מנסור עבאס: "עמדתנו לגבי אל-אקצא - בהתאם למה שיחליט מלך ירדן"

יו"ר רע"מ חשף את דרכו פוסט ארוך לקראת המשך דרכה של הממשלה • עבאס: "פתרון הקבע הוא הקמת מדינה פלשתינית בגדה ובעזה שבירתה ירושלים ובליבה מסגד אל-אקצא"

מנסור עבאס: "עמדתנו לגבי אל-אקצא - בהתאם למה שיחליט מלך ירדן" יו''ר רע''מ, מנסור עבאס

יו"ר רע"מ, מנסור עבאס, כתב הערב (שבת) פוסט ארוך בדף הפייסבוק שלו לפיו מי שמייצג את עמדת המפלגה בסוגיה של מסגד אל-אקצא הוא עבדאללה, מלך ירדן. הפוסט עורר סערה במגרש הפוליטי, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

עבאס כתב בדף הפייסבוק בערבית: "איננו מתייחסים להדלפות ולשמועות החוזרות מצד גורמים פוליטיים רשמיים ולא רשמיים. עמדת רע"מ בקואליציה בעניין מסגד אל-אקצא, תיקבע בהתאם לתוצאות המפגשים של הוועדה הבינלאומית הירדנית – ישראלית".

עבאס המשיך: "הודעתי על כך לרה"מ בנט ורה"מ החליפי לפיד וזאת לאחר פגישת ההתייעצות שערכתי עם המלך לפני שבועיים. אני מדגיש כי את הדרישות והעמדות בנוגע לאל-אקצא קובע ומנהל המלך עבדאללה, בעוד שפתרון הקבע הוא הקמת מדינה פלשתינית בגדה ובעזה שבירתה ירושלים ובליבה מסגד אל-אקצא. חובתינו היא לתמוך במאמצי המלך עבדאללה".

הפוסט שפרסם עבאס בא על רקע הלחץ הגובר מצד חברי מועצת השורא הקוראים לו לפרוש מהקואליציה ולא להסתפק בהקפאה זמנית של חברות רע"מ בממשלה. עבאס הודיע בימים האחרונים כי רע"מ לא תהיה הסיבה להפלת הממשלה, דבר שהתפרש אצל חלקים מסויימים בתנועה האסלאמית כחולשה, לנוכח האירועים האחרונים באל-אקצא.

לשיטתם, עבאס היה צריך לנקוט עמדה קשוחה יותר בעניין דרישותיו סביב אל-אקצא. התבטאותו זו של עבאס נועדה בין היתר להרגיע את הביקורת הפנימית לקראת כינוסה של מועצת השורא בשבוע הבא, ולהראות לחבריה שסוגיית אל-אקצא תמלא תפקיד מרכזי בהחלטת רע"מ אם להישאר בממשלה. כמו כן, הוא מאותת בכך לרה"מ בנט כי עליו להגיע להבנות עם ירדן בעניין אל-אקצא, ולא, הקואליציה בסכנה.

בתגובה לפוסט של עבאס שר האוצר לשעבר, ח"כ ישראל כ"ץ מהליכוד הגיב: "מנסור עבאס מודיע: השארותנו בקואליציה תלויה בהבנות שיושגו בין ישראל לירדן בנושא אל אקצא. בכך הוא מפריך את דברי לפיד שטען שרע״מ לא הגישה דרישות בנושא הר הבית. ממשלת בנט-לפיד הסכימה לדון עם גורם ערבי בויתור על ריבונות ישראל בהר הבית".

ח"כ שלמה קרעי הגיב בדף הטוויטר וכתב: "עמוד התווך של קואליציית העיוועים של בנט ולפיד לא מפחד להצהיר בריש גלי שהאינטרסים של מדינה זרה קודמים מבחינתו לאינטרסים של מדינת ישראל. זו בגידה במדינה. וחבורת השרלטנים שהשתלטה על ההגה וממשיכה כאילו כלום תתן את הדין על כך. חברי הימין לשעבר, תצילו את עצמכם, לפני שיהיה מאוחר מדי".

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מסר: "יצא המרצע מן השק. עבאס שמכרו לנו בתור נלחם על זכויות אזרחיות מגלה את האמת. הוא רוצה את ירושלים, הוא רוצה את הר הבית, הוא רוצה לחלק את ישראל ובשלב הבא לגמור על ישראל. היום מבינים כמה צדקתי כאשר התנגדתי להקים ממשלה יחד עם עבאס".

סקר הבחירות: גוש נתניהו עם 60 - מתנגדיו עם 53
"רמסתם ואימללתם את כולנו": ראש עיריית ביתר עילית על השר כהנא
פרישת זועבי: אלו תרחישי הדרמה הפוליטית שיקבעו את גורל הקואליציה
"גזירה נוראה": אייכלר על קריסת המתווה במירון
"הקריסה בלתי נמנעת": סמוטריץ' על כישלון מתווה מירון
עבאס: "רע"מ לוקחת אחריות, היינו על סף מלחמת אזרחים"
מזכ"ל העבודה יוזם מהלך לאיחוד מפלגתו עם כחול לבן
חשש באופוזיציה: הח"כ מהליכוד שיערוק לקואליציה
יעקב אשר חשף: "לאף גוף ממשלתי אין רשימה של פצועי אסון מירון!"
ראש לשכת עורכי הדין: "תמיד התנגדתי לפוליטיקאים שמזנבים במערכת"