אושר בוועדה: הוארכו הגבלות הקורונה

️חובת עטיית מסכות בחללים סגורים ▪️ חובת בידוד ללא מחוסנים בחשיפה לחולה בית ▪️ אפשרות להטיל חובת בידוד לשבים

אושר בוועדה: הוארכו הגבלות הקורונה יו''ר ועדת החוקה, ח''כ גלעד קריב

ועדת הבריאות בראשות מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ אלינה ברדץ'-יאלוב האריכה בחודש - עד 1.5.22 אהחוקים בנוגע לבידודים ועטיית מסכה, כולל השינויים בהגדרת חובת הבידוד שיחול רק בחשיפה לחולה בן בית ולא בכל חשיפה אחרת, למעט הבאים בשייט לישראל שיוכלו להטיל עליהם הגבלות בידוד גם למחוסנים. מפרוץ הקורונה ועד עתה לא היו טיולי שייט מישראל ועתה עם פתיחת טיולי ההפלגה, ביקשו במשרד הבריאות את תיקון זה שיאפשר להטיל מגבלות בידוד ככל שיימצא הצורך.

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ אלינה ברדץ' יאלוב דרשה בדיון הסברים מנציגי משרד הבריאות מדוע ניתן להמשיך עם ההקלות בבידוד ולהאריך את הצו כפי שצומצם לפני שלושה שבועות כאשר מדווחים על עלייה בהדבקה.

נציגי משרד הבריאות הוסיפו שככל שיזהו החמרה ועלייה במקדם ההדבקה, הם ידרשו מהוועדה לאשר תקנות אחרות עוד לפני ה1.5.22. "ההמלצה להאריך את הצו כפי שהוא נכונה לעכשיו וככל שיחולו שינויים, נתאים את הצו אם יידרש. עשינו זאת כבר בעבר ונעשה זאת כעת אם הדברים ישתנו".

צו זה כאמור כלול גם חובת עטיית מסיכה בחללים סגורים עד לסוף החודש. עו"ד אורן פסטרנק, מחאת הריבון, הציג בדיון מחקרים שונים המוכיחים חוסר יעילות של המסיכות ואמר כי המחקרים שהוצגו כי המסיכות יעילות במניעת קורונה, לא נכונות כי היו במשתנים אחרים שהובילו להדבקה. נציגי המשרד אמרו מנגד שיש מספיק הוכחות ליעילות וחשיבות עטיית המסכות במקומות סגורים.

בתיקון מס' 5 לצו בריאות העם הוועדה אישרה בנוסף את הצו המאפשר שימוש בבדיקות אנטיגן מוסדיות לצורך הכרה בחולה או לקיצור בידוד על סמך תוצאה שלילית בבדיקה. כזכור, לצורך צמצום העומס על מערך בדיקות-PCR יום נכנס לפני חודשיים וחצי תוקף צו בריאות העם ונגיף הקורונה החדש בידוד בית והוראות שונות (הוראת שעה (תיקון מס' 21), התשפ"ב- 2021 (להלן תיקון 21). שאישר את האפשרות להכיר באדם כחולה גם על בסיס תוצאה חיובית בבדיקת אנטיגן מוסדית, או לקצר בידוד על סמך תוצאה שלילית בבדיקת אנטיגן מוסדית.

בצו החדש שאושר בוטלה ההגבלה של אורח אחד ביום לכל דייר או שוהה קבוע במוסדות בריאות ורווחה. בדיון אמר יוסי קפלן, איגוד בתי אבות כי "בפועל התנהלנו ככה כבר הרבה זמן, צריך להתייחס לדיור מוגן ותשושי הנפש בצורה שונה ממרכזים אחרים. מציע שהמשרד ישתף ויתייחס אל אנשי המקצוע שמנהלים את הנושא. מה צריך לקרות כדי שתחליטו שזה תחלואת חורף ותו לא. את הפוסט טראומה יש לכולנו. צריך לשנות תפיסה".

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ אלינה ברדץ' יאלו* אמרה לנציגי משרד הבריאות כי חובת הבדיקה בנתב"ג בחזור והעומסים הצפויים לקראת חופשת הפסח, מחייבת היערכות מיוחדת של המשרד על מנת שמשפחות לא ימצאו את עצמן שעות בשדה התעופה. אילנה גנס השיבה כי זה עתה זכתה חברה חדשה במכרז לתפעל את מערך הבדיקות בנתב"ג, "חלק משמעותי במכרז היה מהירות התוצאה והיכולת לבדוק בכמות גבוהה. יש מעל 80 עמדות פעילות ובשעות עומס מתגברים עם כמות גדולה של סדרנים ועובדים בשת"פ מצויין עם רשות שדות התעופה. יש מתחם גדול מאוד והכל עובד בצורה מסודרת. העומסים קשורים ברשות שדות התעופה שלא מצליחה להשיב את העובדים שיצאו לחל"ת בתקופת השיא של הקורונה וכבר השתבצו בעבודות אחרות ולא לנושא הבדיקות".

עו"ד אורן פסטרנק, מחאת הריבון, טען בדיון כי הוא מרכז אינספור פניות של עובדים שמתלוננים ע"כ שמחייבים אותם לעשות בדיקות במוסדות מגן אבות ואמהות ובבתי חולים וכן סטודנטים לרפואה. "הוראות מנכ"ל אלו חמורות כי זה לא בא בצו תקנה לוועדות בכנסת. צריך לבטל את הדרך העקיפה הזו שדורשת מעובדים את הבדיקות. סטודנטים לפיזיותרפיה, סיעוד ועוד נדרשים להציג חיסון בתוקף ולא מסתפקים אפילו בבדיקות שליליות שלהם. כל זה בהוראת מנהל וללא סמכות אמיתית. זו פגיעה אנושה בזכות יסוד של אנשים.

שוב חריג בנתב"ג: רכב של חאפרים נגנב ע"י נתין זר
בן 10 נפל מעץ בבני ברק - מצבו בינוני
מזג האוויר: בהיר הטמפרטורות ללא שינוי
בן גביר ליועמ"שית: "עצרי את מינוי בכירים במשטרה"
למרות הפיתוי הכספי: סירב לנגן בחתונת יהודי מומר ונוצרייה
במעמד רבנים ואישי ציבור: מוסדות "סולם" חנכו את בית הספר "מעלות"
מנהרות יוקנעם ייחסמו הלילה בשני הכיוונים
בן גביר וקובי שבתאי התעמתו: "זה לא חוקי, זה מחטף"
מנהלי בבתי החולים באזהרה חמורה: "מערכות המחשב לא ממוגנות"
התחזית: מעונן חלקית עם גשם מקומי בצפון ובמרכז