דיווח בארה"ב: סין פועלת לממן תקיפות נגד חיילים אמריקנים באפגניסטן

מהדיווח שפורסם לראשונה באתר "אקסיוס" ומבוסס על גורמים בכירים בממשל, טראמפ תודרך בנושא על ידי היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן ב-17 בדצמבר

דיווח בארה"ב: סין פועלת לממן תקיפות נגד חיילים אמריקנים באפגניסטן חיילים אמריקאים באפגניסטן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קיבל החודש תדרוך ביטחוני שטען כי סין פועלת לספק תשלומים לגורמים בתוך אפגניסטן, כדי שאלו יבצעו תקיפות כנגד הכוחות האמריקנים במדינה. כך מדווחת היום (חמישי) ספי פישמן ב"ישראל היום" על פי דיווח שהתפרסם הלילה באתר החדשות האמריקני "אקסיוס".

על פי הדיווח ב"אקסיוס", הנשיא שמע את המידע המודיעיני מפי היועץ לביטחון לאומי שלו, רוברט אובריאן, ב-17 בדצמבר. בדיווח, שמסתמך על שני גורמים בכירים בממשל, עוד מצוין כי הנשיא עודכן על המידע בכל הקשור לפעילות של סין באפגניסטן על ידי אובריאן בשיחה בעל פה.

החשיפה הזאת, שלא אומתה באופן רשמי על ידי גורמים בממשל, מגיעה רק 21 ימים לפני שהנשיא טראמפ צפוי לעזוב את הבית הלבן וכחצי שנה לאחר שפורסם לראשונה שרוסיה הציעה תשלום לכוחות הטליבאן באפגניסטן במידה ואלה יהרגו חיילים מהכוח הרב-לאומי באפגניסטן, וביניהם גם חיילים אמריקנים.

השגרירות הסינית בוושינגטון לא הגיבה עד כה לפרסום, וב"אקסיוס" מדווחים כי על פי הערכות טראמפ לא שוחח על כך עם הנשיא הסיני שי ג'ינפינג'. בנוסף, בשלב זה לא ברור אם חברים בקונגרס האמריקני או גורמים בצוות המעבר של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן עודכנו בסוגיה.

כזכור, בחודש יוני ה"ניו יורק טיימס" פרסם כי המודיעין הרוסי הציע פרס כספי ללוחמים באפגניסטן על הרג חיילים מהכוח הרב-לאומי ובהם גם חיילים אמריקנים. המידע בנושא עלה מהערכות מידע בסוכנויות המודיעין האמריקאיות, ולטענתם גם בשנה שעברה הוצע תשלום לארגונים אסלאמיסטים באפגניסטן, ולפי הסוכנויות יש עדויות על מספר מקרים בהם הכסף שולם ללוחמים האסלאמים שביצעו את חלקם ב"עסקה".

בשנת 2019 נהרגו כ-20 חיילים אמריקנים באפגניסטן, ולפי המידע שפרסם ה"ניו יורק טיימס" בחודש יוני, ייתכן שעל חלק מהם קיבלו גורמים אסלאמיים תשלום מהכוחות המיוחדים הרוסים במדינה. במודיעין האמריקני שיתפו במידע את הבריטים, שאף הם מחזיקים בחיילים באפגניסטן.

צרפת: המחבל שרצח את שרה חלימי לא יועמד לדין • ח''כ טייב מגיב
צפו: כך נראית התפרצות הר געש מהחלל
מרהיב: התפרצות הר געש בין הרים מושלגים • צפו
מכת ברד: כדור ברד עוצמתי נפץ את שמשת הרכב • צפו
לא יאומן: נבלני הזמין לכלא חומש עם פירוש רש"י
צפו: דוב גונב אוכל לכלבים
אחרי 13 שנה: שחפית הים נדדה מעל 7,000 ק''מ
רוסיה מזהירה: "המצב באוקראינה מסוכן לנו"
מפחיד: יגואר נאבק עם אחד הנחשים הגדולים בעולם • צפו
קנס עצום: כמעט 3 מיליארד דולר לעלי באבא