"תרמתי כבד לאבא -הרשלנות של בילינסון הביאה למותו"

היא שמחה שתוכל לתרום אונת כבד לאביה כדי להציל את חייו, אלא שעשרה ימים אחרי ההשתלה, נפטר האב מזיהומים • מומחה: הכבד היה בעל משקל נמוך מדי וסוג הדם לא התאים

"תרמתי כבד לאבא -הרשלנות של בילינסון הביאה למותו" עו''ד רן שפירא

בבית החולים בילינסון התרשלו בכך שאפשרו לבתו של חולה לתרום לו אונת כבד, אף שלא היתה אצלו התאמה להשתלה זו, והוא נפטר עשרה ימים לאחר ביצועה. כך נטען בתביעת רשלנות רפואית המעלה טענות חסרות תקדים כלפי המרכז הרפואי שבו מתבצעות מרבית השתלות האיברים בישראל.

התביעה, שחושף הבוקר (א') פרשן וכתב הבריאות של "ישראל היום" רן רזניק, הוגשה על ידי משפחתו של יוסף שלינגר, שנפטר באוגוסט 2018 והוא בן 71. התביעה הוגשה לאחרונה לבית משפט השלום בתל אביב נגד קופת חולים כללית, הבעלים של בילינסון והאחראית לו, נגד בית החולים שבו עבר את ההשתלה, וגם נגד בית החולים הממשלתי שיבא בתל השומר, שבו טופל יוסף לפני שעבר לטיפול בבילינסון. התביעה הוגשה על ידי עו"ד רן שפירא.

הידרדרות לאחר הניתוח

על פי כתב התביעה, ב־2017 התגלתה אצל שלינגר מחלת שחמת כבד, שפגעה קשה במצבו וגרמה לו להצטברות נוזלים חוזרת וחמורה בבטן. הוא טופל בבית החולים שיבא, שם המליצו לו הרופאים על השתלת כבד. שלינגר הופנה להמשך הטיפול בבילינסון והועלה לרשימת הממתינים הארצית להשתלה. תחילה ביקשה המשפחה לקבל מימון ציבורי להשתלת כבד בחו"ל, אלא שקופת חולים מאוחדת, שבה היה שלינגר חבר, ומשרד הבריאות סירבו לקבל את הבקשה בנימוק שלא מוצו אצלו כל האפשרויות לטיפול, כולל הכנסת תומכן לכבד כדי להוריד בו את הלחצים (פעולת TIPS).

בעקבות זאת, כך התביעה, נאמר למשפחה על ידי רופא בכיר בבילינסון כי נמוך הסיכוי של שלינגר לקבל תרומת כבד מן המת, והוא נותב לקבל את ההשתלה מכבד שתתרום לו בתו דנה רבינסקי, אז בת 45, שהסכימה להליך. רבינסקי עברה בדיקות רפואיות, וב־30 ביולי נכרתה אצלה בניתוח אונת הכבד הימנית והושתלה אצל אביה במקום הכבד החולה בניתוח שארך כעשר שעות.

אלא שלפי התביעה, לאחר ההשתלה החל מצבו של שלינגר להידרדר והוא נפטר כתוצאה מזיהום קשה. לפני מותו הוא לווה במחלקה במשך 24 שעות ביממה על ידי רעייתו רחל וילדיו רונן והילה, וזאת בזמן שבתו דנה מתאוששת בעצמה מניתוח התרומה.

"רשלנות קריטית"

כתב התביעה מבוסס על חוות דעת של פרופ' אחמד עיד, לשעבר מנהל המחלקה הכירורגית ויחידת ההשתלות בבית החולים הדסה בירושלים, שנחשב לאחד המובילים בישראל בהשתלות כבד וממייסדי המרכז הלאומי להשתלות. פרופ' עיד קבע בחוות הדעת כי ההתנהלות של בילינסון "חרגה מסטנדרט רפואי סביר", כי הרופאים לא שקלו את האופציות הטיפוליות במקום ההשתלה, וכי מדובר ב"רשלנות קריטית ביותר" מכיוון שמצבו הרפואי של שלינגר וגילו העמידו אותו בסיכון גבוה מאוד להשתלת כבד.

פרופ' עיד קבע עוד כי לא היתה התאמה בתרומה בגלל סוג הדם של דנה התורמת ומכיוון שמשקל הכבד שלה היה נמוך מדי, וכי במקרה כזה הצוות הרפואי של מחלקת ההשתלות בבילינסון היה צריך לפנות למרכז הלאומי להשתלות ולבצע "השתלה צולבת" שכבר בוצעה בארץ: להציע את הכבד שתרמה דנה לחולה אחר שמתאים יותר, ובתמורה לקבל כבד מתורם אחר שמתאים יותר לאביה.

