איך ליהנות מהנכדים והנינים ולא לסבול ממחלת האלצהיימר?

מדענים רבים מחפשים מזה שנים את הגורמים למחלת האלצהיימר, סימנים מוקדמים שלה ודרכי טיפול בה. מחלת האלצהיימר היא מחלת זקנה קשה שיותר ויותר אנשים סובלים ממנ...

איך ליהנות מהנכדים והנינים ולא לסבול ממחלת האלצהיימר?

מדענים רבים מחפשים מזה שנים את הגורמים למחלת האלצהיימר, סימנים מוקדמים שלה ודרכי טיפול בה.

מחלת האלצהיימר היא מחלת זקנה קשה שיותר ויותר אנשים סובלים ממנה. חוקרים מצפים שעד שנת 2050 כמות חולי האלצהיימר תגדל פי 4.

המחלה מתחילה בד"כ אחרי גיל 50, אם כי בדומה למחלות זקנה אחרות, היא הופכת להיות יותר ויותר "צעירה". דווח כבר על אנשים בני 30 שאובחנו כחולי אלצהיימר.

המחלה פוגעת קשות בזיכרון: בהתחלה ביכולת לבצע פעולות פשוטות ביותר עם מספרים (למשל, לחשב עודף במכולת), אחר-כך בזיכרון לטווח קצר ("איך הוא אמר שקוראים לו?..") ואחר-כך גם בזיכרון לטווח ארוך, כאשר אנשים מפסיקים לזהות את מקום מגוריהם ואת קרוביהם. מחלה נוראית, הן לחולה והן לסביבתו.

מדענים רבים מחפשים מזה שנים את הגורמים למחלה, סימנים מוקדמים שלה ודרכי טיפול בה.

חוקרים מוצאים יותר ויותר גורמים אפשריים למחלה זו. למעשה כל דבר שפוגע בפעילות של מערכת העצבים ובזרימה תקינה של הדם למוח מזוהה כיום כאחד מגורמי המחלה:

- אלומיניום ומתכות כבדות אחרות

- הרגלים רעים (אלכוהול, עישון וסמים אחרים)

- דיכאון ממושך

- מתח ממושך

- חיים לא פעילים פיזית

למרות כל המאמצים שמושקעים בנושא, עדיין אין תרופה למחלה.

אם המחלה מאובחנת מוקדם היום יש כבר דרכים להאט התפתחות המחלה (לצערנו, עדיין רוב החולים מגיעים לאבחון בשלב מתקדם, למשל, כאשר הם יוצאים מביתם הולכים לאיבוד).

לכן כדאי להכיר את תסמיני המחלה ולהיות ערים להם, כדי לפנות לנוירולוג לאבחון בשלבים ראשוניים ביותר, כאשר אפשר לעשות משהו.

וכדאי להשתמש בכל הכלים שברשותנו כדי למנוע את המחלה או לפחות לדחות את תחילת התפתחותה.

מה מונע/דוחה את תחילת המחלה:

- אכלו מזונות שמטיבים עם המוח: פירות למיניהם, חצילים, שיבולת שועל, שוקולד מריר פרווה מעל 70% קקאו (כמובן עדיף אורגני), שקדים, סלומון נורווגי (לא גידולי בריכה), ענבים ומיץ ענבים טבעי ללא תוספת סוכר, בננות, אורז מלא, עגבניות, אבוקדו, תה ירוק, מלון, אגוזי קשיו, גזר, שום, בצל, תה ירוק, ג'ינג'ר, חלב קוקוס, זיתים ושמן זית, עלים ירוקים, דלעת, אצות שונות. האי היפני אוקינווה ידוע בכל העולם בכך שתוחלת החיים בו ארוכה יותר מאשר בכל מקום אחר בעולם, וזאת למרות שחיי התושבים לא פשוטים ויקרים. בחינה של התזונה שלהם גילתה שתושבי אוקינווה אוכלים דגי ים, אצות, ירקות, אורז, טופו. הם שותים המון תה ירוק ושחור ומשתמשים ברוטב סויה. הם לא אוכלים ולא שותים שום דבר מלבד זה.

- תשתמשו בתבלינים טבעיים (לא תיבול תעשייתי דוגמת אבקת מרק).

