"רוח גבית ל-BDS": המיזם האירופי שמחלק את ירושלים

השר טרופר צפוי לשתף פעולה עם האיחוד האירופי בהסכם שישלול תקציבים מעבר לקו הירוק • משרד התרבות: "ההסכם אינו מונע פעילות ביהודה ושומרון וברמת הגולן"

"רוח גבית ל-BDS": המיזם האירופי שמחלק את ירושלים חומות העיר העתיקה בירושלים תחת שלג

אם לא תחול תפנית של הרגע האחרון, ממשלת לפיד־בנט צפויה לאשר בעוד כשבועיים כי היא מסכימה למדיניות האיחוד האירופי, שאינו מכיר באחדות ירושלים ובריבונות ישראל ברמת הגולן. כך דווח ב'ישראל היום'.

לפני שבוע הונח על שולחן הכנסת הסכם בדבר השתתפות ישראל בתוכנית האיחוד האירופי לשיתוף פעולה תרבותי, "Creative Europe".

ההסכם קובע כי ישראל תשלם 33 מיליון שקלים בחמש השנים הקרובות כדי להיכלל בתוכנית, שתקציבה הכולל הוא 2 מיליארד יורו. במשרד התרבות מעריכים כי הרווח למערך התרבות הישראלי יהיה עשרות מיליוני שקלים.

יצוין כי לפני חמש שנים, שרת התרבות דאז מירי רגב סירבה לאשר את ההסכם, בגלל המשמעות המדינית והמפלה העולה ממנו.

אחד התנאים שנכללים בהסכם, על פי דרישת האירופאים, הוא שלא יחול באזורים שישראל שחררה במלחמת ששת הימים: ירושלים המורחבת, יהודה ושומרון, בקעת הירדן ורמת הגולן.

משמעות התנאי היא שהאיחוד לא יממן יוצרים ומוסדות תרבות שפועלים באזורים אלה, ופרויקטים בתחום התרבות, שייתמכו תקציבית על ידי האיחוד, לא יוכלו להיות מוצגים באזורים שהוחרגו.

כך, למשל, לא ניתן יהיה להציג הצגה שהאיחוד יהיה שותף בתקצוב שלה בהיכלי התרבות של קצרין, אריאל וקריית ארבע. בפורום קהלת, שבחן את ההסכם, מדגישים כי הוא גם יוצר אפליה בקרב אזרחי ישראל, ולא רק בקרב יוצרים רבים.

"רוח גבית ל־BDS"

ארליך מוסיף כי אין להשוות את התוכנית האירופית בתחום התרבות לתוכנית המדע "הורייזון 2000", שאליה ישראל הצטרפה באותם תנאים. "בתוכנית הורייזן ישראל הסכימה לשלם את המחיר המדיני כי התועלת היתה עצומה - שותפות בפרויקט עתיר הון, המאפשר לישראל לעמוד בחזית המחקר והמדע.

לדבריו, לאחר ההכרה האמריקנית בגולן והעלאת שגרירות לירושלים, "חתימה על ההסכם הנוכחי מעניקה רוח גבית לגורמי ה־BDS, המבקשים להחרים את ישראל".

תגובת משרד התרבות

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "אין שום שינוי בין נוסח הסעיף הטריטוריאלי שנקבע בהסכם קריאייטיב יורופ ואופן היישום שלו לבין סעיפים הטריטוריאליים בהסכמים שנחתמו בין ישראל לאיחוד האירופי בעשור האחרון, ובראשם הסכם הורייזן משנת 2014 והסכם ה- CBC משנת 2017, וכן הורייזן 2021.

"בהקשר זה יצוין כי הסעיף כולל אמירה מפורשת שאין בכך כדי לפגוע בעמדתה העקרונית של ישראל ביחס למעמד האזורים שהוכנסו תחת ממשל מדינת ישראל לאחר ה-5 ביוני 1967. כמו בתכניות האירופיות הקודמות, ההסכם רלוונטי רק למימון אירופי הנובע מהתוכנית, ואינו עוסק בכל פעילות אחרת של גופים ישראלים. משכך, ההסכם אינו מונע ממוסדות תרבות או אמנים שיקבלו מענקים במסגרת התכנית לקיים פעילות בשטחי יהודה ושומרון ורמת הגולן (ככל שזו אינה ממומנת במסגרת התכנית).

"בנוגע לאותם מוסדות תרבות או אמנים שלא יוכלו ליהנות ממענקים בתכנית בשל הסעיף הטריטוריאלי, יודגש כי בהתאם להחלטת הממשלה 1607 מיום 12.6.22, הנחתה הממשלה את משרד התרבות והספורט לגבש מנגנון עבור תמיכה למוסדות תרבות שאינם זכאים למענקים בינ"ל בשל מיקומם הגיאוגרפי, בדומה להורייזון".

עוקץ מתוחכם: הגיעו מחו''ל ועקצו אשראי בעזרת מכשור מתקדם
לאחר מעצר בחור ישיבה: הכניסה לירושלים נחסמה ונפתחה
הזוי: גיייסו תוך הונאה 77 מיליון ש''ח
במימון גרמניה: בחינוך הפלשתיני אין שואה, הטבח במינכן לגיטימי
אושר: תוגבל מסירת מידע על תיקים תלויים ועומדים שלא הוגש כתב אישום
תעודה נדירה מימי בית המקדש הראשון הוחזרה לישראל
תצפית נדירה במפרץ אילת: טונה זהובה תועדה לראשונה במים רדודים
מינויים בימי בחירות: רשות המטרו טרם הוקמה - אך יועמ"שית כבר יש
סכנה: זיהום נרחב בנחלי הצפון
טרור בשכם: מתפללים שנכנסו לשכם נורו ורכבם נשרף