איראן בונה שלושה לוויינים נוספים שיוכלו לרגל אחר ישראל

רוסיה שיגרה לאחרונה לחלל מתקן ריגול איראני • שיתוף הפעולה עורר חשד כי מוסקבה מתכוונת להשתמש בלוויין למטרותיה באוקראינה • כעת איראן הודיעה כי בכוונתה לבנ...

איראן בונה שלושה לוויינים נוספים שיוכלו לרגל אחר ישראל לווין, אילוסטרציה

רוסיה שיגרה לאחרונה לחלל מתקן ריגול איראני • שיתוף הפעולה עורר חשד כי מוסקבה מתכוונת להשתמש בלוויין למטרותיה באוקראינה • כעת איראן הודיעה כי בכוונתה לבנות עוד שלושה כלים מאותו דגם. כך פורסם ב'ישראל היום'.

איראן הודיעה כי בכוונתה לבנות ולשגר לחלל שלושה לווינים חדשים ומתוחכמים מדגם "חיאם", שמסוגלים לרגל אחר שכנותיה של איראן במזרח התיכון, בהן ישראל.

באירן הכחישו כי מדובר בלוויני ריגול וכינו את הביקורת האמריקנית על השיגור "ילדותית". דובר הממשלה האיראנית, עלי בהדורי ג'הרומי, אמר: "בנייה של שלושה לווייני חיאם נוספים, בהשתתפות צוות מדענים של סוכנות החלל האיראנית, נמצאת על סדר היום של הממשלה ותחל בקרוב".

איראן שיגרה לחלל את הלווין הראשון מדגם זה, אך באופן חריג בחרו בטהרן לבצע את השיגור בסיוע רוסיה. הלוויין שוגר מבסיס החלל הרוסי בבאיקונור שבקזחסטן, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "טאס" וכן סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים".

הלוויין שוגר לצד לוויינים אחרים על טיל רוסי מדגם "סויוז 2.1". באיראן בחרו, ככל הנראה, להעביר את משימת השיגור לרוסים לאחר סדרה של כישלונות של תוכנית הטילים האיראנית להכניס לוויינים למסלול כדור הארץ.

בשבוע שעבר דיווח העיתון האמריקני "וושינגטון פוסט" מפי מקורות ביטחוניים אמריקנים כי לרוסיה תהיה גישה במשך לפחות כמה חודשים ללוויין וכי היא עלולה לעשות בו שימוש לטובת המלחמה שהיא מנהלת באוקראינה.

עם זאת, באיראן דחו את הטענות ואמרו כי רק לטהרן יש גישה לנתונים המוצפנים שיתקבלו מהלוויין המתקדם. בהודעה של סוכנות החלל האיראני נמסר: "הלוויין יהיה בשליטה של איראן מהיום הראשון לתפקודו. לאף צד שלישי לא תהיה גישה למידע המגיע אלינו מהלוויין באופן מוצפן".

באיראן טוענים כי מטרתו של הלוויין היא לקיים תצפיות על גבולות המדינה וכן לסייע לתוכניות ארוכות טווח בחקלאות ובשימור הטבע במדינה. לפי דיווחים מחוץ לאיראן, מטרת הלוויין היא לאפשר למדינה לרגל אחר מדינות סמוכות ולהשיג מודיעין חזותי ברמה גבוהה שלא הייתה זמינה לטהרן עד כה.

דיווחים: הצבא הרוסי קורס במחוז חרסון
דרמה ברוסיה: דיווחים על הדחת מפקד בכיר הודח בצבא רוסיה
לראשונה זה חמש שנים: צפון קוריאה שיגרה טיל בליסטי מעל יפן
"איאן" באמריקה: ההוריקן נחלש, אבל הסכנה נשארה
ביידן בתקרית מביכה: חיפש בקהל חברת קונגרס שכבר לא בחיים
ההוריקן מאיים למוטט את מפרץ מקסיקו: מיליונים מפונים בפלורידה
בדרך לאסון הומניטרי: רוסיה צפויה לאסור יציאת גברים משטחה
ישראל נגד רוסיה: "לא נכיר בתוצאות משאלי העם בשטחים הכבושים"
אוקראינה מורידה את דרג היחסים הדיפלומטיים עם טהרן
לצד הלחימה: רוסיה פתחה ב"משאלי עם" בשטחים הכבושים באוקראינה