לאחר 70 שנה: המדינה תפצה את חטופי תימן

תקדים: לאחר 70 שנות סבל המדינה מודה במעשה האיום של חטיפת ילדי תימן ותפצה את משפחות החטופים

לאחר 70 שנה: המדינה תפצה את חטופי תימן תמונה עתיקה של עולי תימן

הצוואה - הרב עוזי אזולאי משולם זצוק"ל

Geula Hadar

הממשלה אישרה היום (ב') את הצעת המחליטים להכרת המדינה בפרשת ילדי תימן, המזרח והבלקן והעברת פיצוי כספי למשפחות שנפגעו בשנות קום המדינה.

הפרשה האיומה ביותר התולדות המדינה: לאחר שבעים שנות סבל קשות ואיומות למשפחות ילדי תימן ובלקן אשר סבלו מהתעללות קשה של הממסד שהגיע לשיאו בחטיפת ילדי תימן ובלקן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הבאתי לאישור הממשלה החלטה לפיצוי המשפחות שנפגעו בפרשת ילדי תימן, המזרח והבלקן. זאת פרשה מהכואבות בתולדות מדינת ישראל. הגיעה העת שהמשפחות שהתינוקות שלהן נלקחו מהן, יקבלו הכרה מהמדינה ומממשלת ישראל, וגם פיצוי כספי".

"הפיצוי אינו יכפר על הסבל הנורא שהמשפחות עברו ועוברות, זהו סבל בלתי נסבל. יש להביא למשפחות שסבלן גדול מנשוא את מעט הנחמה שמגיעה להן. אני מבקש משר החינוך לכלול את פרשת ילדי תימן בספרי הלימוד של תלמידי ישראל, יש להכיר את הפרשה הזאת".

שר האוצר ישראל כ״ץ: ״בהחלטה זו מכירה ממשלת ישראל בפרשה כואבת שצרובה בתולדות המדינה, ואשר חקירתה טרם באה לידי סיום. אנו נפעל כדי למצות את זכויותיהם של בני המשפחות הדואבות, שנושאות עמן את הכאב עד לעצם יום זה, ובכך נתחיל לרפא ולו במעט את פצעי ההיסטוריה. לצד זה נפעל לקידום הנצחת מורשת יהודי תימן המפוארת, השזורה לנצח בתולדות עמנו״.

במסגרת ההחלטה שאושרה, ממשלת ישראל מביעה צער על האירועים שהתרחשו בימיה הראשונים של המדינה, ומכירה בסבלן של המשפחות אשר ילדיהן היו חלק מפרשה כאובה זו.

ח''כ ארבל על הרב עוזי משולם

הממשלה אישרה את מתווה הפיצוי הכספי עבור המשפחות שנפגעו בסך 162 מלש"ח שיחולקו באופן הבא: 150 אלף ש"ח לבני משפחה אשר ילדם נפטר ולא נמסר למשפחתו דבר פטירתו בזמן אמת ובכלל זה נסיבות פטירתו, או שהילד נפטר ומקום קבורתו לא אותר, או שמקום קבורתו אותר באיחור ניכר.

כמו כן, אושר פיצוי בגובה 200 אלף ש"ח לבני המשפחה הנפגעת, במקרה שמסקנת הוועדה האחרונה הייתה כי לא ידוע מה עלה בגורלו של הילד.

עוד הוחלט כי בני המשפחות, שנקבע באחת משלוש הוועדות שעסקו בפרשה (ועדת חקירה לגילוי ילדי תימן, הוועדה לבירור גורל ילדי תימן הנעדרים וועדת החקירה הממלכתית בעניין פרשת היעלמותם של ילדים מבין עולי תימן בשנים 1948-1954), שילדם נפטר או שלא נודע גורלו יוכלו להגיש בקשה לפיצוי כספי במהלך החודשים יוני-נובמבר 2021. ההחלטה גובשה בשיתוף משרדי האוצר והמשפטים.

