הצעת חוק: מדיחי כלים למשפחות ברוכות ילדים

על פי הצעת החוק, אותה הגיש ח"כ פרוש, כל משפחה המונה לפחות ארבעה ילדים תהיה זכאית לסבסוד מלא של מדיח כלים

הצעת חוק: מדיחי כלים למשפחות ברוכות ילדים אילוסטרציה

בעקבות הטלת המיסוי על מוצרי חד-פעמי הפוגע קשות בתקציב ההוצאה המשפחתית מקרב האוכלוסיות הכי חלשות בישראל, הגיש ח"כ מאיר פרוש הצעת חוק המבקשת להעניק סבסוד למדיחי כלים עבור משפחות ברוכות ילדים בישראל. על פי הצעת החוק, כל משפחה המונה לפחות ארבעה ילדים תהיה זכאית לסבסוד מלא של מדיח כלים.

בדברי ההסבר להצעת החוק הוסבר כי "בתאריך כ"ו חשון נכנס לתוקף צו משרד האוצר להטלת מס על כלים חד פעמיים. מדובר בהטלת מס של 11 שקל לכל ק"ג של כלים חד־פעמיים שמכילים פלסטיק, ולהערכת האוצר, החוק צפוי להניב למדינה הכנסות של 600 מיליון שקל בשנה".

עוד צוין: "הכלים החד פעמיים מהווים רק 6% מפסולת הפלסטיק, בעוד שעל -94% מפסולת הפלסטיק לא מוטל מיסוי, כך רוב אריזות המזון החד פעמיות של יצרני המזון ממוסות ב-10% לערך מהמיסוי המוצע הנ"ל. כך שההחלטה על הטלת מיסים דווקא על כלים חד פעמיים הינה חריגה".

במסגרת ההצעה מוסבר כי הרפורמה תפגע קשות בעיקר במשפחות מוחלשות ומבורכות בילדים שצורכים כלים חד פעמיים, כאשר השימוש בכלים רב פעמיים הוא כמעט בלתי אפשרי. "כך לדוגמא סביב שולחן שבת של משפחה מבורכת בילדים שחלקם נשואים עם ילדים יכולה להגיע לעשרות משתתפים".

מנגד, הסביר מציע החוק, "רכישת מדיח כלים תעלה עבור כל משפחה אלפי שקלים, הוצאה שתכביד מאוד על המשפחות שגם כך נמצאות במצב כספי לא פשוט. לכן מוצע להעניק סבסוד של מדיח כלים עבור אותם שמשפחתם מונה לפחות ארבעה ילדים ובכך להקל ולו במעט על אותם משפחות".

בהצעת החוק הובהר כי מגיש הצעת החוק ישלב בהסכמה בהכנה לקריאה שניה ושלישית סעיף המאפשר להעניק סבסוד מלא של מדיח כלים אף לנכים, זקנים ומוגבלים.

ח''כ פרוש
נשיא התעשיינים מזהיר: "אזרחי ישראל יעמדו מול מדפים ריקים"
פיגועי הטרור האחרונים פוגעים בענף הנדל"ן • מאמר מיוחד
‏הממשלה אישרה מתווה סיוע לעסקים
"סין פועלת נמרצות על מנת לתחזק את יציבות שרשרת האספקה העולמית"
הישג לחרדים: מענק עבודה יינתן מגיל 21
אושר: ''יופחת'' מס הדלק
ליברמן אישר: הדואר יופרט
לראשונה זה שנתיים: בנק ישראל צפוי להעלות היום את הריבית במשק
פינדרוס: "לא ויתרתם על 800 מיליון זה לא היה אמור להיכנס לתקציב"
שר האוצר ליברמן בהכרזה דרמטית: המס על הדלק יוזל