נבטי ברוקולי עשויים לשפר את מצבם של ילדים אוטיסטים

מחקר מצביע על כך שסולפורפן עשוי לעזור במידה רבה גם לאוטיסטים - הוא משפר את יכולת הדיבור והתקשורת שלהם ומפחית דרכי התנהגות שליליים // מאת: דר' הוכברג ז"ל, מראשוני התזונאים בארץ

נבטי ברוקולי עשויים לשפר את מצבם של ילדים אוטיסטים נבטי ברוקולי

סולפורפאן, מרכיב המצוי במצליבים ובכמות היותר גדולה בנבטי ברוקולי, אף הוא ממשפחת המצליבים, הינו בעל איכויות בריאותיות חשובות ביותר. בזכות היותו מגביר תהליך של מתילציה של ה-DNA הוא מוריד יתר לחץ דם ועוזר לפעולת הכליות. מחקרים ראשוניים מצביעים על כך שהוא עשוי לעזור גם לפעולת המוח, ליכולת שליטה בדיבור ולתקשורת בין אישית. הברוקולי עוזר להתבטאות נכונה של גנים ועוזר לסילוק חומרים רעילים ממערכות הגוף. הוא עוזר גם לבלימת התרבות של חיידקי הליקובקטר פילורי גורמי כיבי הקיבה. מסתבר שהוא יכול להיות לעזר גם לאוטיסטים. אצל ילדים אוטיסטים נמצאה בגוף כמות רבה של רעלי סביבה, כמו גם פעילות מופחתת של הבקטריות המועילות שבמעי.

כעת, מחקר ראשוני מצביע על כך שסולפורפן עשוי לעזור במידה רבה גם לאוטיסטים - הוא משפר את יכולת הדיבור והתקשורת שלהם ומפחית דרכי התנהגות שליליים.

מרכיב המצוי בברוקולי משפר תופעות של התנהגות אוטיסטית

אם כי היה זה מחקר מצומצם, עדיין הוא מצביע על כך שלמזון מתאים יש יכולת לשפר את מצבם של אוטיסטים ויש לו השפעה רבה על ההתנהגות. במחקר זה שותפו 44 ילדים ומבוגרים אוטיסטים. חלקם נטלו כמוסות מכילות סולפופאן – האחרים כמוסות פלסבו. דיווח על כך הופיע ב- Time Magazine , וזו לשונו:

"החומר נבחר מאחר והוא עוזר למנוע תגובה על מכת-חום, תהליכים ביולוגיים שעוזרים לתאים להתמודד עם חום גבוה הנלווה למחלות שונות. חלק מהאוטיסטים נעזרו בחומר זה, למשל אם הם סבלו ממחלות המלוות בחום גבוה. ל- 80% מן האוטיסטים הייתה בחייהם מחלה עם חום גוף גבוה."

למתן הסולפורפאן הייתה השפעה חיובית בתוך 4 שבועות. היה שיפור בקשר עם אנשים, כמו גם פחות היפראקטיביות ופחות עצבנות. עם תום הניסוי שנמשך 18 שבועות, אצל כ- 50% מאלו שנטלו חלק בו חל שיפור ביכולתם לייצור קשרים חברתיים. אצל כשליש מנוטלי הסולפורפאן לא חל כל שיפור – עדיין יש צורך לבדוק באילו תנאים הוא עוזר ובאילו תנאים לא. בכל מקרה, אכילת ברוקולי ונבטיו עשויה להביא רק תועלת.

הסיבה לעזר שחוו חלק מן המטופלים נעוצה ביכולתו של הסולפורפאן להשפיע על התבטאות נכונה של גנים, לצמצם אוכלוסיית חיידקים שליליים בצינור העיכול ולעזור לסילוק רעלי סביבה מן הגוף. לכל הגורמים הללו יש חלק בהתפתחות אוטיזם - אין סיבה שלא לנסות לתת להם נבטי ברוקולי.

הסולפורפן משפיע על התבטאות גנים ועל המיקרופלורה במערכת העיכול

הסולפורפאן הינו תרכובת גופרתית אורגנית והיא נמצאת בצמחים ממשפחת המצליבים ובהם כרוב, כרובית, ברוקולי ונבטיו, קולרבי, ארוגולה ועוד, אבל המקור היותר עשיר בחומר זה הוא כאמור בטי ברוקולי.

יש לו יכולת נוגדת בקטריות שליליות, הוא גם קוטל תאי גזע סרטניים ובכך מאט התפתחות של סרטן. כאמור, הוא משפר גם את בריאות מערכת העיכול, מפחית יתר לחץ-דם, עוזר לפעולת הכליות ונוגד סרטן. מתילציה של ה- DNA עוזרת ליכולת זהות עצמית של התאים וכנגד וירוסים מזיקים בגוף. סולפורפאן עוזר גם נגד הליקובקטר פילורי - שכיחות של זה אצל אוטיסטים גבוהה יותר יחסית לקיים אצל אחרים. בבדיקות נמצא שבצואה של אוטיסטים נמצאה כמות קטנה יותר של בקטריות חיוביות וכמות רבה יותר של הליקובטר פילורי. שכיחות וכמות רבים יותר של חיידק זה גורמות למעי חדיר וכיום יודעים שמעי חדיר עומד לא רק ברקע של אלרגיות, אלא גם של מחלות נוספות המכונות בשם אוטואימוניות.

תועלות בריאותיות נוספות של הברוקולי

הברוקולי מצמצם סיכון להתקפי לב ועוזר נגד נזקי קרינה שנגרמת משהייה ממושכת מדי בשמש. הוא עוזר גם נגד התפתחות אוסטאוארטריטיס, נגד אלרגיות ונגד סוכרת. אין להסיק מכך שיש להימנע מחשיפה לשמש. יש לחשיפה זו חשיבות עליונה מבחינת רמת ויטמין D בגוף, אך יש להשתזף בצורה מבוקרת והדרגתית.

