עריקים, לחץ בלתי פוסק והתנגדות: כך באופוזיציה נערכים למושב הקיץ

מחר יתקיים כנס הקיץ של הכנסת ובשני יפתחו הדיונים במליאה • גורם בליכוד: "יש לנו תנאי פתיחה יותר טובים"

עריקים, לחץ בלתי פוסק והתנגדות: כך באופוזיציה נערכים למושב הקיץ

באופוזיציה נערכים למושב כנסת לוחמני במיוחד שעל פי הערכותיהם ותקוותם יסתיים בתוך זמן קצר עם נפילת הממשלה. מחר (ראשון) יתקיים כנס הקיץ של הכנסת ודיוני המליאה יפתחו ביום שני, גורם בכיר בליכוד אמר ל"ישראל היום" כי באופוזיציה יפעלו בשלוש דרכים עיקריות - מציאת עריקים, לחץ בלתי פוסק על הקואליציה, והתנגדות לחקיקה מלבד מקרים פרטניים שיידונו מול הקואליציה.

בליכוד משדרים מאז פרישת עידית סילמן שפורש נוסף בדרך, יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו וחברי הכנסת של המפלגה אומרים במהלך השבועיים האחרונים כי פורש נוסף נמצא ממש מעבר לפינה, אך לא ברור אם מדובר במסרים שנועדו לייצר עננה מאיימת מעל הקואליציה או מגעים עם פורש נוסף.

כמו במושב החורף מתכוונים באופוזיציה להשתמש בכל כלי פרלמנטרי אפשרי על מנת למנוע הצלחות והישגים לקואליציה, הם יעלו הצעות אי אמון, הצעות להסתייגויות, מיצוי מלא זמני הנאומים וכד'.

באשר לאופן בו תצביע האופוזיציה במהלך כנס הקיץ אומר בכיר בליכוד ל"ישראל היום" כי האסטרטגיה במושב הנוכחי תהיה דומה לאסטרטגיה במושב החורף. אז התנגדו באופוזיציה לכל חקיקה של הקואליציה, אך בחוקים בעלי חשיבות כמו חוק האזרחות (שעבר בתמיכת האופוזיציה) התנהל מו"מ והגיעו להסכמות.

"אין אמירה גורפת שנצביע נגד אבל יש לנו דרישות" אומר בכיר באופוזיציה, "בגדול, אנחנו מתנגדים להכל אבל לא נפיל חוקים שטובים לציבור ולמדינה באופן אוטומטי. נבחן אותם, אפשר להניח שיהיו לנו דרישות, ואם נשתכנע שמדובר בחוק חשוב ויבואו לקראתנו נצביע בעד. לדוגמא יש תכנית 'ממדים ללימודים' שנועדה לסייע לחיילים משוחררים, יכול להיות שנחשוב שהתקציב לתכנית כזאת צריך להיות גדול יותר. אם בקואליציה יסכימו יכול מאד להיות שנצביע בעד ואם לא אז לא".

לדבריו "נמשיך כמו שפעלנו עד עכשיו - לחץ בלתי פוסק להתנגדות לחוקים, הבאת חוקים שלנו בימי רביעי, יש לנו תנאי פתיחה יותר טובים. הסיכוי שלנו להצליח בהצבעות גדול יותר מקודם".

באשר לסוגיית העריקים אומר הבכיר "אנחנו עובדים בהרבה מאד כיוונים, אתה אף פעם לא יכול לדעת מה ייצא מזה. זה צירוף של נסיבות פוליטיות אישיות ועוד. יכול להיות שפתאום מחר יימצא עריק ויכול להיות שבכלל לא. קשה לחזות את זה. יש דברים לא בשליטתנו. למשל, קשה לומר שאנחנו מסוגלים להכווין את מה שקורה ברע"מ".

עוד הוסיף כי "יש הרבה מאד גורמים בממשלה שמבינים שהרכבת הממשלה הזאת הייתה טעות, הם מבינים שימיה ספורים. האם יעשו צעד? לא יודע. מה שבטוח לכנסת הקרובה אין צורה של כנסת. אין לה יכולת לתפקד".

בתוך כך, לקראת פתיחת מושב הכנסת מתכננים בליכוד להכניס לסדר היום לקראת הצבעות ביום רביעי את החוק לפיזור הכנסת, ובמידה ולא יימצא רוב החוק יימשך מסדר היום. במפלגה מאמינים כי גם אם רע"מ ימשיכו במדיניות הקפאת החברות שלהם בקואליציה בכל הקשור לחוק פיזור הכנסת הם יבואו להצביע בכל זאת. מקרה דומה היה במושב הקודם כשבני גנץ ומפלגתו החרימו את הקואליציה אך הגיעו על מנת להתנגד לחוק פיזור הכנסת.

בליכוד יודעים שחוק דרמטי שכזה לא יעבור ככל הנראה באמצעות רוב מקרי אך גם אם לא מדובר בחוק בר ביצוע מדובר בהישג תודעתי חושב במאבק נגד הממשלה.

חברי הכנסת בכנסת
מתרחקים מתיק 4000: הפרקליטות שינתה את סדר העדים בתיקי נתניהו
עוצמה יהודית למומו פילבר: תפסיק עם תעמולת הבחירות האסורה
"היא מקשקשת ומדברת שטויות": גפני על מירי רגב
אמיר אוחנה: "מי שמדבר על היום שאחרי נתניהו כנראה חפץ בזה"
חשיפה: מבקר המדינה בוחן אפשרות להפריד את מח"ש מהפרקליטות
לפני הבחירות: הוגש כתב אישום נגד בן ארי
יועצה המשפטי של 'קבלה לעם' מנסה לזכות במקום בפריימריז בליכוד
בן גביר בתמיכה בפייגלין: "נלחם על הזהות היהודית של המדינה"
ביבי על היציאה למבצע 'עלות השחר' לאחר שהכנסת התפזרה • צפו
לפיד: מבצע "עלות השחר" החזיר את ההרתעה הישראלית