- אל תשכחו לשתות. אדם מבוגר זקוק לפחות לכוס מים כל שעה. כמובן, אם אתם מאבדים מים בגלל שהזעתם בריקודים בחתונה, ישיבה בחום, מחלת חום או מכל סיבה אחרת - תשתו יותר! אל תסמכו על תחושת הצמא, במיוחד אם אתם לא שומרים על תזונה בריאה ואורח חיים בריא: בני האדם כיום איבדו קשר עם הגוף ומרגישים צמאים רק כאשר מגיעים למצב של התייבשות.

- שמירה על הגוף מפני מחסור בוויטמינים ומינרלים. הוסיפו וויטמינים ומינרלים ברגע שתגלו את המחסור. חשוב להתייחס לכך ברצינות רבה ביותר. החשובים במיוחד הם וויטמיני D ו-B, אומגה-3 ו-10Q.

- אורח חיים בריא: פעיל וללא הרגלים רעים

- שמירה על הגוף מפני זיהום, במיוחד מפני זיהום במתכות כבדות, אך גם רעלים אחרים: לא להשתמש בכלי מטבח מאלומיניום, להשתדל לא ליטול תרופות כימיות, לגור במקום עם אוויר כמה שיותר נקי או לפחות להשתדל לצאת כמה שיותר למקומות עם אוויר נקי וכיו"ב.

אתם רואים? שום דבר חדש או חריג: את אותן עצות תקבלו גם כדי להישמר ממחלות רבות אחרות!

אם תשמרו על הכללים הללו תוכלו להרוג לא שתיים, אלא המון ציפורים במכה אחת.

ובנוסף לכל זה יש גם להשתמש במוח. כל איבר שלא משתמשים בו מתבלה ונהרס. הדוגמא אולי הכי מוכרת לכך היא של ספורטאים ורקדנים שהפסיקו להתאמן בתחומם, למשל כאלה שהפכו למאמנים או פנו למקצועות אחרים. גופם היה מורכב משרירים כל עוד הם היו ספורטאים ורקדנים. אחרי שהם הפסיקו להשתמש באותם שרירים, מהר מאד השרירים שלהם הפכו לשומן.

גופינו לא שומר על שום דבר שאנחנו לא משתמשים בו. גם המוח הוא איבר בגוף וגם עליו חלים אותם כללים. בהקשר לכך נהוג להביא מחקר על נהגי מוניות: לאחר מספר שנות עבודה, ולא משנה באיזה גיל הם התחילו לעבוד כנהגי מוניות, ההיפוקמפוס שלהם, החלק במוח האחראי על חשיבה מרחבית, הולך וגדל בצורה מרשימה ביותר.

אז איך אפשר להפעיל את המוח? מדענים נותנים כמה עצות:

- ללמוד (תוכלו לראות בדף יומי ערך מוסף: שמירה על המוח!). לא משנה מה אתם לומדים, כל לימוד, בין אם זה אנגלית או עיצוב עוגות, שומר על המוח. ברגע שזה כבר לא דבר חדש עבורכם - חפשו דבר חדש ללמוד!

- מוזיקה ושירה. אין דבר שמפעיל כל כך הרבה אזורים במוח כמו מוזיקה ושירה. לבד או בקבוצות, רק עבור עצמכם או עם בני משפחה או כפעילות חברתית, לא משנה. נגנו על כל כלי או שירו. לא משנה אם זה קלרינט, חלילית או צ'לו או כל כלי אחר; לא משנה אם תשירו במקהלה או עם בני ביתכם או לבד, אבל עשו זאת: זה ישמור על המוח שלכם!

- קריאה בקול. תקראו בקול (אפשר בלחש...) קצת כל יום. לא משנה מה: סיפור לנכד או תהלים, פעולה זו בכל מקרה תשמור על המוח שלכם.

- תרגילי חשבון פשוטים. אל תשתמשו במחשבון כדי לבדוק כמה עודף מגיע לכם או כמה תעלה קנייה, חשבו את זה בעל פה, זה ישמור לכם על המוח! חשיבותם של קריאה בקול וחישובי חשבון פשוטים התגלו כתרופה לשמירה על המוח ע"י הרופא היפני Kawashima Ryuta.

- קריאה. ספרים, כתבי עת, עיתונים, סיפורים לילדים... קריאה לכשעצמה, ללא קשר לתוכן, שומרת על המוח.

