עד 2050: 64% מהצעירים שיתווספו למערכת החינוך יהיו חרדים

לדברי פרופ' סרג'ו דלה-פרגולה: "הנתונים ידועים, אבל כשבוחנים אותם לעומק מבינים שההרכב הפנימי של אוכלוסיית המדינה מתפתח לכיוונים בעייתיים"

עד 2050: 64% מהצעירים שיתווספו למערכת החינוך יהיו חרדים תלמוד תורה - אילוסטרציה

במסגרת כנס "דמוגרפיה וביטחון לאומי-חשיבה מחדש" של המכון למחקר ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב, יוצג ניתוח חדש של פרופ' סרג'ו דלה-פרגולה אשר מציג מגמות דמוגרפיות כאשר לדעתו הינם בעלות השלכות משמעותיות על מדינת ישראל.

פרופ' (אמריטוס) דלה-פרגולה הוא דמוגרף וחוקר קהילות יהודיות בעולם, אשר עמד בעבר בראש המכון ליהדות זמננו ע"ש אברהם הרמן באוניברסיטה העברית בירושלים.

הכנס ייערך ביום א' הקרוב תחת הכותרת: "כיצד יראה הרכב האוכלוסייה כשמדינת ישראל תחגוג מאה וכיצד להיערך לכך?"

במגמות העיקריות אשר יוצגו מודגש כי:

• כ-45% מיהודי העולם חיים במדינת ישראל; ריכוז היהודים גבוה במיוחד במחוז תל אביב (97.8% מכלל התושבים) והמרכז (91.5%) ונמוך משמעותית במחוז ירושלים (67.6%) ובמחוז הצפון, בו היהודים אינם רוב (45.9%).

• עד 2050, צפויה אוכלוסיית ישראל לגדול באופן דרמטי: תוספת האוכלוסייה הצפויה בגילאי העבודה (21-64) עומדת על כ-3 מיליון ובגילאי מערכת החינוך (0-17) על כ-2 מיליון.

• כ-64% מהתוספת לגילאי מערכת החינוך עד לשנת 2050 צפויה להגיע מהאוכלוסייה החרדית.

בחלק הראשון של הניתוח, מפלח פרופ' דלה-פרגולה את ריכוזי האוכלוסייה היהודית במגוון מקומות בישראל ובעולם ובוחן באילו אזורים/מחוזות קיים רוב יהודי.

המשך הניתוח של פרופ' דלה-פרגולה, הוא העיבוד שביצע על בסיס נתוני תחזיות האוכלוסייה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בחלק זה, בחן מהי תוספת האוכלוסייה הצפויה בשלושים השנים הקרובות בחלוקה לשלושה מגזרים: יהודים לא חרדים (דתיים וחילונים כאחד), יהודים חרדים, וערבים. את הבדיקה ערך בשני חתכי גיל עיקריים:

"גילי העבודה" (20-64): על פי הממצאים, עד שנת 2050 צפויה תוספת של כ-3 מיליון איש בחתך גילי העבודה, כאשר החלוקה המגזרית צפויה להיות: 36% יהודים לא חרדים; 38% יהודים חרדים; ו-26% ערבים.

"גילאי מערכת החינוך" (0-17): על פי הממצאים, עד שנת 2050 צפויה תוספת של כ-2 מיליון איש בחתך גילאי מערכת החינוך, כאשר החלוקה המגזרית צפויה להיות: 26% יהודים לא חרדים; 64% יהודים חרדים; ו-10% ערבים.

לדברי דלה-פרגולה, לנתונים הללו עשויות להיות השלכות דרמטיות על היערכות המדינה בשני היבטים: מבחינת גילאי העבודה, על המדינה ליצור פתרונות תעסוקה למגזרים השונים ובמקביל לעודד שילוב משודרג של כולם בכח העבודה. בכל הנוגע לגילאים הצעירים, תידרש המדינה לספק פתרונות הולמים בדמות משאבים, בניית כיתות לימוד, הכשרת צוותי הוראה וכיוב' וכל זאת, מתוך הבנת צרכיי המגזרים השונים, אך גם הכשרה לצרכים של מדינה עצמאית ותחרותית, בדגש על מערכת החינוך במגזר החרדי.

פרופ דלה-פרגולה: "התהליכים הדמוגרפיים לכאורה אפורים ומובנים מאליהם - כגון משפחה, הגירה, או הזדקנות – אך יש להם משמעויות אסטרטגיות עמוקות על המהות ועל עצם הקיום של מדינת ישראל".

הפרופ' מסביר כי מעבר לנתונים הקיימים והידועים, חשוב לבדוק מה המשמעות העמוקה של המגמות. "אני שואל שלוש שאלות: האם מדינת ישראל היא מדינה יהודית והאם היא עומדת במרכז התפיסה של הקהילות היהודיות בעולם? האם אוכלוסיית מדינת ישראל, על מגזריה מתפתחת מבחינה דמוגרפית באופן התואם את שאיפתה להיות מדינה יהודית ודמוקרטית, עצמאית ותחרותית? מה המשמעות של המאזן הדמוגרפי המשתנה בין יהודים ופלסטינים בכל השטח בין הים לנהר? בכל שלוש התחומים האלה, המגמות הדמוגרפיות המסתמנות הולכות לכיוונים בעייתיים ביותר".

עוד אומר הפרופ' כי "לאור הממצאים, מורגש הצורך הדחוף בנקיטת צעדים של מדיניות אסטרטגית שנכון לעכשיו, אינה קיימת."

הישג עצום: הודפסו רקמות מהונדסות עם רשת כלי דם מסועפת • צפו
ייצור מים באמצעות חומרים זמינים וזולים
כך ינקו את החלל מהפסולת
לראשונה בעולם: הדפסת תלת-מימד של גידול סרטני שלם ופעיל
שנה מראש: המערכת החוזה את תפוקת החלב של כל פרה בעוד שנה
ההסבר לתעלומה רבת שנים בייצור מימן
רוצים לעדכן את הגרסה של הרכב? כך זה יתרחש - בקרוב
מדענים מצאו פתרונות יעילים לבעיית שלושת הגופים המפורסמת
הכירו את הפטנטים: בית חולים וירטואלי ומערכת תופים ייחודית
פריצת דרך: הישג דרמטי בהנדסת רקמות לימפטיות