בעקבות רפורמת הכשרות: הח''כים החרדים זועמים • צפו

ח''כ מקלב: "לא רפורמה אלא עקירת הכשרות" • ח''כ ליצמן: "מהפיכת הכשרות״ של איווט ומתן כהנא היא פגיעה אנושה במיליוני אזרחים"

בעקבות רפורמת הכשרות: הח''כים החרדים זועמים • צפו

ח''כ מקלב: "לא רפורמה אלא עקירת הכשרות"

כפי שדיווחנו מעל 'בימה' זו, שר האוצר אביגדור ליברמן ושר הדתות מתן כהנא מקדמים תכנית לפתיחת שוק הכשרות לתחרות.


במסגרת התכנית, תועבר הסמכות למתן תעודות כשרות בישראל לגופים פרטיים לכלל בתי העסק, וללא מגבלה וזאת לעומת המצב הקיים בו הרבנים המקומיים הם בעלי הסמכות הבלעדית למתן תעודת הכשר. גופי הכשרות הפרטיים יקבלו רישיון הפעלה מהשר לשירותי דת ולאחר קבלת אישור זה, יפעלו באופן חופשי ברחבי הארץ.


התכנית עתידה להתחיל לפעול בתוך כשנה ועד להפעלת התכנית באופן מלא, תיקבע הוראת מעבר שתיצור רכיב ראשוני בצעד לקידום התחרות, זאת באמצעות פתיחת אזורי הכשרות לתחרות, כך שכל רב מקומי יהיה רשאי לתת אישור כשרות גם מחוץ לתחום אחריותו.


גופי הכשרות הפרטיים יעסיקו ויפקחו על משגיחי הכשרות. בראש גוף כשרות פרטי יעמוד רב שהוסמך ע"י הרבנות הראשית לישראל. גופי הכשרות יפרסמו לציבור את הסטנדרט ההלכתי (שקבעה הרבנות הראשית) בו הם מתחייבים לעמוד.


יוקם גוף פיקוח עליון של הרבנות הראשית שיפקח על גופי הכשרות הפרטיים ויוודא שהם עומדים בסטנדרט ההלכתי בו בחרו. תאגיד כשרות שירצה, יוכל לבחור לעמוד בסטנדרט בסיסי יותר מזה שהגדירה הרבנות שיאושר ע"י שלושה רבני עיר.


בעקבות הרפורמה זעמו חברי הכנסת החרדיים ואף ממפלגת הציונות הדתית נשמעה ביקורת עזה. מועצת הרבנות הראשית לישראל מסרה בתגובה להמשך הריסת הדת של ימינה: "הרבנות הראשית לישראל דוחה מכל וכל את היוזמה המסוכנת של המשרד לשירותי דת להרס הכשרות בישראל, ה׳תכנית׳ שהוצגה היום לשינויים במערך הכשרות משמעותה היא ביטול הכשרות במדינת ישראל, פתיחת בזאר של גופים בעלי אינטרסים עסקיים שיעניקו כשרות ומתן אפשרות לכל מאכער להעניק כשרות כשהתוצאה היא אחת הרס וחורבן הכשרות".


"זוהי חלק ממגמה כללית של מלחמה בשירותי הדת שמטרתה הסופית היא ביטול זהותה היהודית של מדינת ישראל. הרבנות הראשית וכלל רבני ישראל יעמדו בפרץ ויפעלו לבלימת היוזמה המסוכנת, העם ישראל המקפיד ברובו על כשרות כהלכה מצביע ברגליים ונותן אמון מלא ברבנות הראשית, לפיכך יוזמות מסוכנות אלה דינן להתבטל", הוסיפו.


יו״ר ש"ס הרב אריה דרעי בתגובה לרפורמת כהנא בנט וקריב: "היום הוסרה המסכה מעל ממשלת בנט כהנא וקריב".


עוד ציין: "רפורמת הכשרות של כהנא כהמשך ישיר לרפורמות בדייני ישראל בגיורים בכשרות בשמירת השבת בפרהסיה ובזהות היהודית של המדינה חותרת לקידום מדינת כל אזרחיה וריסוק הזהות היהודית של המדינה".


יו''ר ש''ס הבהיר: "אין ספק לצערנו שהמטרה המרכזית שלהם היא הכרה בגופי כשרות רפורמים. שום שיקול כלכלי אין בתהליך רק יצר הרס והשחתה. נתנגד בכל תוקף לתהליך ההרסני הזה שפוגע ברוב אזרחי ישראל המסורתיים שומרי הכשרות. 


לסיום נאנח על הרבנות הראשית: "מי יגלה עפר מעיניך מרן הראי״ה קוק זצ״ל לראות מה שבנט כהנא וקריב מחוללים למוסד הרבנות הראשית לישראל מאה שנים אחרי שייסדת אותו".


