פרוייקט החיסון לאזרחי העולם יצא לדרך

חברת "מודרנה" הוציאה לדרך את "החיסון לקוביד 19" שכבר מוכן - עם ואחרי הניסויים

פרוייקט החיסון לאזרחי העולם יצא לדרך בימה - המעודכנים מעדכנים

כ-135 חברות (כולל בישראל) מתחרות ביניהן ב-135 מוקדים בעולם - על החיסון המועדף לקורונה, אך המניות של חברה אחת בארצות הברית - נסקו ושברו שיאים, זוהי "חברת מודרנה".

אף שכמה חברות נמצאות בהליכי פיתוח של החיסון ומהן אף בהליכי בחינת ההגשה למשרד ה"פטנטים" שבארצות הברית ואף מהן קיבלו אישורי ניסויים. דווקא חברת מודרנה היא שהצליחה לרתום כמה מדינות מפתח - ביניהן ארצות הברית וישראל, לחתימה על הסכם שיתוף פעולה בין הצדדים - לפני השקתו של "חיסון הקוביד 19".

הניסוי:
בחודש שעבר ערכה החברה את הניסוי של החיסון על חולי הקורונה שפיתחו נוגדנים, 2 ניסויים המוניים הצליחו. החברה בדרך לניסוי השלישי שצפוי להיערך ב-1 ביולי הקרוב - באלפי אנשים.

בימה - המעודכנים מעדכנים

כמו בניסויים הקודמים, הניסוי יחולק לקבוצות אוכלוסיה שונות, קבוצות של ילדים וקבוצות של מבוגרים יקבלו מנות, על מנת לבחון לעומק את התגובה בכל אחת מהקבוצות.

"אחר שהחיסון יחולק, במידה והוא יצליח" - אומר "מנהלה הרפואי של מודרנה" ד"ר טל זקס מישראל - - "החברה שכבר עכשיו נמצאת על מסלול של מסוגלות לייצור של; בין 500 מליון מנות חיסון עד מיליארד מנות חיסון, תיכנס לפעולה של מיספור המנות של בין 500 מליון עד מליארד - מנות שיוכנו לשנה הנכנסת".

איך מפתחים חיסון:
החוקרים מייצרים את אחד מחלבוני הנגיף, מאותם החלבונים שהם ממרכיבי המעטפת הנקשרים לתא המותקף, ומנסים לעורר תגובה חיסונית כנגד אותו חלבון מעטפת של הנגיף.

בימה - המעודכנים מעדכנים

הנוגדנים שמיוצרים מהתגובה נקשרים לחלבון המעטפת ונלחמים איתו ובכך מונעים מהנגיף להתביית בתא ומנטרלים אותו, ומקטינים את היכולת שלו להדביק את תאי הרקמות. ככל ש-כמות הנוגדנים היא עוטה על מקום מועט בלא להתפשט על מקום גדול, הם יאפשרו את מיגורו.

"החיסון מתבסס על פגיעה ב'עקב אכילס' של הנגיף, שהוא איזור בחלבון המעטפת של הנגיף שנקרא RBM, שבאמצעותו הנגיף נקשר לקולטן בתא האנושי כדי לחדור אליו" - - אומר פרופ' ג'וני גרשוני מבית הספר לביולוגיה מולקולרית של התא - - "בהמשך יפותחו וייוצרו חיסונים המוניים בכל העולם לצורך נטרול הקורונה".

הניסויים של מודרנה מתבצעים בתמיכה ובשיתוף פעולה מלא עם הממשל האמריקני שדוחף להשקת החיסון בדחיפות, על אף שפיתוח חיסון לוקח 5 שנים. בשל הצורך הדחוף והמצב הקיים, מודרנה מתכוונת להתקדם בניסוי השלישי שלה ולהרחיב משמעותית את מספר המשתתפים בחיסון,

כמות הנבדקים המתנדבים שהיו בניסוי השני - עומד על 600 מתנדבים בריאים לבידוק יעילותו, החיסון כלל 2 מנות והצליח לייצר נוגדנים בקרב המשתתפים, הניסוי השני כלל מחקר בסיכון גבוה בו נחשפו המתנדבים לנגיף הקורונה.

"מודרנה" היא חברה צעירה וקטנה יחסית. היא קמה לפני כעשור ומונה כ־800 עובדים. בג'ונסון אנד ג'ונסון - לשם השוואה - יש כ־134 אלף. עד היום מודרנה לא הוציאה ולא שיווקה אף חיסון לשוק. אלא ש-עם חברה שעובדת בהפצה יחד עם מודרנה חתמו הן על הסכם עם ארצות הברית ומדינות אירופה רבות שבתוכן ישראל שהצטרפה לחתימה.

