משרד האוצר: החזרת מס בסך של כחצי מיליון ש''ח לראש הממשלה

ראש הממשלה ביקש לקבל החזר מס, בשווי של מאות אלפי שקלים. הבקשה אושרה ברוב המצביעים. אולם נציג רשות המסים לא ידע לענות ליו"ר הוועדה גפני על השאלה האם נגבה מס מראשי ממשלה בעבר על הוצאות כאלו?

משרד האוצר: החזרת מס בסך של כחצי מיליון ש''ח לראש הממשלה יו

וועדת הכספים הסכימה לבקשתו של ראש הממשלה, לקבלת פטור רטרואקטיבי של מסים במסגרת הוצאות פרטיות בעת מילוי תפקיד ראש הממשלה. מדובר בהוצאות אשר היו במימון המדינה, אך רשות המסים, דרשה מראש הממשלה לשלם על כך מיסים כיוון שלדבריה נחשב הדבר בטובות הנאה.

בבקשה תמכו שמונה ח"כים, וחמישה התנגדו וחבר נוסף נמנע. כאשר חברי 'כחול לבן' נעדרו מההצבעה.

לפי החלטת הוועדה, מס ההכנסה אשר הוטל על נתניהו עד ל-31 בדצמבר 2017, בגלל הכנסה מתשלום טובות הנאה שניתנו מתוקף תפקידו, יוטלו על החשבון של אוצר המדינה. הדיון סובב בהוצאות החל מינואר 2009 ועד לדצמבר 2017, בסכום של כ500 אלף ש''ח. נתניהו בקש בכך שהמדינה תממן את ההוצאות העצומות שנדרש לשלם כמיסים על הוצאות המדינה לביתו הפרטי בקיסריה.

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, קיימה דיון בנושא החלטת שכר שרים וסגני שרים. הישיבה עסקה בתיקון הוראת השעה לעניין תנאי רה"מ ורה"מ החלופי. להלן דברי חברי הכנסת:

ח"כ מיקי זוהר: יש כאן נושא חשוב- מעמדו של ראש ממשלה בישראל- האם הוא יהיה אדם שמבוקר עד ערב מחפשים להפוך אותו לנכה כלכלית, נרדף על ידי יועצים משפטיים, שכל היום צריך לעסוק בכלכלה שלו ושל בני ביתו? זה יכול להיות כל אחד, נוגע לכל ראש ממשלה שיהיה בישראל, זה לא דיון אישי על מצבו של נתניהו ויכולותיו הכלכליות.

ח"כ מיקי לוי: "מי שנותנת את חותמת הכשרות למהלך המושחת הזה היא מפלגת כחול לבן שלנציגיה אין אפילו אומץ להגיע לדיון. מבקש להוציא צו הבאה לבני גנץ וחברי כחול לבן להגיע לוועדה. אם גנץ מסכים לוותר על הכל יש להוריד את מהמסמך את המילה "חליפי", אם הוא לא מסכים- הוא משקר".

ח"כ עודד פורר: "חשבתי שקראת הדיון הזה יוצגו לנו נתונים, של כל האומדנים. ביקשתי שלא יתקיים דיון בלי לדעת את העלויות. אני מבקש חוות דעת של היועמ"ש וגם של היועצת המשפטית, לעניין החזרי המס. בנוסף אני מבקש שתהייה הכרה בהוצאות כל רכבי העבודה, אינסטלטור שכל הרכב שלו מלא בציוד משלם עליו שווי מס".

ח"כ מטאנס שחאדה: "כל הוויכוח הפוליטי מתרכז לנושא הפוליטי – עלויות. אף אחד אין לו את האומץ להציג אלטרנטיבה פוליטית. אף אחד לא מעז להציע תוכנית פוליטית חלופית, ומסתבכים בשולי הדברים. זה לא אמור לכסות על כל הנושא הפוליטי".

ח"כ שלמה קרעי: "חשוב להבין שמי שקבע את הדיון הזה היא רשות המיסים, שהחליטו לגבות מס רטרואקטיבי בשונה מכל ראש ממשלה בעבר. בשנת 1982 תוקנה התקנה והוחלט שהמדינה תישא בעלויות המעונות הפרטיים של ראשי ממשלה ולכן אני מציע לזמן אותם לכאן, שיתנו דו"ח כמה המדינה שילמה על אותן עלויות מאז ותראו שאף ראש ממשלה לא שילם מס על ההוצאות האלה".

ח"כ עאידה תומא סלימאן: "רוצים שנתמקד רק בסכומים אבל מאחורי הסכומים עומדת מהות חשובה מאוד של כמה אנחנו יכולים לאפשר לפוליטיקאים לחיות על חשבון המדינה, לסובב את כל המערכת, את כל החוקים, להאשים את כל המערכות ברדיפה בשביל זה? אדם במעונו הפרטי, גם אם הוא ראש ממשלה, לא צריך לחיות על חשבון הציבור. כנראה שאנחנו בפתחה של מתקפה גם על רשות המיסים, יגידו שגם היא רודפת את ראש הממשלה".

ח"כ אופיר כץ: אתם לא מפספסים שום הזדמנות לתקוף את נתניהו. אם היינו מביאים הצעה כזאת לראשי ממשלה עתידיים הייתם מסכימים, אבל אתם רוצים חוק אחד לנתניהו וחוק אחר לראשי ממשלה עתידיים. זה לא יקרה, החוק יהיה שווה לכולם. אנחנו מבינים שאין לכם איך להילחם בעשייה ובפופולריות של ראש הממשלה וזה מה שנשאר לכם לעשות, הוא זכאי לתנאים כמו כל ראשי הממשלה.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "אנחנו אמורים לדון גם במה שכתוב, ההטבות. זה התפקיד שלנו. אנחנו צריכים לעסוק בעניין הזה. עד היום דנו על רה"מ ונשיא המדינה. העברנו פה חוק של ח"כ מיקי לוי, שהשווינו את מעמדי ראשי הממשלה לנשיאי המדינה. עשינו דיונים מקצועיים, ניסינו גם עכשיו להגיע לפתרון מקצועי מוסכם. זה התפקיד שלנו".

טיפה מרה: 'הוודקה' של אבוטבול שהסעירה את המדינה
הכנסת אישרה את מינויו של ח"כ אלי אבידר לשר
ח''כ אייכלר: "לעשות שיימינג לראשי הערים שלא רוצים חרדים"
"מתחנן בפני נפתלי בנט - תתיר לי את הנדר ותפתח מה היה בפגישה"
צפו: ח''כ ארבל בפיוט על הממשלה
ח''כ מקלב דורש: דיון עם בנט על תקציב המדינה
ממשלה מיותרת: הקואליציה הקימה 5 וועדות נוספות
דרעי: "הממשלה הזאת מחריבה את ההישגים הגדולים שהבאנו לפריפריה"
נתניהו: "הממשלה מעלה מיסים כדי לתת 50 מיליארד ש״ח למנסור עבאס"
"שם על הכוונת את משפחות ברוכות הילדים, הציבור החרדי ועולם התורה"