מקלב: "אתה מנסה להוציא דיבתם של בתי הדין רעה"

יו"ר ועדת החוקה ח"כ קריב מבקש להאריך את הוראת השעה לסמכות בתי-הדין הרבניים לדון במקרי עגינות בין-לאומיים במקום להפכה להוראת קבע

מקלב: "אתה מנסה להוציא דיבתם של בתי הדין רעה"

ועדת החוקה המשיכה היום (ד') להכין לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק שיפוט בתי דין רבניים. יו"ר הוועדה ח"כ קריב שב ואמר כי סוגית מסורבות הגט היא אחת מסוגיות הדגל שבכוונתו להוביל וכי הדיונים בחוק מצטרפים לדיוני המעקב שהוא מקיים בתכיפות בנוגע לחוק הסנקציות על סרבני גט. מוצע להפוך את הוראת השעה להוראת קבע תוך ביצוע ההתאמות הנדרשות לכך בחוק.

החוק אשר נחקק כהוראת שעה בשנת 2018 לשלוש שנים, הסמיך את בתי הדין הרבניים בישראל לדון בתביעת הגירושין של מי שאינם אזרחי המדינה ותושביה ואף אינם עונים לתנאי הזיקה הקבועים בסעיף 4א לחוק, במקרים שבהם הנישואין נערכו לפי דין תורה והאישה לא קיבלה גט מנישואין אלה בבית דין מחוץ לישראל.

יועמ"ש בתיה"ד הרבניים עו"ד שמעון יעקובי: "החוק חשוב לעגונות בחו"ל ולא לבתיה"ד הרבניים. אפשר לחשוב על הצעת היו"ר וללא שהתייעצתי עם אף גורם- להאריך את החוק לחמש שנים. במהלכן נעשה את כל המאמצים לשפר גם את מערכת הדיווחים של בתיה"ד".

ח''כ אורי מקלביועמ

היו"ר ח"כ גלעד קריב דחה את ההצבעה על החוק לשבוע הבא, בניסיון להגיע להסכמות על הארכת הוראת השעה בעקבות תקופת הקורונה שגרמה לשיבושים ומספר סוגיות הדורשות ליבון ובהן מימון סיוע משפטי למתדיינים וחובות דיווח לוועדה על נתוני התיקים בהם נכרכו עניינים ממוניים.

במהלך הדיון התגלעה מחלוקת בין היו"ר ח"כ קריב לח"כ מקלב

היו"ר ח"כ קריב: "אישה שאין לה גט לא יכולה לפתוח פרק נוסף בחייה. זו מציאות שלא קיימת בשום דין אזרחי במדינה דמוקרטית ולכן כל עוד הגיטין והנישואין בסמכות בתיה"ד הרבניים, הבית הזה צריך להסתכל בשבע עיניים על הכבילה היומיומית של נשים להימשכות הליכים בבתי הדין הרבניים".

ח"כ מקלב זעם: "בעוד אתה מנסה להוציא דיבתם של בתיה"ד רעה, רואים בכל דיון בהשוואה לכל דין אחר את יעילותם. דבריך מוצגים בנעימות אך יש בהם הרבה ארס; אתה נוקט בסחבת כשאין חוק בר-תוקף והפניות נערמות. הדברים חשובים ועליהם להסתיים במהירות. אתה מציג דרישות כדי לצמצם את סמכותם של בתיה"ד".

יו''ר וועדת החוקה, ח''כ קריב
חוק בתי הדין נפל בכנסת
"המפכ"ל עסוק להאשים את איתמר בן גביר שבגללו יש אינתיפאדה"
מתווה הכותל: גפני וקריב ''מתאחדים'' נגד כוונות הממשלה
הרב יצחק בצרי: "בלי כדור אחד נמחקים מעם ישראל אלפים רבים"
בן גביר: "למשטרה לא ברור שאת האמצעי מפעילים רק במצב אין ברירה"
חוק החשמל עבר בקריאה ראשונה
אייכלר: "מסמנים את החרדים לגזור עליהם והעם שותק"
ליברמן על רפורמת הגיור: "נקדם את הצעת החוק עם או בלי קשר למתווה"
בעקבות ניגוד העניינים: תוקם וועדה ציבורית לשכר חברי הכנסת
בנט: "עם הרבה גאווה, אני עומד כאן כראש ממשלת ישראל"