"תג המחיר" של ההתיישבות: הקמת 10 מאחזים בזמן ביקור ביידן

בכירים בהתיישבות שוקלים להעלות קבוצות של אנשים להקמת מאחזים בנקודות שונות בשטחי יו"ש במהלך ביקור הנשיא בארץ בחודש הבא

"תג המחיר" של ההתיישבות: הקמת 10 מאחזים בזמן ביקור ביידן הישוב אביתר ממעוף הציפור לפי הפינוי

בכירים בהתיישבות ביו"ש, ובהם תנועת "נחלה" בראשות דניאלה וויס וצבי שרבף, שוקלים להעלות כ־10 קבוצות אנשים להקמת מאחזים בנקודות שונות בשטחי יו"ש בזמן ביקור נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, בארץ. הסיבה: תג מחיר במחאה על עיכוב מימוש הסכם אביתר שנחתם בין מקימי היישוב לבין הממשלה כבר לפני שנה.

בהתיישבות מספרים כי הרקע למהלך הוא טענות של גורמים בממשלה שלפיהן הסכם אביתר לא מקודם בקצב הנדרש בשל החשש מפגיעה בביקור של ביידן. "אנחנו שוקלים להקים 10 אביתרים בלילה, בזמן ביקור ביידן", מאיימים בכירים בהתיישבות בדיווח ל"ישראל היום".

נזכיר כי בסוף יוני 2021 הגיעו תושבי אביתר להסכם עם שר הביטחון בני גנץ ושרת הפנים איילת שקד להסדרת היישוב ולמניעת פינוי - תוך כדי ביקורת נוקבת של חברי הכנסת הערבים.

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, אמנם לא התייחס לצעדי מחאה ספצפיים, אך אמר לפני שבועיים בזמן ביקור "שדולת ארץ ישראל" של הכנסת באביתר: "סוכם להקים ישיבה מייד לאחר שייערך סקר קרקע שיראה שיש כאן אדמות מדינה, ובסיום העררים אף להקים יישוב קבע. הסקר הושלם לפני חודשים, ומאז מורחים אותנו. זו התנהגות שאינה עומדת אפילו בסטנדרטים של הממשלה הזו. אני אומר בצורה ברורה - אל תנסו אותנו. על הפרת הסכם אביתר הממשלה הזאת תעוף".

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, צפוי להגיע לישראל - לראשונה בתקופת כהונתו - בחודש יולי (לאחר שדחה אותו בסוף השבוע מסוף יוני). הוא צפוי להיפגש גם עם ראש הממשלה בנט וגם עם יו"ר הרשות, אבו מאזן, אך כל הפרטים טרם נסגרו סופית.

במערכת הפוליטית חוששים מהאיום המתהווה, שכן הצבא לא יוכל לפנות נקודות רבות בשטח בתוך 24 שעות, והמהלך עלול לפגוע משמעותית במהלך ביקור הנשיא ולהביך את הממשלה. כמו כן, מהלך שכזה, בשילוב לחץ ציבורי נגד פינוי המאחזים החדשים, צפוי לערער עוד יותר את יציבות הקואליציה. תנועת "נחלה" קיימה לפני כשלושה שבועות כנס שבו השיקה מבצע התיישבות שבמסגרתו מתוכנן להעלות כ־10 קבוצות ואולי אף יותר לנקודות שונות בשטחי יהודה ושומרון ב־20 ביולי השנה. בתנועה עורכים חוגי בית וסיורי שטח כדי להכשיר את אותן קבוצות שיעלו לשטח ביום פקודה.

מתנועת "נחלה" נמסר בתגובה: "ההתחייבות של הממשלה היתה שההכרזה על אביתר כאדמות מדינה ועליית הישיבה לאביתר יהיו מייד בתום סקר הקרקעות. סקר הקרקעות הסתיים לפני שמונה חודשים והממשלה לא עומדת בהתחייבויותיה. לאחר פגישה משותפת של כל הגורמים הקשורים בהסכם אביתר הוחלט לצאת בסדרת צעדי מחאה בדרישה לקיום מלא של ההסכם".

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח