שר המשפטים לשעבר: "נקדם את חוק היועמ"שים שימונו על ידי השרים"

את הדברים אמר אוחנה בכנס השקת ספר 'דיני יהודה ושומרון' של תנועת רגבים • • "זכות האדם החשובה ביותר היא הזכות לחיים - המאבק בטרור מגן על הזכות הזאת"

שר המשפטים לשעבר: "נקדם את חוק היועמ"שים שימונו על ידי השרים" אמיר אוחנה בכנס השקת ספר 'דיני יהודה ושומרון'

חבר הכנסת אמיר אוחנה, שר המשפטים לשעבר מקדם הצעת חוק שתגדיר כי היועמ"שים במשרדי הממשלה ימונו על ידי השרים באותו האופן שבו ממנים מנכ"ל. "מצפה מחברי ימינה לתמוך בחוק, בהתאם להצהרותיהם בעבר".

את הדברים אמר אוחנה בפאנל שרי המשפטים שנערך במהלך כנס השקת הכרך החדש בסדרת 'דיני יהודה ושומרון' בהוצאת 'מרכז אדם ואדמה', מכון המחקר מבית תנועת רגבים. בפאנל שרי המשפטים, אותו הנחה עו"ד ד"ר הראל ארנון, אחד מעורכי הספר החדש, השתתפו השר לשעבר חה"כ אמיר אוחנה, השרה שקד, השר לשעבר חה"כ צחי הנגבי, והשר לשעבר דן מרידור.

אוחנה התייחס בדבריו להשבת האיזון בין מעמד הכנסת, הממשלה ובית המשפט: "כולנו נסכים שצריך גוף שיש לו את המילה האחרונה - החלטות חייבים לקבל. אבל אי אפשר לקבל שדווקא לבית המשפט תהיה את המילה האחרונה. המצדדים בעליונות בג"ץ אומרים שהדבר נועד למנוע מצב בו המחוקק מקבל החלטות אבסורדיות - אך גם בג"צ יכול לקבל החלטות כאלה. אז אם צריך להרכין את ראשינו בפני גוף קובע, אין שום היגיון שמי שלא נבחר וקיבל את אמון הציבור, תהיה לו את המילה האחרונה", אמר אוחנה והצהיר כי בימים אלו הוא מקדם את חקיקת "חוק היועמ"שים" שתקבע בחקיקה כי ימונו על ידי השר.

"הצורך בהחזרת האיזון בין הרשויות נכון גם למוסד רב העוצמה של היועץ המשפטי לממשלה והיועצים המשפטיים, שמעמדם לא מעוגן בחוק. לאורך השנים המוסד הזה הלך ותפח ואימץ עוד סמכויות, הוא צורף לישיבות ממשלה ולישיבות הקבינט. התפיסה של היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה היא, שהם כפופים ליועץ המשפטי לממשלה ולא לשר, בלי חקיקה ובלי סמכות, ומביאים את תפיסות עולמם האישיות למשרד, לעיתים בניגוד לעמדותיו של השר. לשם חיזוק הדמוקרטיה והמשילות, צריך שהשר ימנה את היועמ"ש למשרדו – כמו שהוא ממנה את המנכ"ל.

אוחנה הוסיף כי הוא מצפה ממפלגת ימינה להצטרף להצעת החוק, בהתאם להצהרותיהם בעבר על חשיבות חוק זה.

בנט מפתיע: "אני ראש הממשלה שהכי פחות מושפע מקבוצות לחץ"
בעקבות דרישת ח''כ ארבל: ליברמן יכנס לקבינט הקורונה
"פוטנציאל הרס ופגיעה קשה בביטחון ישראל": ארבל במכתב ליו''ר הכנסת
דרעי: "לא מבין את העיתוי ומה המטרה והתועלת שבעניין הזה"
בן גביר ליו''ר ועדת חוץ וביטחון: "תפטר את היועצת שלך"
ח"כ יברקן: "קרוב בעצמי למרוד בהוראות שלכם ולא להתחסן"
אזולאי שואל: "חלק מהתוכנית שלכם לצמצם את כוחו של הציבור החרדי?"
מקלב: "פתרונות של מפלגה אתאיסטית"
הערכת מערכת המדינית: מדינה ערבית נוספת תצטרף להסכמי אברהם
המשטרה מגבילה הפגנות מול בתיהם של בעלי שליטה בתאגידים ללא הנחיה