק הביטוח הלאומי לבני משפחות של מחבלים ישראלים. בדיון שקדם להחלטה, לא ידעו נציגי הביטוח הלאומי לומר כמה אזרחים ישראלים נחשבים למחבלים ונשלחו להשלים נתונים.

השר פריג' תקף את ההחלטה ואמר: "אתם באמת רוצים לקחת קצבאות מילדים?! להעניש ילדים על מה שההורים שלהם עשו? מה עם אנסים ופדופילים? זה אמוציונלי ולא אפשרי בדמוקרטיה".

שר התקשורת יועז הנדל השיב לו ואמר כי: "יש לפגוע בכל תשלום אפשרי. זה מציל חיים. ככה אתה יודע שתשלם מחיר על זה שרצחת יהודים. וזה רציונאלי. זו הרתעה כדי להציל חיים. לחסל את המחבלים ושכולם ידעו. מחבל פלסטיני שיוצא לרצוח יהודיים חייב לדעת שלא רק שהוא ימות, מדינת ישראל תגבה מחיר כבד מהמשפחה שלו".

תחת מתקפת אש כבדה: נעצרו 17 מבוקשים
ביידן לא מחכה: לפיד רמז שיקשיח עמדות מול איראן
עצוב: פעוטה נחנקה ונפטרה בשכונה החרדית
סיכום חדשות השבת: איראן הודיעה על חידוש שיחות הגרעין
ריססה גרפיטי על בית כנסת ונעצרה
ניצול הלינץ' תחת חקירות קשות ומניעת שינה: "אודה בשב"כ ברצח היטלר"
עשרות ח''כים למפכ"ל וראש השב"כ: אפשרו לעצור הלינץ' לפגוש עו''ד
מורים בתיכון בעכו הסיתו ברשת נגד ישראל - וזומנו לשימוע
ארבל: "יש רגעים שבהם אי אפשר לשתוק"
הכירו: דחפור על שלט בצה''ל