- משחקי שולחן. כן, משחקי שולחן נמצאו כשומרים על בריאות המוח! היום לכולכם יש שולחן בבית וחנויות מציעות לנו מגוון רחב של משחקי שולחן. זוהי דרך מהנה לשמור על המוח בכל גיל.

- כל פעילות שדורשת דמיון, זיכרון, תשומת לב וחשיבה מינימאלית. לפי מחקר קנדי שפורסם ב-2015 ע"י החוקרים Larouche, Hudon, Goulet, אם אתם לומדים פסוקים בעל פה, פותרים סודוקו, ממלאים תשבץ או מספרים לבן זוג מה קראתם בספר או מה שמעתם ברדיו - בכל המקרים הללו אתם מאמנים את המוח ובכך שומרים עליו. חוקרים מאוניברסיטת אירווין עשו הרבה מחקרים ומצאו שאצל אנשים פעילים קוגניטיבית ירידה בפעילות המוח מתרחשת ב-32% לאט יותר בהשוואה לאנשים עם פעילות קוגניטיבית בינונית וב-48% לאט יותר בהשוואה לאנשים פסיביים קוגניטיבית. חוקרים בקולג' על שם איינשטיין בניו-יורק טענים שחיים פעילים קוגניטיבית פשוט מונעים התפתחות של אלצהיימר. יש המון מחקרים בעניין, אך חבל על זמן הקוראים ועל המקום: פשוט התבוננו בגדולי הדור.

- תקשורת בין אישית. ברוב המקרים אלצהיימר זאת מחלה של אנשים בודדים, שחיים בארבע קירות. אגב, תקשורת זה גם טיפול מונע נגד סוגים אחרים של דמנציה. מחקרים רבים הראו כי הגנים שלנו מסוגלים להשפיע על המוח בדרכים יוצאות דופן בהשפעת גורמים סביבתיים (למשל, תמיכה חברתית). כך שאנשים עם נטייה תורשתית להתפתחות של מחלת האלצהיימר לא מפתחים אותה אם הם מרגישים אהובים וחייהם פעילים חברתית. איך זה עובד עדיין לא ברור לחלוטין, אך עם הגידול במספר המחקרים בעניין, ללא ספק בקרוב נדע יותר.

- שפות. כבר הזכרתי שפות בסעיף על למידה. אך ישנם מספר מחקרים שמראים על קשר ברור בין ידיעת שפות לסיכון לאלצהיימר. לדוגמא, מחקר גדול של Bialystok ו- Craikשפורסם ב-2007 מצא קשר הפוך ברור בין כמות השפות שהאדם יודע לסיכון לאלצהיימר. אני מכירה משפחה בה הילדים לומדים ביידיש וארמית, מדברים עם אבא וסבים מצד האבא בעברית, עם אמא וסבתא מצד האמא בצרפתית ועם סבא מצד האמא בגרמנית. בנוסף, למשפחה יש מטפלת דוברת איטלקית. לילדים הללו יש סיכון קטן לאין ערוך לסבול במרוצת השנים מאלצהיימר לעומת ילד שיודע רק עברית וארמית. אגב, למרות האמונה התפלה הגורסת שרק ילדים יכולים ללמוד שפות, מחקרים אומרים שדוקא אנשים מבוגרים יותר מצליחים בלימוד שפות זרות. כמובן, רק אם יש להם מוטיבציה. המקור לאמונה תפלה זו בדברי פרויד, שהיה בזמנו מאד פופולרי ואנשים מחזיקים ברבות מדעותיו למרות שאין בהן ממש. זיגמונד פרויד האמין שבעת זקנה האדם כבר לא מסוגל ללמוד שום דבר. אך כיום ידוע כי במוחם של אנשים מבוגרים יש פלסטיות טובה, כלומר הנוירונים שלהם עדיין יכולים ליצור קשרים חדשים הנדרשים ללמידה. קשרים עצביים במוח יכולים להיווצר עד יומכם האחרון. בנוסף, לאנשים זקנים יש הרבה ניסיון. מורים בקורסים ללימוד שפות מספרים פה אחד בהתפעלות שזקנים מגיעים אצלם להישגים הכי טובים. אך למעשה אין מה להתפעל: אם אין לאדם מחלה נוירולוגית ויש מוטיבציה, הוא צפוי להצליח יותר מכל ילד בלימוד כל שפה.

