שב״כ סיכל פיגוע מטען בישראל ע״י תושב רצועת עזה

שב״כ סיכל פיגוע מטען בישראל ע״י תושב רצועת עזה כבן 31 בעל היתר עבודה בישראל. נתפס מטען שתכנן להפעיל באוטובוס בדרום הארץ. הבוקר הוגש נגדו כתב אישום חמור

שב״כ סיכל פיגוע מטען בישראל ע״י תושב רצועת עזה

הותר לפרסום כי בתאריך 30 אוקטובר 2022 (ה' חשוון תשפ"ג) נעצר ע״י שב״כ ומשטרת ישראל מחוז דרום, פתחי זיאד זקות, בן 31, תושב רפיח ברצועת עזה, בעל היתר עבודה בישראל, אשר מחקירתו בשב"כ עלה כי גויס ע"י ארגון הג'יהאד האיסלאמי לביצוע פיגוע הנחת מטען בקו אוטובוס באזור דרום הארץ. בבחינת התנהלותו של זקות ברשת נמצאו פרסומים בעלי גוון קיצוני.

מחקירתו של זקות עלה, כי עבר הכשרות והדרכות חומרי נפץ ע"י מומחה חבלה ברצועה וכי בעת כניסותיו לישראל החל בפועל לאסוף חומרים להרכבת מטען חבלה, חומרים אשר נתפסו בעת מעצרו.

המידע שהתקבל בחקירתו של זקות חשף את תשתית הטרור ברצועת עזה ואת העובדה כי הפיגוע אוכוון ע"י ג'האד ע'נאם, בכיר גא"פ מרפיח. עוד עלה מן החקירה, כי זקות עמד בקשר בטחוני עם מחמד וכרים תמראז, קרובי משפחתו ופעילי גא"פ מרפיח, אשר היו אלה שגייסו אותו לקדם את הפיגוע.

פרקליטות מחוז דרום באמצעות עו"ד עמית גינת הגישה היום (חמישי) כתב אישום נגדו. כתב האישום מייחס לנאשם עבירות כנגד בטחון המדינה: עבירות נשק – החזקה ונשיאה של נשק; חברות פעילה בארגון טרור; אימונים או הדרכה למטרות טרור; הכנה לביצוע מעשה טרור(רצח); מתן שרות להתאחדות בלתי מותרת ומגע עם סוכן חוץ.

גורם בשב"כ מסר: "ישראל לא תאפשר ניסיונות לניצול התווך האזרחי על ידי ארגוני הטרור ברצועת עזה לקידום פיגועים ותפעל מול ניסיונות אלה בחומרה, תוך שרואה בחמאס כגורם האחראי"

לאור זאת, בהמלצת שירות הבטחון הכללי בשיתוף עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, הוחלט על שלילת היתרי כניסה לישראל של כ-200 תושבי רצועת עזה להם קשרי משפחה עם גורמי טרור.

בהמשך לזה ישקלו ע"י גורמי הביטחון צעדים נוספים על מנת לוודא צמצום האפשרות לנצל את התווך האזרחי לביצוע פעולת טרור.

ממצאי החקירה ממחישים פעם נוספת, כי גורמי הטרור ברצועה משקיעים מאמצים רבים בהקמת תשתיות טרור המערערות את היציבות האזורית, לרבות ניצול מתן היתרי עבודה שמנפיקה מדינת ישראל לצורך קידום פעילות צבאית.

מקרה זה מצטרף לרצף פעולות אשר ביצעו בחודשים האחרונים שב"כ, צה"ל ומשטרת ישראל, במסגרתן נחשפו וסוכלו תשתיות טרור בשטחי ישראל ואיו"ש באכוונת ארגוני הטרור ברצ"ע, אשר פעלו לקידום פיגועי טרור באמצעות גיוס פעילים, חלקם מקרב בני משפחותיהם, בשטחי ישראל ואיו"ש.

ישראל לא תאפשר ניסיונות לניצול התווך האזרחי מצד חמאס ויתר ארגוני הטרור ברצועת עזה לקידום טרור ותפעל מול ניסיונות אלה בחומרה, תוך שרואה בחמאס כגורם האחראי.

"שירות הביטחון הכללי בשיתוף פעולה עם צה"ל ומשטרת ישראל ימשיך בפעילות הנחושה לאתר ולסכל כל פעילות טרור אשר מטרתה לפגוע בביטחון אזרחי ישראל".

מלשכת שר הביטחון נמסר: "הניסיון של ארגוני הטרור לנצל את התעסוקה של פועלים בישראל לצורך פיגועים מסכנת את פרנסתם של מאות אלפי תשבים ברצועת עזה. אני משבח את שב"כ וגורמי הביטחון על סיכול הפיגוע. בשנה וחצי האחרונות אני מוביל מדיניות של פגיעה קשה מול כל הפרה ביטחונית ולצד זאת מאפשר כלכלה בסיסית והומניטארית לתושבי עזה.

אנחנו מקיימים הערכת מצב שוטפת, ובמידה ונראה כי מתפתחת מגמה של גיוס פועלים מעזה לביצוע פיגועים, ישראל תשקול את צעדיה בהקשר ליציאת פועלים מרצועת עזה והקלות אזרחיות נוספות".

מטען חבלה שתכנן המחבל להטמין באוטובוס
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל
מפקד הפלוגה במג"ב שניטרל את המחבל בפיגוע בחווארה משחזר
לוחמים ניטרלו מחבל חמוש בסכין באיזור חווארה
סיכום חדשות השבת: פיגוע דקירה בחווארה
נעצר מבוקש החשוד בביצוע פיגועי ירי במרחב העיר שכם
מבצע בבית הסוהר הוביל לתפיסה רחבת היקף של מכשירי טלפון וסכינים
ראשוני: פיגוע ירי סמוך לעופרה, המחבלים נמלטו
בית המשפט הרשיע את המחבל מעאד חאמד שרצח את מלאכי רוזנפלד הי"ד
שרת הפנים שקד שללה את תושבותו של המחבל סלאח חמורי