סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו

מזכיר המדינה האמריקני: "מחויבים לשיקום היחסים עם הפלשתינים" • החמאס מאיים: "המזרח התיכון ישנה את צורתו" • טראמפ נותק מהפייסבוק

סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו

ארגמן: "להפסיק השיח המסית והאלים"
בהודעה חריגה שפרסם הערב ראש השב"כ נדב ארגמן, הוא כתב כי הוא קורא "להפסיק לאלתר את השיח המסית והאלים, בדגש על זה המתקיים ברשתות החברתיות".

"לצד האחריות המוטלת על כתפי השב"כ, יחד עם גורמי האכיפה האחרים, גם על נבחרי ציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית, מובילי דעה, אנשי דת, מחנכים ואזרחי ישראל כולם – מוטלת אחריות כבדה בימים אלה", הוסיף. "חובתנו לצאת בקריאה ברורה ונחרצת להפסקה לאלתר של השיח המסית והאלים. האחריות להרגעת הרוחות ולריסון השיח מוטלת על כתפי כולנו".

"כמי שעומד בראש ארגון שייעודו שמירה על ביטחון המדינה וסדרי המשטר הדמוקרטי ומוסדותיו, אני קורא ומזהיר כי שיח זה עלול להתפרש בקרב קבוצות מסוימות או בקרב בודדים, ככזה המתיר פעילות אלימה ובלתי חוקית שעלולה חלילה להגיע אף לכדי פגיעה בנפש", כתב.

בני גנץ עם מזכיר המדינה האמריקאייחיא סינוואר, מנהיג חמאס בעזהאילוסטרציהאילוסטרציהטראמפ

דובר חמאס במזרח ירושלים כתב בהצהרה לעיתונות כי בארגון "מזהירים את ישראל משימוש בירושלים כאמצעי להימלט מהמשבר הפנימי וכישלונה בפתרון בעיותיה הפוליטיות".

הדובר קרא לתושבי מזרח ירושלים ולערביי ישראל להגיע להר הבית ולסביבה כדי "להגן על מסגד אל-אקצא מהציונים ותוכניותיהם".

"ארה"ב תשקם היחסים עם הפלשתינים"
מזכיר המדינה האמריקני, אנתוני בלינקן, פרסם הלילה הודעה בחשבון הטוויטר שלו, לפיה ארה"ב "מחויבת לשקם את היחסים שלה עם העם הפלשתיני".

עוד כתב בלינקן כי התקיימה "שיחה חשובה עם מנהיגים פלשתינים-אמריקנים על האלימות בישראל, בגדה המערבית ובעזה". הוא הוסיף כי "הישראלים והפלשתינים ראויים באותה מידה לביטחון, לחופש, לשוויון הזדמנויות ולכבוד".

סינוואר מאיים
יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, רמז היום כי הוא לא מעוניין לחזור לשיחות מו"מ עם פת"ח, זאת לאחר שארגון הטרור הוזמן לשיחות בקהיר כדי לקיים פגישות עם יתר הפלגים הפלשתינים, בטענה כי מדובר בבזבוז זמן. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

"דיבור על ממשלות וכינוסים שמטרתם לשרוף זמן הוא חסר תועלת ולא מקובל", אמר סינוואר בדברים שנשא בפני סטודנטים ואקדמאים, והוסיף כי יש לארגן את אש"ף מחדש כדי שייצג את כל הפלגים ו"יציב את האסטרטגיה הלאומית לניהול הסכסוך ולהשגת חלק משאיפות עמנו".

בכך, הוא התייחס להצעות הרשות הפלשתינית להקמת ממשלת אחדות לאחר שיו"ר הרשות, אבו מאזן, ביטל את הבחירות לפרלמנט הפלשתיני. הוא הדגיש כי המצרים, הנהגת פת"ח, הנהגת הרש"פ והעולם צריכים להבין כי "אש"ף ללא חמאס, הג'יהאד האסלאמי, ההתנגדות העממית ופלגים אחרים – הוא רק סלון פוליטי חסר ערך". עוד טען סינוואר כי "אם המערכה עם ישראל תחזור, צורת המזרח התיכון תשתנה".

בנוסף, חמאס פרסם היום קריאה לתושביה הפלשתינים של ירושלים לצאת ולמחות בהר הבית אם תתקיים צעדת הדגלים המתוכננת להתקיים ביום חמישי.