ח״כ יעקב ליצמן אמר: "מסע ההרס של ליברמן-בנט-לפיד-סער נגד מסורת ישראל, עולם התורה והיהדות, ממשיך בכל העוצמה. ״מהפיכת הכשרות״ של איווט ומתן כהנא היא פגיעה אנושה במליוני אזרחים, חרדים, דתיים ומסורתיים, המעוניינים בשמירת כשרות כהלכתה, מה שיוביל לעקירת הכשרות מישראל, בניגוד לעמדת הרבנות הראשית ובניגוד לדעת ההלכה".


עוד הזכיר נשכחות: "זוכרים את ההתחייבות של בנט ל״ווטו של ימינה בנושאי דת״? זוכרים את ההבטחות שלו על סיכום עם ליברמן ״שלא ייפגע בדת ובאוכלוסיה מסויימת״? כל אלה מתגלים כשקרים והונאה".


"לא רק שימינה אינה עוצרת את השתוללות איווט, אלא מתן כהנא שותף מלא לחיסול מערכות הדת וקדשי ישראל, מה שלא נעשה כאן עשרות שנים. לממשלה הרפורמית הזו אין קווים אדומים. אנו נפעל בכל דרך להחליפה ולמנוע המשך צעדי ההרס כלפי הציביון היהודי של המדינה", סיים.


יו"ר סיעת ש"ס בכנסת ח"כ מיכאל מלכיאלי: "בנט את כהנא מתחרים ביניהם מי יהיה חתום בספרי היסטוריה על הרס וחורבן של מערך הכשרות במדינת היהודים. פתיחת הבזאר של גופים בעלי אינסטרים עסקיים שיעניקו כשרות, תגרום לכאוס ואנרכיה בתחום".


ח"כ אורי מקלב על 'רפורמת הכשרות': זה שגופים פרטיים ולא רבניים יעניקו כשרות על פי סטנדרטים אחידים - זה לא רפורמה אלא עקירת הכשרות. בניסיון להגיד 'כשר אני' הם הופכים את עולם הכשרות למשהו טכני וכלכלי ולא הלכתי ומסורתי".


"ניסיון להפריט את עולם הכשרות היא כמו הפרטת מערכת המשפט והבריאות לפי סטנדרטים. ובעצם לבטל את הכשרות לגמרי. זה רמיסת הכשרות מבלי שום דבר הלכתי מאחוריהם. אנו נעשה הכל כדי שאנשים שהם צרכני הכשרות שאינם רוצים כשרות מזויפת שאין בה ממש ידעו כי מדובר בזריית חול בעיני הציבור ואחיזת עיניים - אין כשרות ללא הרבנות וההלכה המסורה", הוסיף.


יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני זעם: "בהמשך למדיניות האנטי דתית של הממשלה הרעה הזאת, הם רוצים לחסל את מערך הכשרות בישראל. ליברמן וכהנא רוצים להפוך את מדינת ישראל למדינה ככל המדינות בעולם, למחוק כל זיק של יהדות, ולמנוע מהאזרחים היהודים לאכול כשר. נעשה הכל להעביר אותם כמה שיותר מהר מן העולם ולהחזיר את הממשלה היהודית והדמוקרטית".


ח"כ יעקב אשר בתגובה ל'רפורמת הכשרות' של השר מתן כהנא: "לא חאן אל אחמר, לא מחדל נתב"ג, לא חל"ת למובטלים, מתן כהנא מצא את האתגר הבוער והדחוף ביותר של מדינת ישראל: חיסול הרבנות הראשית שנוסדה על ידי תנועת הפועל המזרחי, אבות הציונות הדתית מתהפכים בקברם ממה שמעוללים מי שמתיימרים להיות ממשיכי דרכם".


עוד אמר: "את הקופון על מכירת החיסול שכהנא עושה לרבנות הראשית יגזרו כמה יזמים ותאגידים כלכליים, שווה יהיה לבדוק את טיב הקשר בינם ליוזמה "הנפלאה" של השר כהנא".


ח"כ ינון אזולאי : "הונאת הכשרות של השר כהנא נראת שנוצרה במפעלי ארגון 'צהר', בתיבול רפורמי. הופכת את הכשרות לבדיחה. תוכנית זו מביאה לפירוק מוחלט של המושג כשרות".


עוד זעם: "גם שונאי הדת הנועזים ביותר לא העזו לפגוע בסממנים היהודים ובשמירת המצוות כפי שעושה ממשלה זו במסווה צדקני של "רפורמות בכשרות". אני מציע שנעביר את הרבנות. למשרד הכלכלה. מתן תתעורר המדינה היא מדינה יהודית. יהדות יש אחת".


ח"כ מיכל וולדיגר (הציונות הדתית) בתגובה לרפורמת הכשרות של השר מתן כהנא: "מצער שבן הציונות הדתית פועל נגד הערכים שלה; אף אחד לא חושב לבטל את בתי המשפט".