כזכור, לפני ארבעה חודשים, דיווחנו מעל 'בימה' זו כי נשיא המדינה החל לשוחח על כך בריש גלי כי נעשה עוול בחטיפת ילדי תימן ובלקן. נשיא המדינה אמר אז כי ״פרשת חטיפתם של ילדי תימן, מזרח ובלקן היא כפצע צורב בלב האומה כולה. הילדים והילדות שנעלמו, ההורים הצעירים שנותרו ללא מענה, הכאב הנורא וסימני השאלה שמסרבים להרפות, מצווים על כולנו להכיר בפרשה. הדרך לתיקון העוול, ככל הניתן, הוא בחובתה של המדינה להכיר בעוול ולפעול ללא לאות להמשך חשיפת כלל המידע אודות הפרשה״

מנגד דחה אז נשיא המדינה ריבלין, את הבקשה לחנינה ושבית המשפט יחזור בו מהשם הרע שהוציא על הרב עוזי משולם זצ"ל. כאשר גזרו עליו באכזריות עונש מאסר בן שמונה שנים ומאסר מותנה בן שנתיים.

ביום 15.6.1999 הורה נשיא המדינה דאז על הקלה בעונש המאסר והוא סיים את מאסרו ביום 7.7.1999, לאחר שריצה כחמש שנות מאסר וחודשיים. ביום 21.6.2013 נפטר הרב עוזי משולם ז"ל. ולטענת תלמידיו נרצח ע"י הממסד.

למרות זאת, גם נשיא המדינה ריבלין הצטרף להודות ולחזק את חשיפתו של הרב מושלם על החטיפה המזעזעת. בסביבת הנשיא הודגש כי לא נעלמה מעינו השפעתו של הרב ז"ל על השיח הציבורי בישראל בעניין חטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן גם בתקופה בה היו שמנעו מלהעלותו לדיון פומבי.

הנשיא הודה והדגיש: כי הרב עוזי משולם ז"ל היה מהראשונים לחשוף את סיפורן הכואב של המשפחות ואת הפצע השותת בלבן, ולמאבקו הציבורי הייתה השפעה מכרעת על הקמתה של וועדת החקירה בנושא בשנת 1995.

מצער שהנשיא טוען כי נוכח חומרת המעשים שבגינם הורשע ובמיוחד אחריותו לתקיפתם של כוחות המשטרה ולסכנה לשלומם של תושבי הסביבה במהלך העימות, סבר הנשיא כי הדרך לתיקון העוול כלפי יוצאי תימן, מזרח ובלקן, איננה במתן חנינה מלאה, שלאחר המוות לרב עוזי משולם ז"ל.

הנשיא הודה והדגיש: פרשת חטיפתם של ילדי תימן, מזרח ובלקן היא כפצע צורב בלב האומה כולה. הילדים והילדות שנעלמו, ההורים הצעירים שנותרו ללא מענה, הכאב הנורא וסימני השאלה שמסרבים להרפות, מצווים על כולנו להכיר בפרשה. עמדתו של נשיא המדינה הינה כי הדרך לתיקון העוול, ככל הניתן, הוא בחובתה של המדינה להכיר בעוול ולפעול ללא לאות להמשך חשיפת כלל המידע אודות הפרשה.

עוד חצי ס"מ ביממה אחרונה למפלס הכינרת!
שני פועלים נכוו במצב קשה תוך כדי עבודתם במפעל בניר צבי
מפגש שלושת המנהיגים במלון הירושלמי
ניסנקורן מצטרף למכון הישראלי לדמוקרטיה
⁣תיעור מדהים: אלפי עגורים באגמון החולה
פורים בספינקא • כל התיעודים
הרחיבו את גבולות הקדושה - בגני תקווה
ירושלים: נחנך מרכז חרדי לבריאות האישה
פורים בקאליב • תיעוד
הקבינט החליט: עד 3,000 אזרחים ישראלים יכנסו לארץ ביום