- למדו להפיג מתחים. כפי שאמרנו, מתח ממושך הוא אחד מגורמי המחלה, ולא רק אלצהיימר! תושבי אוקינווה שכבר הזכרנו קודם, למרות חייהם הקשים, הדהימו את כל החוקרים בשלוותם, בחיוכים שלהם ובכך שהיו מרוצים מחייהם.

מדענים מאוניברסיטה גרמנית במדנבורג מצאו כי הורמון השמחה, דופמין, מווסת את תפקודי הזיכרון. כלומר, אנשים שמוצפים ברגשות חיוביים זוכרים מידע ב -20-30% טוב יותר ומהר יותר מאנשים אחרים. זה מסתדר עם מחקרים קודמים שמצאו כי מחלת האלצהיימר שכיחה יותר בקרב אנשים הסובלים מדיכאון ונמנעים מתקשורת עם אנשים אחרים.

המדענים רייס, וירקובסקי וקולר פורסמו בשנת 2007 מחקרים לפיהם אין טעם לנסות לפצות על כל הגורמים הללו כאשר המחלה כבר מתקדמת. פירוש הדבר: אל תחכו עד שיהיה מאוחר מידי, תתחילו לשמור על תזונה ואורח חיים בריא כבר עכשיו. תרגילו את הילדים שלכם לקרא כבר עכשיו. אל תדחו למחר שום דבר שניתן לעשות כבר היום.

ושוב: תשאירו את גילכם הכרונולוגי לביטוח לאומי. זה לא צריך לעצור אתכם ולמנוע אתכם משום פעילות רק כמה דוגמאות:

מיכֶּלָאנְגֶ'לוֹ, צייר ופסל איטלקי, עבד עד ליומו האחרון בגיל 89, אז הוא צייר על תקרה בעמידה על סולם גבוה מאד.

ג'ורג' ברנרד שו, סופר ומחזאי אנגלי, כתב עד יומו האחרון ומת בדעה צלולה בגיל 94.

כרמן הררה, ציירת קובנית-אמריקאית, למדה לצייר לעת זקנתה. את הציור הראשון היא מכרה בגיל 89. נכון להיום היא בת 106 והיא ממשיכה לצייר.

המנתח הרוסי אוגלוב היה כירורג של בית החזה, מחבר ספרים ופעיל חברתי עד ליומו האחרון בגיל 104.

אין ספור לדוגמאות כאלה, אני רק אזכיר לכם כמה מתוך הדוגמאות שכולכם מכירים:

הבאבא סאלי למד, לימד וקיבל קהל עד גיל 104.
הרב שך - עד 102.
הרב כדורי יותר מ100.
הרב אלישיב - 102.
רבי שמואל הלוי וואזנר פסק הלכות עד גיל 102. הרב יעקב ישראל קַנִיֶּבְסְקִי, (הסטייפלר), בעל "קהלות יעקב", נפטר בשבת בגיל 86 אחרי שנתן את השיעור השבועי שלו לקהל רב...

תוכלו למצוא מידע על שיטות אבחון וטיפול עממיות בספר "יפה, בריאה ולא מורעלת".

לשאלות והזמנת ספרים יש לפנות למייל: yaeltuk@gmail.com

ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD),

מחברת הספרים "בריאות האישה ברפואה המשלימה",

"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"

"סיפורים מהקליניקה",

"אסטרולוגיה לכל עת"

"קל להיות בריא"

"יפה, בריאה ולא מורעלת"

"הפתגם לא משקר"

אל תוך המוח - חקר מחלת האלצהיימר

מכון דודיסון

עזרה זדונית: מחקר חדש מגלה - כך "נעזור" לאדם שאנו מקנאים בו
איך לחסן הגוף מווירוסים? חובה לכל אדם
חוקרים פיתחו אלגוריתם הקורא את ה-DNA שלנו כשפה אנושית
משה ליאון לטובת שמירת צביון נקי לעיר ירושלים
מדהים: כך תתאפשר הפרדה מדויקת של חלקיקים ננומטריים
נעליים מודפסות בתלת מימד? חיבור בין החברות יאפשר חדשנות מדהימה
תחזית איומי הסייבר לשנה הבאה: מתקפות הסייבר מכוונות לכל היעדים
מיומנויות למידה או חשיבה במתמטיקה
חיקוי של הטבע: משלוח ישיר לתאי העצב
פיתוח חדשני מאפשר הובלה של מחטים ניתוחיות מעוקלות לרקמות "נחבאות"