למשפחת שלינגר יש טענות קשות מאוד על טיפול הרפואי שקיבל יוסף מההשתלה ועד למותו. רעייתו רחל מציינת כי היא התלוננה על כך בפני הרופאים, אבל נתקלה בחוסר התייחסות מוחלט. "המעקב הרפואי היומיומי נעשה על ידי הצוות הכירורגי הזוטר, ואנחנו לא יכולים להשתחרר מההרגשה שיוסף ננטש על ידי הצוות המנתח למרות מצבו קשה", אמרה. יתר על כך, בניגוד למצב האמיתי, שודר להם מסר מוטעה שאביהם עומד להשתחרר בקרוב.


"כישלון ידוע מראש"

לאחר מותו של שלינגר כתבה בתו דנה בפייסבוק: "אתה, שכל כך רצית לחיות, הסכמת לעשות כל מה שנדרש רק בשביל לגבור על המחלה שתקפה אותנו. היתה לי הזכות להעניק לך את ההזדמנות להבריא, אך כנראה זה לא היה מספיק. כולם דיברו עלינו במחלקת ההשתלות, והייתי כל כך גאה שאנחנו שם יחד, אמנם חלשים וכואבים, אבל מתקדמים צעד־צעד, ולפנות בוקר באתי לטיפול נמרץ לתת לך כוח להילחם ולבקש מהרופאים שיילחמו עוד ולא יוותרו עליך. אני ממשיכה ומפיצה את הסיפור שלנו כדי להגביר את המודעות ולאפשר לאחרים לשמור על יקיריהם מפני המחדלים של בתי חולים".

"מדובר במקרה קשה ועצוב, שבו הלך לעולמו המנוח בשל רשלנות והיעדר מתן מידע למשפחה", אמר עו"ד רן שפירא, המייצג את המשפחה, "כך, במקום מקרה מרגש שבו בת מצילה את אביה באמצעות תרומת כבד, איבד האב את חייו. התנהלות רפואית נכונה היתה מונעת את ההשתלה שכישלונה היה ידוע מראש ומעניקה למנוח ולמשפחתו אפשרויות שונות שהיו בנמצא, שהיו מובילות לתוצאה שבה המנוח היה בין החיים. הגם שאין כל פיצוי שיוכל למלא את החור שנפער במשפחה, אנו תקווה כי לפחות תוביל התביעה ללקיחת אחריות ולמניעת מקרים נוספים".

"טיפול במצבים מורכבים"

מבית החולים בילינסון נמסר בתגובה: "התביעה מתנהלת בימים אלו בבית המשפט ונמצאת בשלביה המוקדמים. איננו סבורים כי במקרים אלו המקום המתאים להשיב לטענות הוא מעל דפי העיתון. ככלל, הטענות המופנות כלפי בית החולים בתביעה מוכחשות מכל וכל, ומענה מפורט להן יינתן במסגרת ההליך המשפטי. מחלקת ההשתלות של בילינסון היא היחידה והגדולה בישראל המבצעת את כל סוגי השתלות איברי הבטן מהחי ומהמת. למחלקה צוות מקצועי בעל ניסיון רב וברמה בינלאומית שעובד 24/7, שבתות וחגים, כדי להציל חיי חולים.

"עם זאת, מטופלי המחלקה הינם אנשים חולים מאוד במצבים מורכבים, קשים ולעיתים אף קריטיים, ולמרות המאמצים הכבירים שנעשים להציל חיי אדם, לעיתים ניסיונות אלו עולים בתוהו. אחוזי ההצלחה של המחלקה בתוצאות הניתוחיות המיידיות ולטווח הארוך זהים לדיווחים העולמיים, ובילינסון הוא בית החולים היחיד בישראל שמדווח את תוצאות ניתוחי ההשתלות לאיגוד הבינלאומי (CTS), המרכז את תוצאות ההשתלות מהמרכזים הרפואיים המובילים בעולם".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "במשרד לא התקבל דיווח על המקרה המתואר בפנייתך, ועמדת משרד הבריאות תיוצג במסגרת ההליך המשפטי, כמקובל".

הקלות בארנונה: מועצת עיריית בני ברק מאשרת את הארנונה
יוקר המחיה מכה בעזה: "המשבר הכלכלי יוביל לפיצוץ"
בשורה לעשרות אלפי סייעות: מענק של 1,500 ש''ח לשנת הלימודים
חיסכון לנוטלי המשכנתאות: עמלת פתיחת תיק הלוואה תוגבל ל-360 ש''ח
בזמן הקרוב: יוארך התוקף לפיצוי משפחות חטופי ילדי תימן והבלקן
הממשלה תאשר: 72 מיליון שקלים להקמת חברה שתעביר כספים לרש"פ
דיון דחוף במשבר המזון: האם בקרוב נראה מדפים ריקים בסופר?
נחתם צו לביטול מכסים על מוצרים וחומרי גלם לתעשייה
מחיר הדלק שוב מזנק: ליטר בנזין 95 יתייקר השבוע ב-66 אגורות
אושר בטרומית: הגדלת תשלום על שקיות חד-פעמיות והרחבה לחנויות קטנות