בן גביר: "יום כיפור של המשטרה והפרקליטות" • צפו

חברי הכנסת מכל הסיעות זועמים על המשטרה בעקבות החשיפה הנוספת והמזעזת כי המשטרה עקבה אחר בכירים, ראשי רשויות, מנהלים מקורבי נתניהו ועוד ללא כל סמכות משפטי...

בן גביר: "יום כיפור של המשטרה והפרקליטות" • צפו

בן גביר: "יום כיפור של המשטרה והפרקליטות"

ערוץ הכנסת

חברי הכנסת מכל הסיעות זועמים על המשטרה בעקבות החשיפה הנוספת והמזעזת כי המשטרה עקבה אחר בכירים, ראשי רשויות, מנהלים מקורבי נתניהו ועוד ללא כל סמכות משפטית.

בעקבות זאת, הדיון הועדת החוקה הבוקר נפתח בהתייחסות חברי הוועדה לפרסומים החדשים בפרשת NSO.

ח"כ איתמר בן-גביר (הציונות הדתית): "יש קונצנזוס שזה יום כיפור של המשטרה והפרקליטות וזהו יום שחור לדמוקרטיה. אבל עולם כמנהגו נוהג, נמשיך לבוא לפה מחר בבוקר ויבואו המשטרה והפרקליטות אך התסכול הגדול הוא שלא ברור מי אומר אמת ומי שקר".

עוד אמר: "אני בעד ועדת חקירה ואם המערכת לא בודקת עצמה ואם הממשלה וטעמיה עימה, אם זה לא קורה תוך כמה ימים, יש לך סמכויות להתחיל להביא לכאן שוטרים ופרקליטים ולבקש תשובות. בעניין הזה כולנו באותו צד. אף אחד לא רוצה שיעקבו אחרי מפגינים. היום זה אנחנו ומחר זה אתם. אסור להטיל דופי בכולם אך כן צריך לבדוק ואדוני יכול להרים את הכפפה".

ח"כ אוסאמה סעדי קרא לוועדת חקירה ממלכתית זעם: "אני שואל את ממשלת השינוי למה מחכים? זה הרי לא במשמרת שלכם".

ח"כ שלמה קרעי אמר: "מנדלבליט מינה את מררי כחתול השומר על השמנת. לא מספיקה ועדת חקירה כזו שמי שינהל אותה יהיה מתוך המערכת. הציבור לא יאמין למסקנות. אפשר אפילו למנות בודק מיוחד בחקיקת בזק".

ח"כ גבי לסקי טענה כי המהלך נדחף על ידי נתניהו כאשר עורכי דינו אכן ניסו להשתמש בטיעון זה על מנת לעכב את המשפט הבוקר אך כמובן כי טיעון זה נדחה על ידי השופטים: "צריך לבדוק את כל שומרי הסף, כולם שומרי סף שמונו ע"י ממשלה שדאגתה העיקרית הייתה שרה"מ יימלט ממשפט. עכשיו עושים שימוש ברעידת האדמה המשטרית הזו אך ורק כדי להפסיק את המשפט אבל הפגיעה חמורה הרבה יותר ממשפט כזה או אחר".

עוד אמרה: "לא יכול להיות שהאופוזיציה מונעת את הוועדה לביקורת המדינה ופניתי לשר המשפטים ולשר לבט"פ להקמת ועדתה בדיקה עצמאית. ישראל לא תהיה מדינה בה מופעל שטאזי נגד בכירים או אזרחים".

עוד אמרה כי: "המשטרה אמרה בדיון קודם פה פתאום לראשונה שיש דברים בגו ויש דברים שתואמים את התחקיר העיתונאי אני מצפה שהוועדה שהוקמה ע"י היועמ"ש תפסיק את עבודתה ותעביר את הבדיקה לראשות שופט".

לסיום אמרה: "כולנו אופוזיציה וקואליציה חייבים לעמוד יחד ולדרוש מהמפכ"ל לעצור מיד כל פעולת ריגול נגד אזרחים ובעלי תפקידים. חייבים להשעות את כל השוטרים והמפקדים שהיו חלק מהפעלת התוכנה בניגוד לחוק. אנחנו לא יכולים לעמוד מנגד וחייבים להקים את הוועדה מיד, שתוציא מסקנות בעניין תוך זמן קצר".

ח"כ שמחה רוטמן: "או שנעשה את זה בעצמנו בוועדת חקירה פרלמנטרית או שנתקן את החוק ונמנה שיהיה שופט חוקר עם סמכות למעצרים, ולחיפושים, ולחקירות, ולבדיקות. כל יום שאנשים שהחזיקו בסמכויות הללו, ובחוסר הסמכויות הללו, לא נעצרים ונחקרים הוא עוד יום שהם יכולים לתאם עדויות ויכולים לשבש הליכי משפט".

ח"כ שלמה קרעי (הליכוד)אמר: "זו רעידת אדמה שלא החלה הבוקר. הדרישה לחקירה שעומד בראשה מישהו מהמערכת, כשהאמון במערכת ירד דרמטית בעייתית. מנדלבליט מינה את מררי כחתול השומר על השמנת. לא מספיקה ועדת חקירה כזו שמי שינהל אותה יהיה מתוך המערכת. הציבור לא יאמין למסקנות".

עוד הציע: "אפשר אפילו למנות בודק מיוחד בחקיקת בזק. אי אפשר לסמוך על אף אחד. אני שומע את אמי פלמור שהייתה מנכ"לית של הכנופיה הזו מזדעקת. לא הייתה שום אחריות לממשלה הזו, תקימו ועדת חקירה בלתי תלויה ולא כל אלו שזורקים את הרפש על המשטרה והפרקליטות טלית שכולה תכלת".

ח"כ אורי מקלב: "תפקידה של ועדת החוקה לעמוד ולהגיע לחקר אמת, אמון הציבור עומד פה למבחן".

יו"ר ועדת החוקה ח"כ גלעד קריב אמר: "קריאה מאוד ברורה עולה מדברי חברי הוועדה הבוקר- דרישה להקמת תהליך בדיקה חיצוני ובלי תלוי לבירור פרטי הפרשה על כל מרכיביה וזירותיה".

"מי יודע מה יהיה": פרוש עלה למעונו של הגר"ד לנדו להתייעצות‎‎
"הציבור הישראלי אינו בן ערובה לא ביחס למועד הבחירות ולא לתקנות"
בן גביר: "אתה שותף של אוסאמה, הפכת את הוועדה לקרקס"
במוסד ילחצו על לפיד: אל תשנה מדיניות - תתנגד להסכם עם איראן
בדרך לפריימריז בציונות הדתית - הוקמה הועדה הציבורית
"טיבי יועצו של ערפאת הוא שותפך": בן גביר מגיב ללפיד
"דיונים פופוליסטיים": מקלב על כינוס הועדה לדיון בחוקי פיזור הכנסת
"יהדות התורה לא תיכנס עם השמאל": לשכת גפני בתגובה לפרסומים
חוק האקלים של גילה גמליאל, אושר בקריאה טרומית במליאת הכנסת
"המשטרה חייבת לתת תגבור": מקלב על החיפושים אחר מוישי קלינרמן