מעניין: מה קורה באיראן? 'מעשירה אורניום במהירות' על מה אמר טראמפ: "תודה לאיראן"

איראן נחשפת בימים האחרונים להתפרצות חדשה וקטלנית של מגפת הקורונה

מעניין: מה קורה באיראן? 'מעשירה אורניום במהירות' על מה אמר טראמפ: "תודה לאיראן" בימה - המעודכנים מעדכנים

בשעה שנדמה היה שההתפרצות הראשונה נשכחה, והקלות בסגר כבר נכנסו לתוקפן, טיפס שוב מספר הנדבקים ומגיע כעת לכ-‭3,000‬ ביממה. יותר מ-‭8,000‬ מתו עד כה מהנגיף. המוקד עבר מטהרן אל מחוז הנפט.

התחדשות המגיפה צימקה עוד יותר את הכלכלה האיראנית המרוסקת ממילא עקב הסנקציות החריפות שהטיל הממשל האמריקני.

אלו הוחמרו עוד יותר בעידן הקורונה בהוראת הנשיא טראמפ, שאף סיכל בקשה של האיראנים לקבל הלוואת חירום של מיליארדים מקרן המטבע העולמית.

בנסיבות הללו של מצוקה קשה והתחדשות מחאת הרחוב, בדמות שריפת תמונות של חומינאי והצתת כמה מבני ממשל ביום השנה למותו של מייסד המהפכה,.

חומינאי, היה הגיוני שמשטר האייתוללות ישקול לפחות את הצעתו של הנשיא טראמפ לחזור אל שולחן המשא ומתן כדי לגבש הסכם חדש לעצירתו של פרויקט הגרעין. אך האיראנים, כצפוי, עשו בדיוק ההפך.

שר החוץ זריף מיהר להציע בסוף השבוע שעבר לנשיא ארה"ב לסגת מ"ההחלטה המטופשת" שקיבל להסתלק מהסכם הגרעין, ולהכות על חטא.

ומה שחמור עוד יותר, נחשף הדו"ח הסודי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שדלף שלשום, מגלה כי האיראנים ממשיכים להפר בגלוי את הסכם הגרעין.

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) קובעת כי איראן מפירה באופן משמעותי ביותר את הסכם הגרעין הבינלאומי שסוכם איתה.

לפי הדו"ח של הסוכנות, איראן מחזיקה כיום כמות של אורניום מועשר הגדולה פי שמונה מאשר מתיר לה הסכם הגרעין.

בתוך חודש הגדילה איראן בשליש את כמות האורניום המועשר שבידיה. כמו כן, רמת העשרת האורניום המבוצעת על ידי האיראנים גבוהה מהמותר בהסכם הבינלאומי:

מעבר לכך, קובע הדו"ח של סבא"א כי איראן מנעה בארבעת החודשים האחרונים ביקורות של פקחים מטעם הסוכנות הבינלאומית באתרים שבהם מתבצעים מחקר ופיתוח גרעיניים.

ממשלת איראן מתרצת את מניעת הביקורות של הסוכנות בכך שתחילה יש להסדיר "עניינים משפטיים".

סבא"א מביעה את דאגתה מההתנהלות האיראנית ומאי השקיפות של הרשויות בטהרן. מומחים מעריכים שטהרן מתקרבת לייצורה של פצצה גרעינית.

למרות התרעותיה של סוכנות האטום הבינלאומית מפני ההפרות האיראניות, משמיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שהוציא את ארצו מהסכם הגרעין עם איראן והטיל עליה מחדש סנקציות כבדות ביותר, הצהרה פייסנית כלפי המשטר באיראן.

בעקבות החלטת הרשויות באיראן לשחרר את חייל המארינס לשעבר מייקל וייט, שנידון לעשר שנות מאסר, צייץ טראמפ: "נפלא שמייקל בבית. הוא הגיע זה עתה. מאוד מרגש. תודה לאיראן. אל תמתינו עד לאחר הבחירות בארה"ב כדי להגיע לעסקה גדולה. אני עומד לנצח. תשיגו כעת עסקה טובה יותר".

טראמפ התייחס לכוונתו לגבש עם איראן הסכם בינלאומי חדש גם בעניין התוכנית הגרעינית, גם בהקשר לתוכנית הטילים האיראנית ומעורבותה של איראן בסכסוכים שונים במזרח התיכון וגם לגבי ההיבטים של שיתוף פעולה כלכלי והשקעות באיראן.

יום לפני שחרורו של וולט על ידי האיראנים חזר לאיראן המדען סיירוס אסגארי, שנעצר בידי האמריקנים בשנת ‭ .2016 ‬בתוך כך, מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו שיבח גם הוא את ההתנהגות "הבונה" של האיראנים בחילופי האסירים בין שתי המדינות, אך קרא לאיראנים לשחרר שלושה אזרחים אמריקנים נוספים המוחזקים בידיהם.

הראשון לציון מרן הגר״י יוסף בתפילה מיוחדת לעצירת מגפת הקורונה
איראן וסוריה חתמו היום על הסכם כולל במישור הצבאי והביטחוני
הג׳יהאד האיסלאמי בתגובה למות האסיר סעדי אלגרבלי:
טרור האבנים: נתפסו חשודים, אך התיק נסגר
אסיר ביטחוני המשוייך לחמאס מת הבוקר
חולון: השוטרים מנעו אסון - עצרו רוכבי אופנוע כשברשותם אקדח טעון ודרוך
צפו: שיגור הלוויין אופק 16
נתניהו על הלוויין: אבל המגפה מתפשטת
מאסר עולם למחבל שרצח את אברהם חסנו הי"ד - אשתו רותי התעלפה בבימ"ש
גנץ לחמאס: יש לנו שני אינטרסים! נגיב בעוצמה!