מחקר: "אספירין יעיל נגד קורונה"

קופת חולים לאומית: הכדור הפחית בכ־30% את הסיכון להדבקה ואת חומרת המחלה • מומחה לרפואת משפחה: "אספירין הוא גורם מגן"

מחקר: "אספירין יעיל נגד קורונה"

האם התרופה הוותיקה והפופולרית אספירין מועילה גם לטיפול בקורונה? מחקר שנערך בקופת חולים לאומית, בבית החולים ברזילי ובאוניברסיטת בר אילן מצא כי מי שנטלו את הכדור היו בסיכון נמוך ב־29% להידבק בקורונה בהשוואה למי שלא נטלו.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', מתברר גם שמשך המחלה אצל נוטלי אספירין היה קצר ביומיים־שלושה לעומת מי שלא נטלו אספירין. המחקר הקיף 10,477 מבוטחי לאומית שעשו בדיקות קורונה במהלך הגל הראשון. עוד נמצא במחקר כי בקרב מי שאושפזו עם קורונה, שיעור התמותה היה נמוך יותר בקרב מי שנטלו אספירין (14%) לעומת מי שלא נטלו (19%).

"מצאנו שאספירין הוא חד־משמעית גורם מגן. הכדור השפיע גם על משך המחלה וגם על חומרת המחלה ואפילו על התמותה", אמר ד"ר אילן גרין, מ"מ מנהל המחלקה לרפואת המשפחה בלאומית.

לדבריו, "גם בעידן החיסונים עדיין יש לכך משמעות. ראשית, משום שלא כל האוכלוסייה התחסנה וזה בוודאי נוגע אליהם. שנית, יש פרק זמן שעובר עד שהחיסון משפיע, ונוסף על כך, החיסון לא יעיל ב־%100. ההגנה היא 95% אך לא מלאה, ואספירין יכול להוות נדבך נוסף בהגנה".

אגב, השימוש באספירין היה פופולרי מאוד במהלך מגיפת השפעת הספרדית ב־1918, אז האמינו שהוא יכול לסייע במניעת הדבקה. האמונה הזו הוכחה כנכונה כמה עשורים לאחר מכן, כאשר מחקרים הדגימו את יעילות התרופה כנגד נגיפי RNA. מחקרים אלו הראו כי נוסף על השפעותיו האנטי־דלקתיות הידועות, אספירין יכול לווסת את התגובות החיסוניות ומאפשר למערכת החיסון להילחם בזיהומים נגיפיים.

כדורי אספירין
80 נדבקים ב-12 מדינות: נגיף אבעבועות הקוף ממשיך להתפשט
ההזנחה בביה"ח העמק: בדיקות ריאה שמסכנות את חיי החולים
"אנחנו חוט השדרה של מערך הרפואה": נחתם הסכם קיבוצי חדש לרנטגנאים
כך תשמחו בבטיחות במדורת ל"ג בעומר
גם לתינוקות יש אקנה: על בעיות עור מרגע הלידה
למרות בקשותיו: לא נבדק על ידי קרדיולוג, כעבור יומיים התמוטט ונפטר
כיצד להגן על עור הפנים מנזקי השמש לאורך שנים + טיפים ועיצות לקיץ
סערת הסלמונלה: כל מה שחשוב לדעת על החיידק שעלה לכותרות
"בגלל טעות של מנתח, התינוקת נכה ב־100%"
כך עקף הציוד הרפואי את הפקקים בנמל