לסולפורפאן יש תפקיד בהפעלת 200 גנים שונים - באמצעותם מתבטאת הפעילות שלו בגוף ודי ב-4 מקטעי פריחה עתידית של ברוקולי כדי לספק את הכמות הדרושה של סולפורפאן. בניסוי אחר, 10 מנות של ברוקולי בשבוע די היה בהם כדי להגן על אוכליהן כנגד סרטן ערמונית.

נבטי ברוקולי נגד מזהמים סביבתיים

ניסויים מן הזמן האחרון הראו שלנבטי ברוקולי יש יכולת רבה לספק הגנה כנגד מזהמים סביבתיים. נושא זה חשוב לכולם - במיוחד לנשים המתכננות להיכנס להריון. בגופם של ילדים אוטיסטים נמצאו כמויות רעלי סביבה גבוהות יותר יחסית לנמצא אצל ילדים אחרים. באחד המחוזות בארה"ב, מספר הילדים האוטיסטים היה ב- 83% גבוה יותר יחסית למספרם בארה"ב כולה וזאת עקב חשיפה מוגברת לרעלי סביבה שם. נתון זה מחזק את הדעה שאחת מן הסיבות להיוולדות ילדים אוטיסטים היא חשיפת האם לרעלי סביבה בזמן הריון. נבטי ברוקולי הנאכלים מספקים לגוף סולפורפאן, לו יש פעילות מגינה כנגד רעלי סביבה. במסגרת מחקר שנעשה בסין, באזור כפרי היותר מזוהם שם, ערכו ניסוי בו נתנו לקבוצת אנשים משקה פירות עם אבקת עלי ברוקולי שיובשו בהקפאה, ולעומתם אחרים שתו את אותו משקה בלי הברוקולי. בבדיקות שתן נמצא שאלו ששתו את המשקה עם הברוקולי, הפרישו ב- 61% יותר את הרעל בנזן שנקלט מהסביבה, יחסית למה שנמצא אצל אלו שלא צרכו ברוקולי. בנוסף, הם הפרישו ב- 23% יותר רעל סביבתי נוסף, אקרולאין. בנזן מופרש ממפלטים של מכונית והוא מצוי גם בחלק ממשקאות הסודה.

גורמים שחשודים כמעלים את שכיחות האוטיזם

בארה"ב כיום, 1 מכל 50 ילדים מתפתח כאוטיסט. יש סיבות רבות לכך ובכללן אוכלוסיית חיידקי מעיים פגומה, חיסונים עם הכספית שבהם, אלומיניום ועוד - כל אלו פוגעים במיטוכונדריות, משחררות האנרגיה שבתאים. במערכת העיכול יש 100 מיליוני נאורונים, יותר ממה שיש במוח השדרה ובעצבים ההיקפיים גם יחד. מחסורי ויטמין D אצל האישה בזמן ההריון תורמים אף הם להולדת אוטיסטים. מחסור בוויטמין D חשוב ביותר כסיבה לאוטיזם, גם בזכות כך שיש לו תפקיד עזר חשוב ביותר לסילוק רעלי כספית מן הגוף. סתימות אמלגם אצל אישה הרה תורמות לעליית רמת הכספית בדמה – גם העובר ניזוק מכך. כאשר וולד נולד, הוא קולט מן האם אוכלוסיית חיידקי מעיים. אם היא בריאה, מה טוב. אם היא לקויה, במהלך 20 יום אחרי הלידה, אוכלוסיה פגומה כזו מתבססת בגופו ולכך יש השפעה מירבית על המערכת החיסונית שלו.

לתינוקות עם פלורת מעיים לקויה יש מערכת חיסונית חלשה והם ניזוקים יותר מן האחרים ממתן חיסונים. עם סביבה יותר מורעלת ברעלי חקלאות ואחרים, קשה יותר לתינוק להתגבר על מכת החיסונים הנוחתת עליו - הרגישים יותר מפתחים אוטיזם. חשוב שאישה המתעתדת להיכנס להריון תתנזר משימורים, סוכרים מזוקקים), אנטיביוטיקה ובשר של בעלי חיים שקיבלו אנטיביוטיקה. לדעתי, בשר בכלל. אם היא נוטלת גלולות למניעת הריון יש להפסיק את נטילתן פרק זמן מספיק לפני ההחלטה להיכנס להריון. יש די סיבות מדוע לא לחסן ילדים - הסיכונים שבחיסון רבים לאין ערוך יותר מתועלתו.

להזמנת חוברות תזונה פלוס להתקשר לרויטל הוכברג
052-8603617


מקורות
Broccoli-Sprout Compound May Improve Symptoms of Autism. Mercola. October 27, 2014 | 303,352 views

34 אסירים שובתים רעב מאז יום א בשל שלילת שיחות טלפון
תה ירוק עשוי לספק הגנה כנגד מחלות פרקינסון ואלצהיימר
נתפס זיוף ענק של קפה עלית • צפו
"חוק הפיקדון על בקבוקי 1.5 ליטרים הוא עובדה מוגמרת"
איך לעבור את חנוכה בלי לעלות במשקל
לרגל יום התה הבינלאומי: כל מה שצריך לדעת על התה
התרופה למחלה הנדירה שבדרך להיכנס לסל התרופות
מחקר חדש חושף יתרון מפתיע לקפאין
לאחר סריקות: נתפסו 12 טון של זיתים גנובים • צפו
אשלגן - תפקידיו בגוף ומקורותיו במזון