בעיצומה של השבת: הכביש הערבי בסמוך למזבח יהושע נסלל במבצע בזק

במבצע מהיר שקיימה עיריית הכפר עצירא א-שמאליה בשומרון במהלך השבת האחרונה, הושלמה סלילתו של כביש אספלט דו נתיבי שעבר בשטח C בסמוך למזבח יהושע בהר עיבל

בעיצומה של השבת: הכביש הערבי בסמוך למזבח יהושע נסלל במבצע בזק

לפני כשנה סערה המדינה לאחר שערבים מהכפר עצירא א-שמאליה השחיתו את החומה שהקיפה את מזבח יהושע בהר עיבל, וגרסו חלק מאבניה לצורך סלילת כביש ערבי דו נתיבי במקום.

את הכביש החלה לפרוץ עיריית הכפר עצירא א-שמאליה בסיוע הרשות הפלסטינית לפני כשנתיים, במטרה לחבר את הכפר לעיר שכם ובכך לייצר רצף ערבי בין הכפרים שייפרס לכל אורך רכס עיבל.

מרבית אורך הכביש שמתפרס על פני קילומטרים רבים, ממוקם בשטח B - מה שהקשה על הליכי האכיפה במקום ואפשר את סלילת הכביש במשך השנתיים האחרונות, אולם לאחר הלחץ הציבורי שנוצר בעקבות הפגיעה במזבח נמנעו הערבים מסלילת הקטע שעובר בשטח C, וחיכו לשעת כושר מתאימה.

במוצאי השבת האחרונה הכריזה לפתע העירייה כי הצליחה להשלים את סלילת הכביש בשטח C במבצע בזק שקיימה במהלך השבת, וכתבה לתושבים כי כעת קיים במקום כביש דו נתיבי שיחבר בין הכפרים באזור.

בפורום "מאבק על כל דונם" שעוקב אחר ההשתלטות הערבית על הר עיבל, מספרים כי סלילת הכביש מגיעה על רקע שער שהציב הצבא בתקופה האחרונה בכביש הגישה היחיד להר שנשאר פתוח לתנועת יהודים, ומונע את הגישה למקום באמצעותע כלי רכב.

הכביש שנסלל בין לילה

"יש פה בעצם מהלך משולב של מערכת הביטחון והרשות הפלסטינית כדי לתת לערבים שליטה מלאה על ההר", אומרים בפורום.

"מצד אחד מאפשרים את סלילת הכביש הערבי לצד פעולות השתלטות רבות שבוצעו במשך השנה האחרונה, ומצד שני מגבילים את הגישה היהודית להר בכל דרך אפשרית, ומתנכלים לכל נסיום התיישבות יהודית במקום שהיה יכול לבלום את ההשתלטות הערבית על ההר".

"לצערנו, מערכת הביטחון בחרה לפנות שוב ושוב חווה יהודית חקלאית שעלתה לפני כשנתיים לשטח ההר, וניהלה כנגדה רדיפה חסרת מעצורים שכללה הרס חוסר ונשנה, החרמות ציוד ומעצרים, זאת בעקבות לחץ מסיבי מצד הרשות הפלסטינית".

"הימצאות החווה היהודית בשטח הרכס והגברת הנוכחות היהודית היו יכולים למנוע אתא הפגיעה האנושה שהתרחשהכ במזבח יהושע, אך נראה שבמערכת הביטחון מסרבים להבין זאת ולהפיק לקחים וממשיכים בנסיונות להדרת רגלי היהודים מן המקום".

אנו קוראים לעם ישראל לא להיכנע ולצאת בהמוניו לטייל בשטח הרכס בטיולים מאורגנים או ספונטניים, להנות מאוצרות הטבע והמורשת שפרוסים בהר ולחזק את את האחיזה היהודית בו", הוסיפו בפורום.

הכביש שנסלל בין לילה
כוחות הביטחון פעלו הלילה למעצר שבעה מבוקשים באוגדת יו"ש
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל
מפקד הפלוגה במג"ב שניטרל את המחבל בפיגוע בחווארה משחזר
לוחמים ניטרלו מחבל חמוש בסכין באיזור חווארה
סיכום חדשות השבת: פיגוע דקירה בחווארה
נעצר מבוקש החשוד בביצוע פיגועי ירי במרחב העיר שכם
מבצע בבית הסוהר הוביל לתפיסה רחבת היקף של מכשירי טלפון וסכינים
ראשוני: פיגוע ירי סמוך לעופרה, המחבלים נמלטו
בית המשפט הרשיע את המחבל מעאד חאמד שרצח את מלאכי רוזנפלד הי"ד