יום עצוב: השחיטה הכשרה נאסרה

בית הדין האירופי לצדק נתן לפני שעה קלה פסק דין הרסני ושנוי במחלוקת שעלול לפגוע קשות בנושא שמטריד את יהדות אירופה זה שנים, הזכות לקיים שחיטה כשרה

יום עצוב: השחיטה הכשרה נאסרה משחטת בקר של בד

איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA) מבקר בחריפות את פסיקת בית הדין האירופי לצדק המעדיף את הבהמות על פני חופש הדת של האדם, בעודו מתיר צייד לשם ספורט, תוך הפרה בוטה של זכויות המיעוט בדמוקרטיות האירופיות.


יו"ר האיגוד , הרב מנחם מרגולין:

"בית הדין שלח מסר נוראי ליהודי אירופה – אתם והמנהגים שלכם לא רצויים כאן.

מה שהפסיקה של היום עושה זה להעמיד את רווחת בעלי החיים מעל הזכות הבסיסית של חופש הדת. במילים פשוטות, החיה עדיפה על האדם".


הרב מרגולין מתריע כי פסק הדין עלול לתת אור ירוק למדינות אחרות באירופה ללכת בעקבות בלגיה ולאסור שחיטה כשרה ומהווה סכנה ממשית שלא יהיה בשר כשר זמין ברחבי היבשת.


בית הדין האירופי לצדק נתן לפניי שעה קלה פסק דין הרסני ושנוי במלוקת שעלול לפגוע קשות בנושא שמטריד את יהדות אירופה זה שנים, הזכות לקיים שחיטה כשרה בהתאם לכללי ההלכה היהודית, הנהוגים ומקובלים כמתחשבים בצער בעלי חיים זה אלפי שנים.


עם פרסום פסק הדין, הבהיר הרב מנחם מרגולין, יו"ר איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA), שמוביל מזה שנים מאבקים רבים כנגד ניסיונות חקיקה נגד שחיטה כשרה ברחביי היבשת כי האיגוד בראשותו, יבחן כל דרך חוקית ופרלמנטרית אפשרית על מנת להגן על זכויות היהודים בכל מקום באירופה.


"זהו יום עצוב עבור יהדות אירופה. מזה עשרות שנים, וככל שיותר ויותר מדברים על זכויות בעלי חיים, השחיטה הכשרה נמצאת תחת מבול של התקפות בלתי פוסקות, וניסיונות חוזרים ונשנים לאסור אותה. כל בסיס ההתקפות בנוי על הנחת היסוד הכוזבת לחלוטין כי שחיטה כשרה היא אכזרית יותר משחיטה רגילה, בעוד הציד מותר באירופה למטרות ספורט מתוך כבוד ל...מסורת הדורות. הפסיקה מעמידה את רווחת בעלי החיים מעל הזכות הבסיסית של מיעוטים לחופש הדת ומהווה פגיעה חמורה בדמוקרטיה".


הרב מרגולין הוסיף והתריע: "יש בפסיקה פוטנציאל הרסני לקהילות יהודיות במדינות נוספות באירופה , שכן היא מאפשרת למדינות נוספות להתייחס לעקרון חופש הדת "כסחיר", ללכת בעקבות בלגיה. אם כל מדינה אירופאית תעשה זאת פירוש הדבר שלא יהיה יותר בשר כשר זמין באירופה.


"בית הדין שלח מסר נוראי ליהודי אירופה – אתם והמנהגים שלכם לא רצויים כאן. מדובר בשלילה של זכויותינו הבסיסיות כאזרחי אירופה. אנחנו לא יכולים לתת לזה יד ונמשיך לפעול בכל דרך כדי להבטיח שזה לא יקרה".


בית המשפט האירופי לצדק הכריע בתיק בלגי, הנוגע לחוקי פלנדריה וולוניה, הדורש לתת מכת חשמל לבעלי חיים לפני שחיטה – בניגוד לחוקי השחיטה הכשרה. בית המשפט קבע כי מדינות בודדות החברות באיחוד האירופי יכולות לחוקק חוקים האוסרים קיום שחיטה כשרה וחוקים מסוג זה אינם כשלעצמם מפרים את זכויות חופש הדת הכלולות באמנת זכויות היסוד של האיחוד האירופי. פסק הדין מנוגד לחוות דעת שניתנה בתחילת ספטמבר 2020 על ידי עו"ד בית המשפט האירופי שהציע את ההיפך.

אוכלים בריא בשבועות: טיפים להכנת ארוחות בריאות
מתכון לחג השבועות: רוטולו תרד וגבינות ברוטב רוזה
מתכון טוב למנגל: ירקות בגריל על שיפודי במבוק עם מרינדת עשבי תיבול
רגע לפני המנגלים: הטיפים מהשפים שישדרגו לכם את המנגל!‎‎
מקבץ מתכונים לקראת חג הפסח
מתכון חגיגי ומיוחד לשולחן החג - מרק טום יאם עם קניידלעך
איך לאכול נכון בפסח?
מתכון לעוגת פירות יבשים מדהימה
10 עובדות שלא ידעתם על תאנים
טעים וכשר: מתכון לקאפקייס שוקולד טבעוני