פגיעה נוספת בפרטיות? תוכנית "המתחמים הירוקים"

השלטון המקומי יציע לקבינט: יישומון לזיהוי מחלימים או שליליים לבדיקה מהירה, והסרת המגבלות להתקהלויות עבורם • הביקורת: עלול לפגוע בפרטיות

פגיעה נוספת בפרטיות? תוכנית "המתחמים הירוקים"

ישראל שואבת השראה מניהול הקורונה הטכנולוגי בסינגפור: הבוקר (ה') מתפרסמת הידיעה כי השלטון המקומי - בגיבוי הממונה על הקורונה, פרופ' רוני גמזו, ומחליפו בתפקיד פרופ' נחמן אש - קורא לבצע מיידית פיילוט בעשר רשויות שיאפשר כניסה ל"מתחמים ירוקים" באמצעות אפליקציה ייעודית, למי שהבריאו מקורונה, או שנמצאו שליליים לנגיף ב־72 שעות שלאחר הבדיקה, כך על פי העורכת והכתבת ב-"ישראל היום"-דניאל רוט אבנרי .

מפרטי המתווה של השלטון המקומי, שנחשפים, מוצעת יצירתם של מתחמים בטוחים, הפתוחים לחולים שהחלימו ולנבדקים בבדיקה מהירה, שבהם ניתן יהיה לקיים פעילות מכל הסוגים, ללא מגבלות התקהלות.

הכניסה לאזורים בטוחים אלה תתבסס על השימוש באפליקציה או בכרטיס זיהוי אלקטרוני, שיתחברו לתוצאות הבדיקות ומאגרי החולים של משרד הבריאות ויודיעו, בזמן אמת, אם מדובר באדם המחזיק בתוצאת בדיקה שלילית מ־72 השעות האחרונות, או בדיקה סרולוגית חיובית, ומשכך - רשאי להיכנס לאזור הבטוח. מי שאין לגביו כל מידע - תחסם כניסתו לאזור הבטוח.

מטרת המתווה היא להחזיר לפעילות את כלל התחומים: כנסים, אירועי תרבות ובידור, אוניברסיטאות, תיירות ומלונות, מפעלים, מרכזים מסחריים, אולמות שמחות, בתי תפילה, חדרי כושר ועוד. זאת במתחמים בטוחים שבהם יכולים אנשים לפעול, ללא חשש כי יסכנו את עצמם או זולתם.

בסיור שנערך אתמול במשל"ט הקורונה של משרד הבריאות, יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס הציג את מתווה "המתחמים הירוקים" בפני פרויקטורי הקורונה פרופ' גמזו ופרופ' אש. פרופ' גמזו ופרופ' אש תמכו במתווה והודיעו שיקדמו בקבינט הקורונה את החלתו המיידית כפיילוט בעשר רשויות בישראל.

התוכנית דוגלת בביצוע בדיקות מהירות, שמדויקת ב־90% מהמקרים ולא מתבססת אך ורק על בדיקות מטוש. מטרתה לאפשר לאנשים להיבדק בכל כמה ימים בבדיקות זולות ובכך לחיות לצד מגיפת הקורונה. עם זאת, שתי ביקורות עלולות להתעורר בעקבות התוכנית: הראשונה, הבדיקות המהירות שאמינותן אינה מוחלטת. השניה, נושא הפרטיות ומעקב אחרי מידע רפואי, בהמשך לביקורת על איכוני השב"כ.

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, ששלח אתמול לרה"מ מכתב המפרט את המתווה אמר בסיור כי "אין ספק שהמתווה שלנו הוא גיים צ'יינג'ר. במקום לחיות מסגר לסגר, המתחמים הירוקים יחזירו לשגרה ולשפיות. בכל עיר, המתווה יאפשר המשך פתיחה של כלל תחומי החיים תוך כדי שמירה מרבית על הבריאות. מדובר בצעד הכרחי ואני מקווה שראש הממשלה יקבל את עמדתנו".

פרופ' רוני גמזו
בשורה למתמודדי הנפש: לראשונה - פסיכיאטר בוועדת סל התרופות
כיצד להתמודד עם רשלנות רפואית בניתוחים?
ערב כיפור: רבני בתי ההוראה 'המאורות' במוקד ההלכתי עם הרופאים
לראשונה: ריאה של מחלים מקורונה הושתלה בחולה
נסייני החיסון: גם התחסנו וגם לא קיבלו תו ירוק
המדינה משלמת, אך החולים לא מקבלים תרופה
"אל תהססו לשאול את הרופא את השאלות שמטרידות אתכם"
בית החולים בנהריה רכש רובוט ניתוחי - משרד הבריאות לא מאפשר הפעלתו
דיווח: משרד הבריאות יחייב את המחוסנים בבידוד
מחר בבוקר: בתי החולים הציבוריים ישביתו את כל חדרי הניתוח