בסוף פברואר (29/2/2020) מחירי המניות של חברת מודרנה זינקו ב־30 אחוז, כאשר כל אחד מהבכירים קיבל מניות ששוות הון. והחברה אף הגיעה לשווי של 29 מיליארד דולר!

"יידרשו 7 מיליארד מנות חיסון כדי למגר את הקורונה". אומר ביל גייטס. כנודע -היום בשנת 2020 - כמות הבני אדם החיים בעולם היא בסביבות ה- 7.8 מיליארד בני אדם. ליתר דיוק כ- 7,786,158,228 אנשים החיים בעולם.

ביל גיטס על החיסונים:
עוד מתחילת חודש מאי (5/2020) אומר ביל גיטס: "בטיחות ויעילות הן שתי המטרות החשובות ביותר בכל חיסון. החיסון צריך להיות בטוח לשימוש על אנשים, עם כמה שפחות תופעות לוואי. היעילות נמדדת בהגנה שמספק החיסון. למשל, יעילות החיסון נגד השפעת השנה היתה 45 %".

ביל גייטס וחברת מודרנה:
"הקרן שלנו תומכת בפיתוח של פלטפורמת חיסוני RNA כבר כעשור. אנחנו מתכננים להשתמש בה כדי לייצר חיסונים לווירוס הקורונה. המועמד הראשון שצפוי להתחיל בניסויים על בני אדם הוא חיסון RNA מתוצרת 'חברת מודרנה' ". אומר ביל.

"חיסון מלמד את הגוף כיצד להביס פתוגן בלי לחלות. שני הסוגים הנפוצים ביותר הם חיסון מומת וחיסון חי מוחלש. האחד מכיל מרכיב מת, השני מיוצר מפתגונים חיים שהוחלשו. חיסונים אלה יעילים מאוד אך נוטים להיות מלווים בתופעות לוואי לעומת החיסונים המומתים".

"האתגר הגדול הוא להבטיח שהחיסון פועל היטב בקרב אנשים מבוגרים. ככל שאדם מבוגר יותר, כך יעילות החיסון פוחתת. המערכת החיסונית מזדקנת ומתקשה לזהות מתקפות במהירות. החיסון נגד שלבקת חוגרת שמיועד לאנשים מבוגרים נלחם בכך על ידי חיזוק המערכת החיסונית. - -

- - יכול להיות שנעשה משהו דומה בחיסון הקורונה, אם כי יש חשש לתופעות לוואי רבות." "בנוסף, יש בעיות אחרות להתחשב בהן, כגון כמה מנות של החיסון נצטרך כדי שהוא יפעל ביעילות, כמה זמן נמשכת ההגנה של החיסון וכיצד מאחסנים אותו". כך אומר הממן השני בגודלו של ארגון הבריאות העולמי.

"כשיהיה לנו חיסון ביד, נצטרך להפוך אותו לנגיש לכל אדם על פני כדור הארץ. מעולם לא סיפקנו דבר מה לכל פינה מרוחקת בעולם. נעשה את כל הדברים הנכונים כדי לקבל חיסון מהר ככל האפשר". - - דברי ביל גיטס שדווחו בסוכנות הידיעות "דה מרקר TheMarker" עוד בתחילת החודש שעבר.

אין זה חידוש על קשירתו של ביל לפטנט הרפואי של מודרנה, הרי כבר לפני שנים רבות, האיש האחד מ-2 עשירי תבל - שהונו נאמד נכון לשנת 2020, ב- 108.8 מליארד דולר - השקיע חלק ניכר מהונו בהקמת "קרן ביל ומלינדה גייטס" והקרן מממנת כבר שנים רבות מחקרים שעוסקים במחלות נגיפיות בתוך שלל פתרונות רפואה רבות.

בימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכנים
קורונה בעולם: מעל 12 מיליון נדבקים, ארה"ב בראש הנפגעים
פחות רכבים פרטיים - פחות זיהום באוויר
משה ליאון: "הסגר המוצע עשוי להפוך את השכונות הרלוונטיות למדגרות קורונה"
המרכז הרפואי הדסה: לראשונה בעולם חולים קשים בקורונה יוכלו להעזר בחולי קורונה
ביממה האחרונה: 1,348 נדבקים מאומתים. שיא במספר הבדיקות
ביתר עילית: פגישת חירום של בנט עם רה"ע מאיר רובנישטיין
מ"מ וסגן ראש העיר ירושלים, הרב צביקה כהן, אושפז
הבהרה ממשרד הבריאות:
בני אלבז: יש תרופה לקורונה. מליארדר אחד שולט בעולם וצריכים לעצור אותו מיידי
נס: תינוקת בלעה סיכת ביטחון פתוחה