משרד הבריאות ימליץ היום שמי שמגיע לישראל ממדינה ירוקה - לא יידרש להיכנס לבידוד

"זה דורש התארגנות ושינוי של הצווים" אך משרד הבריאות משנה מדיניות "זה לא יקרה מחר בבוקר אבל נעשה את כל המאמצים

משרד הבריאות ימליץ היום שמי שמגיע לישראל ממדינה ירוקה - לא יידרש להיכנס לבידוד מטוס אל על בשדה התעופה רמון

"פרופ' איתמר גרוטו בדיון הוועדה לענייני ביקורת המדינה: "מי שיחזור ממדינה ירוקה - לא יצטרך שבועיים בידוד. זה דורש התארגנות ושינוי של הצווים, זה לא יקרה מחר בבוקר אבל נעשה את כל המאמצים".


יש שפירסמו בעקבות החלטת משרד הבריאות - רשימת המדינות הירוקות נכון להיום, לפי רשימות שהועברו לחברות התעופה: אוסטריה, קנדה, קפריסין, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, גרמניה, יוון, הונגריה, איסלנד, אירלנד, יפן, דרום קוריאה, לטביה, ליכטנשטיין, ליטא, מלטה, ניו זילנד, נורבגיה, פולין, סלובקיה, סלובניה ושוויץ.


אך צריך לסייג ולהבהיר שכל מדינה קובעת בעצמה מה היא מגדירה כמדינה ירוקה. זו לא רשימה רשמית שגיבשה ישראל, אלא רשימה שיש לחברות התעופה המתבססת על היתרי תעופה שקיימים כיום בעולם.


בהמשך להודעת משרד הבריאות על פתיחת השמיים, שימו לב גם שמבחינת האיחוד האירופי - ישראל - עדיין מדינה אדומה. זה אומר שישראלים לא יכולים להיכנס לשם. ישראלים עם דרכון זר יכולים לנסוע אבל בחלק מהמדינות נדרשים לבידוד, בדיקות או מגבלות דומות. תיירים מאירופה יוכלו להיכנס לישראל, אבל יצטרכו בידוד בחזרה, או מגבלה אחרת של בדיקות וכו׳ לפי ההחלטה של כל מדינה על אזרחיה - כך דווח בחדשות 12.


שר התיירות אסף זמיר אמר כי: "השמיים צריכים להיפתח כמה שיותר מהר, גם אם זה באופן חלקי ותחת הגבלות וחובת בידוד. הצורך בבחינת נוסעים ובדיקתם ילווה אותנו שנים קדימה ולכן אין ספק שנדרשת השקעה תשתיתית ורפואית גדולה בנתב"ג לרבות הקמת מעבדות, בדיקות ונהלים".


שמואל זכאי, מנהל שדה התעופה בן גוריון הוסיף: "התו הכחול לענף התעופה יוצר בעיית קיבולת קשה בנתב"ג- נרד מיכולת של 48 המראות ונחיתות בשעה ל-18 בלבד". עוד הוסיף זכאי "הדרך היחידה לוודא שנוסע לא נושא עמו את הנגיף זה באמצעות בדיקות, אבל משרד הבריאות טוען שלבדיקות יש אחוז טעויות גדול וגם שבדיקות הן משאב לאומי ואין לבזבז אותן על טיסות. כל עוד זאת הגישה- לא יתחדשו הטיסות ואנחנו כבר מעבר לנקודת האל-חזור. אולי כדאי להכניס את לימודי השחייה ללימודי הליבה כי אזרחי ישראל לא יוכלו לצאת מפה אחרת".


יו"ר איגוד הטייסים מידן בר הציג את מתווה האיגוד לפתיחת השמיים בהתייחס לטיסות יוצאות אמר: "נתב"ג יהפוך לדרייב אין הכי גדול בישראל. הנוסע ירכוש כרטיס אינטרנטי ויעשה בדיקה לפני הטיסה או עד כ-48 שעות לפני הגעתו לנתב"ג, כאשר בין הבדיקה לטיסה יהיה תחת מגבלות- לא יוכל ללכת לחתונה לדוגמא. נתחיל מיעדים קרובים ושם יוגדר מה נדרש על ידיה מדינת היעד. המציאות היא שמטוסים הם לא מדגרות קורונה. יש במטוסים מסנני אוויר כמו בחדרי ניתוח ואיכות האוויר בהם היא טובה יותר מזו שבחדר רגיל".


אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר: "כל טיסה שתורמת לתזרים וכיסוי ההוצאות אנחנו לוקחים, גם אם זה עם 10 נוסעים. לא יכול להיות שנתב"ג יהיה פתוח לטיסות נכנסות מארה"ב כי יש פה אינטרסים ולא יאפשרו למשפחות לטוס ליוון לחופשת קיץ. אותו מטוס שטס לאילת יכול לטוס גם לקפריסין, ובאילת יש יותר חולי קורונה".

בחודש אחד: כמעט חצי מליון ישראלים חויבו להיכנס לבידוד
משנים מדיניות: כל מי שהיה במגע עם חולה מאומת -'ייבדק' - גם אם אין לו תסמינים
המעשן, שפירסם פוסט-צווואה: "אני משאיר 4 ילדים יקרים שלא זכיתי להכניס לחופה"
'הקורונה - היא בלוף' כך טוענת בכירה במשרד החינוך
סקר: הישראלים פוחדים מהקורונה, אך לא כולם עוטים מסיכה
משרד הבריאות מעדכן: 628 חולים נתווספו ביממה האחרונה, שבעה - נפטרו מאז חצות
פרופ' גמזו הביע היום דאגה מהמתרחש במגזר החרדי
לראשונה מאז תחילת הגל השני בישראל: מקדם ההידבקות ירד מתחת לסף 1
מדאיג: 26 חולי קורונה נפטרו מהנגיף ב48 שעות האחרונות
ליל תשעה באב בצל הנגיף: גמזו ביקר בבני ברק