הממשלה בתוכנית יוצאת דופן שתכפיל את קצבאות הזקנה

המודל יכפיל את הקצבה לעניים ביותר • גם שכבת הביניים צפויה לקבל העלאה משמעותית • לולא הבחירות - המתווה היה מובא כבר להחלטת הממשלה

הממשלה בתוכנית יוצאת דופן שתכפיל את קצבאות הזקנה בימה - המעודכנים מעדכנים

ראש הממשלה יאיר לפיד, שר הרווחה מאיר כהן והשרה לשוויון חברתי מירב כהן פעלו בשנה האחרונה לגיבוש מודל להגדלת קצבאות הזקנה. על פי הדיווח ב'ישראל היום'. הדיונים בנושא נערכו בקבינט הזקנה עם הביטוח הלאומי ומשרד האוצר כדי לפתח מודל שיאפשר הענקת קצבאות באופן דיפרנציאלי לאזרחים הוותיקים.

ההחלטה להתמקד בהעלאה דיפרנציאלית של הקצבאות, ולא בהשוואת קצבאות הזיקנה באופן אחיד לשכר המינימום במשק, התקבלה כיוון שעלות מהלך כזה מוערכת בכ־90 מיליארד שקלים בשנה - כמעט רבע מתקציב מדינת ישראל. זאת, לעומת עלות של 3.7 מיליארד שקלים להעלאה דיפרנציאלית.

להתקיים בכבוד

המודל שגובש מתמקד במתן מענה לשתי קבוצות אוכלוסייה עיקריות: הכפלת הקצבה לעניים ביותר והעלאת הקצבה באופן משמעותי גם לדרג הביניים - אנשים שחסכו ועבדו כל חייהם, אך גובה הפנסיה שלהם וההכנסות השונות לא מאפשרים להם קיום בכבוד.

לפי המודל, אזרחים ותיקים בעלי הכנסות מעבודה או מפנסיה של עד 6,000 שקלים בחודש יקבלו קצבה חודשית של 4,000 שקלים בחודש. מדובר בכמעט הכפלה של קצבת הזקנה שמשולמת לקבוצה זו ושעומדת בממוצע על כ־2,200 שקלים.

הקצבה תעודכן

אזרחים ותיקים בעלי הכנסות של 10,500-6,000 שקלים בחודש יקבלו קצבה חודשית של 4,000-2,200 בחודש, לפי רמת הכנסתם. אזרחים ותיקים בעלי רמת הכנסה של יותר מ־10,500 שקלים בחודש יקבלו קצבה בגובה של כ־2,200 בחודש.

יישום התוכנית יגדיל את מספר הזכאים לקצבאות מוגדלות מרבע מיליון כיום ליותר מחצי מיליון אזרחים ותיקים. כמו כן, על פי המודל שגובש, גם בעלי כלי רכב ששווים יותר מ־60 אלף שקלים יוכלו לקבל קצבת זקנה מוגדלת, זכות אשר כיום אינה מתאפשרת. מהלך זה יאפשר לאזרחים ותיקים בעלי הכנסות נמוכות להחזיק גם רכב חדיש ובטיחותי יותר, החיוני לצורך התניידות וקיום אורח חיים פעיל.

סעיף משמעותי קובע שקצבת הזקנה תעודכן לפי השכר הממוצע במשק - כפי שנעשה עם שכר חברי הכנסת והשרים. המשמעות - הפסקת שחיקת קצבת הזיקנה אשר מאז 2003 הוצמדה למדד ועלתה בכמה עשרות שקלים בלבד. המהלך ישפיע על כלל מקבלי קצבת הזקנה בישראל - יותר מ־1.2 מיליון אזרחים ותיקים - וישמור על היחס בין הקצבה לרמת החיים הכללית.

"יש לנו חובה לגמלאים ולקשישים", אמר ראש הממשלה יאיר לפיד. "אנחנו חייבים להם את המדינה שלנו. יש לנו אחריות לא רק לכבד את הגמלאים והקשישים, אלא גם לדאוג שהם יחיו בכבוד".

שר הרווחה מאיר כהן מסר: "תוחלת החיים בישראל נמצאת במגמת עלייה מתמדת, דבר שמצריך מאיתנו היערכות נרחבת".

השרה לשוויון חברתי מירב כהן ציינה: "זהו מתווה מאוזן שנבנה תוך התייעצות עם טובי הכלכלנים. לא מדובר בהצעה פופוליסטית שעלותה עשרות מיליארדי שקלים".

יצירתיות משפטית יוצאת דופן הובילה לפיצוי המטייל החרדי
בעקבות מידע חדש: החיפושים אחר הנער מוישי קליינרמן חודשו
קולות בכי נשמעו: פעוט כבן 3 נשכח בגן בעיר בצפת
שימי לוינטל כבן ה- 15 אותר כשהוא בריא ושלם
ראיתם אותו? מחפשים אחר אברהם ישעיה בן ה-30
יממה לאחר החיסול: אביו של לוחם הימ"מ נפטר בביתו
בערב שבת: חרדי התמוטט וטבע במקווה במאה שערים
מפחיד: זה השם הנפוץ ביותר בישראל לתינוקות השנה
בני ברק: בת שנה נכוותה קשות ממים רותחים
ארוחה שהיא חוויה: 4 טיפים שישדרגו את שולחן החג