"הרבנות הראשית לישראל היא הסמכות הרוחנית העליונה לקביעת קריטריוני הכשרות לציבור בישראל. רפורמה מסוג זה היא חסרת כל ממלכתיות ועלולה לדרדר את רמת הכשרות בישראל דרמטית", הוסיפה.


עוד ציינה: "כשם שתפקידו של שר המשפטים הוא לחזק את מערכת המשפט וגם אם יש בה מחדלים הוא אינו מבטל את בתי המשפט אלא דואג לתהליכים שישפרו את המערך, כך תפקידו של השר לשירותי דת לחזק את מערכת הדת ואת הגורם המוסמך מטעם המדינה לנהל את שירותי הדת - הרבנות הראשית לישראל".


ח''כ מהציונות הדתית הוסיפה: "אם באמת יש כוונה לשפר את מערך הכשרות, כבר היום, בתוך הרבנות ישנם מודלים שהוכיחו את עצמם. הבולט שבהם מודל הכשרות של הרבנות פתח תקווה שהצליחה לשמור על זכויותיהם של המשגיחים ולהעלות את הרף של הכשרות בעיר".


לסיום אמרה: "מצער שמי שטוען כי הוא בן הציונות הדתית פועל כנגד ערכיה וכנגד מי שהקים את הרבנות הראשית הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל".


חה"כ אבי מעוז, יו"ר מפלגת נעם וחבר סיעת הציונות הדתית הגיב לתוכניתו של השר לשירותי דת מתן כהנא: "בבחירה בין הרבנות הראשית לשר כהנא, לאביגדור ליברמן ולישראל חופשית, אני בוחר ברבנות הראשית".


עוד הוסיף: "שר לשרותי דת שהרבנות הראשית מגדירה את תוכניתו - הרס וביטול הכשרות בישראל, אשר מגמתו היא ביטול זהותה היהודית של מדינת ישראל - חייב לשים את המפתחות על השולחן עוד היום. שר שהולך נגד הרבנות הראשית הוא אינו לגיטימי".


עוד הזהיר: "ממשלת כל אזרחיה ממשיכה לרמוס ולפגוע ביהדות ובציבור צרכני הכשרות בישראל. כהנא וליברמן מפלגים את העם היהודי, כהנא וליברמן פוגעים במרקם החברתי בישראל, כהנא וליברמן הורסים את ביתו של העם היהודי - מדינת ישראל".


לסיום אמר: "עם ישראל יש רק אחד, רבנות יש רק אחת ויהדות יש רק אחת. נפעל כי ממשלת השיסוי והפרוד תסיים ימיה בקרוב".


מנכ״ל הציונות הדתית יהודה ולד בתגובה לרפורמת הכשרות של שר הדתות מתן כהנא: "‏הרצון לשיפור המערכת – חיובי, ‏המהלך של כהנא לא מתקן אלא הורס".


"אכן, יש מהלכים נכונים כמו הפרדת הקשר בין משגיח למושגח ועוד תיקונים נכונים ונדרשים, אך היוזמה בצורתה הנוכחית תוריד את רמת הכשרות ותייצר שחיתות וקרטלים של גופי בד"ץ וגופים פרטיים בתחום, וכמובן תחליש עוד את הרבנות הממלכתית", הסביר.


"‏העברת הסמכויות לגופים פרטיים ועסקיים תפרק את מערך הכשרות. כל שלושה רבנים שיחליטו אחרת מגדולי ישראל והרבנות הראשית ייצרו לעצמם נוהלים מקלים יותר וסטנדרטים חדשים והחשש שהדברים יהיו בהתאם לדרישות העסק", הזהיר מנכ״ל הציונות הדתית.


לסיום אמר: "‏במקום כשרות ע״פ ההלכה התחרות תהיה איפה יותר זול ואיפה יהיו פחות דרישות וכאב ראש ע״מ להצליח להפיק תעודת כשרות. ‏זה לא היה עובד לא בצה"ל לא במשרד הבריאות ולא בשום גוף ממשלתי אחר".

מהי סגולתן העצומה של י"ג מידות רחמים? • דף היומי
אין משהו מתפספס וקורה בלי כוונה? • השגחה פרטית • צפו
האם צריך להאריך במילת אחד של קריאת שמע • הלכה יומית
צפו: שיעורו של הגר"י רצאבי למוצש"ק וירא התשפ"ב
במה מועילה התפילה, אם הכל נגזר כבר בראש השנה? • דף היומי
בברוקלין התכנסו להילולת מרן הגר"ש קורח‎‎ • גלריה
איך משלימים את הרמ"ח תיבות בקריאת שמע • הלכה יומית
יש לך את הכח לעמוד בניסיון • צפו
איזה פרי קדוש בקדושת שביעית דווקא בשנה השניה לשמיטה? • דף היומי
הגרי"ח אוהב ציון: זרע שמשון פרשת וירא תשפ'ב