אבוטבול: "שמירה על בריאות הנפש של ילדים ובכלל, היא פיקוח נפש"

"חכמי ישראל קבעו שמותר לחלל שבת כדי לשמור על בריאות הנפש, ואתם לא עומדים בהבטחות שכבר נתתם"

אבוטבול: "שמירה על בריאות הנפש של ילדים ובכלל, היא פיקוח נפש" ח

ח"כ משה אבוטבול במליאת הכנסת לציון יום בריאות הנפש ציין מקורות מהגמרא לחשיבות העניין: "הגמרא במסכת יומא (דף פ"ד ע"ב) קובעת הלכה מדהימה: אדם שראה ילד קטן שננעל בחדר, וכדי לחלץ אותו צריך לחלל שבת – מחלל שבת בלי להתייעץ עם אף אחד. למה מותר לחלל שבת? הרי הילד לא בסכנה, ואפשר גם לדבר אתו מעבר לדלת? אלא רש"י מסביר שיש חשש שהילד ייבהל וימות, ולכן מותר לחלל שבת".

עוד ציין: "שמירה על בריאות הנפש של ילדים ובכלל, היא פיקוח נפש. כך פוסקת הגמרא, כך פסקו החכמים לאורך כל הדורות. השבוע מציינים בישראל את שבוע בריאות הנפש העולמי. נושא כל כך חשוב, שעולה למודעות בתקופה האחרונה עוד יותר, בעקבות ההשלכות הנפשיות החמורות של הקורונה על אזרחי ישראל. אנחנו שומעים השכם והערב על עלייה מדאיגה בתחושות החרדה, הדיכאון, ואפילו האובדנות, בכל הגילאים והמגזרים בישראל".

לעומת זאת ציין אבוטבול: "והנה תראו מה מצבו של המערך שמטפל בבריאות הנפש בישראל של שנת תשפ"ב. מערך הפסיכולוגיה הציבורית בבתי החולים, במרפאות לבריאות הנפש, במערכת החינוך, במכונים להתפתחות הילד - המערך המקצועי והמנוסה הזה, פשוט בקריסה".

אבוטבול זעם: "אין מספיק תקנים לפסיכולוגים, תורי ההמתנה לטיפול ולאבחון הם בין חצי שנה לשנה - אתם מדמיינים לעצמכם ילד בן שלוש שמחכה שנה לאבחון של הקשיים הרגשיים שלו?! מדמיינים בחור שאיבד את הפרנסה שלו בגלל הקורונה ונכנס לדיכאון ורוצה להתאבד, מחכה שנה לטיפול פסיכולוגי?! והאם ידעתם שבשירות התעסוקה של מדינת ישראל אפשר לספור בקושי על כף יד אחת את כמות הפסיכולוגים שעוזרים למובטלים?!".

עוד תקף: "הכל דברים אמיתיים שקורים כאן בארץ. טיפול פסיכולוגי הוא כבר מזמן לא מותרות, זה פיקוח נפש! אז אני ממש שמח שהממשלה ומשרד הבריאות מדברים על כך שהם רוצים לטפל בתחום המוזנח הזה של בריאות הנפש. אבל האם מדובר במהפכה? הוסיפו תקנים לפסיכולוגים? העלו את השכר העלוב שהם מקבלים בשירות הציבורי? לא תאמינו, עם כל ההכשרה והניסיון וכובד האחריות על הכתפיים שלהם, פסיכולוגים מקבלים 40 שקל לשעה! זה נראה לכם הגיוני?".

עוד תקף את האוצר: "לפני כמה חודשים הפסיכולוגים במערכת החינוך היו בעיצומים, בגלל העומסים הבלתי אפשריים שהיו עליהם. והנה כבר נמצא פתרון והגיעו לסיכומים עם האוצר, אז הם הפסיקו את העיצומים, אלא שמאז משרד האוצר חזר בו מההסכמות ולא חותם אתם על ההסכם שיעביר את הכסף הזה! אתם רציניים שם במשרד האוצר? חכמי ישראל קבעו שמותר לחלל שבת כדי לשמור על בריאות הנפש, ואתם לא עומדים בהבטחות שכבר נתתם לפסיכולוגים? גם את כבשת הרש אתם לוקחים?".

עוד דרש: "אני רוצה לראות תוכנית של הממשלה הזו, שתגרום לאלפי פסיכולוגים שהתייאשו מהשירות הציבורי ועברו לשוק הפרטי, כי חייבים להתפרנס, תוכנית שתיתן להם תמריצים לחזור לשירות הציבורי, וככה להקטין את תורי ההמתנה לטיפול ולתת לאזרחים את מה שהם זקוקים לו. ככה מטפלים בבריאות הנפש מהשורש. שנגיע לשבוע בריאות הנפש בשנה הבאה עם הרגשה שמשהו פה בכל זאת התקדם. טיפול פסיכולוגי זה לא מותרות, זה זכות בסיסית של בני אדם, וזה אפילו יכול לחסוך כסף למדינה בעתיד הקרוב והרחוק. זה פשוט דיני נפשות".

לסיום אמר: "אני רוצה לציין לשבח את כל הארגונים הרבים מכל הארץ שעוסקים בתחום זה ובפרט את ארגון בית חם של ידידי הרב מונק הי"ו. כמו"כ להודות לכל מי שדאג ליום חשוב זה. ושוב אני מתחנן לכל הגורמים הרלוונטיים אנא טפלו בשכר הפסיכולוגים בפרט כעת בתקופת הקורונה שיש מכה מאוד קשה של נטיות אובדניות וכ"ו ויפה שעה אחת קודם".

השפעת הכלור על השיער וכיצד נטפל ונטפח את השיער
"קישוטים וניגודיות": טיפים, עצות ורעיונות לעיצוב שולחן החג
בזכות ההפגנות? בג''ץ ביטל את ניתוח גופת הילד
בגווני כחול וצהוב: תיעוד מרהיב מהזריחה בהרי צפת • גלריה
לאחר הפיגוע: שני האחים התאחדו במחלקה האורתופדית
טיפים להתמודדות עם הילדים בימי בין הזמנים הנותרים
"דחיית התשלום תוביל להפסקת השירות": חברת החשמל מתריעה מפני עוקץ
מחסור ליראי ה': מעל 150 חופים בישראל - רק 16% נפרדים
מהיום: חוף נפרד נוסף בכנרת
איך תשמרו על הסלון שלכם ב'בין הזמנים?