"מס גלובלי על חברות בינלאומיות"
פורום מדינות ה-G7 הודיע היום כי המדינות החברות בו (בריטניה, ארה"ב, קנדה, יפן, גרמניה, איטליה וצרפת) הגיעו להסכם בנוגע למס חברות גלובלי, לפיו הן יגבו מס חוצה גבולות בגובה של לפחות 15% מחברות בינלאומיות.

המהלך צפוי לפגוע ברווחים שגורפים תאגידי הענק דוגמת פייסבוק, גוגל, אמזון ואחרים, ואף לשים סוף לתופעת תשלום המס המועט ואף לפטור ממנו נהנות חברות גלובליות בשל התפרסותם על תחומי שיפוט נרחבים ושימושם ב"מקלטי מס". בנוסף, הפורום הודיע כי הוא ינקוט בצעדים להבטחת תשלום המסים במדינות בהן פועלות חברות שונות.

מדובר ברפורמה היסטורית שעליה סוכם לאחר שנים רבות של שיחות בין שרי האוצר של המדינות המובילות בעולם, לפיה המס לא נתון למדינה אחת. "לאחר שנים של דיון, הגענו להסכם היסטורי לרפורמה במערכת המס העולמית כדי להתאים אותה לעידן הדיגיטלי הגלובלי", אמר שר האוצר הבריטי רישי סונאק.

שוטרים נפצעו בעימותים במזרח ירושלים
שני שוטרים נפצעו אמש בהתפרעויות שהתרחשו בין כוחות הביטחון למתפרעים במזרח ירושלים. כוחות משטרה ומשמר הגבול פעלו בשכונה, בעוד חלק מהמשתתפים הפרו הסדר במקום. בנוסף, נשמעו קריאות לאומניות והושלכו חפצים לעבר הכוחות, שנאלצו בתגובה להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות. ארבעה חשודים נעצרו בחשד להפרת סדר ויידוי אבנים לעבר השוטרים.

טראמפ לא ישוב בקרוב לפייסבוק
חשבון הפייסבוק של נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ יושעה לעוד שנתיים לפחות, כך הודיע אתמול תאגיד הרשת החברתית.

כזכור, החברה חסמה את חשבונו של הנשיא לשעבר בעקבות אירועי הפריצה לגבעת הקפיטול בחודש ינואר האחרון. מפייסבוק מסרו כי טראמפ יהיה זכה להשיב את חשבונו בינואר 2021, לאחר שהחברה תפנה למומחים במטרה שאלה יחליטו "האם הסיכון שמהווה הנשיא לשעבר לביטחון הציבור פחת באופן משמעותי".

אם וכאשר יוחזר לו השימוש בחשבונו, נמסר מהחברה, טראמפ יהיה נתון לפיקוד ול"סנקציות שמתרחבות במהירות" במקרה ויוסיף להפיץ קריאות לאלימות או הסתה. בחברה טוענים כי הם נטשו את המדיניות המעניקה לפוליטיקאים ומדינאים מידה מסוימת של חופש מכללי התקנון של החברה.

לוין יודיע: עלה בידי לפיד להרכיב ממשלה
יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, יודיע מחרתיים (שני) במליאת הכנסת כי ח"כ יאיר לפיד, הצליח להרכיב ממשלה. זו תהיה הישיבה הראשונה של המליאה מאז שיו"ר יש עתיד מסר את הודעתו ליו"ר הכנסת. לאחר הודעתו של לוין למליאת הכנסת ובהתאם למסגרת הזמנים הקבועה בחוק יסוד הממשלה, יקבע יו"ר הכנסת ישיבה לדיון ולהצבעה בדבר כינון ממשלה. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

מאסר לתוקפי בחורי הישיבה בצפון
הממשלה אישרה היום את הארכת כהונתו של הרמטכ״ל, רא״ל אביב כוכבי
ראש הממשלה בנט: "הסבלנות שלנו אזלה"
גנץ: "בחירתו של ראיסי לנשיא איראן, היא עוד עדות להקצנה הצפויה"
הזוי: המשטרה החרימה את נשקיהם של השוטרים
השוטרים נדהמו: ילד בן 9 נהג ברכב
סוף סוף: תקום ועדת חקירה לאסון מירון
המתח מאיראן: הרמטכ"ל טס לארה"ב לבקש שיסייעו לישראל
בעקבות אסון מירון: באומן נערכים למניעת הדוחק
פשיטה משטרתית בכפרים הערביים באזור רכסים