אבנים בכיס המרה: כל מה שחשוב לדעת

כיצד נוצרות אבנים בכיס המרה? לאלו סימפטומים או מחלות הן גורמות? ומתי צריך לפנות לרופא? • מאמר בשיתוף מנהל מחלקת הכירורגיה באסותא, פרופ' קידר • צפו

אבנים בכיס המרה: כל מה שחשוב לדעת

רקע
אבני כיס מרה (מרירה) הן אחת הבעיות הכי שכיחות במערכת העיכול של אדם. השכיחות נעה בין 2 עד 40% באוכלוסיה הרגילה, (בממוצע – כ20% ) והיא תלויה בגיל, מין, גזע, וגורמי סיכון רבים. אבנים נפוצות יותר בנשים, שכיחותן עולה עם הגיל. גורמי סיכון המעלים את שכיחותן הן הריון, השמנה, מחלות מעי דלקתיות, מחלות בהם יש פירוק מוגבר של כדוריות דם אדומות ועוד.

איך נוצרות האבנים במרירה?
אבנים במרירה הן תוצאה של התגבשות של המרכיבים שיש במרה. המרה מורכבת ממיים, כולסטרול, מלחי מרה, בילירובין (חומר צבע, או פיגמנט) , וחלבונים הנקראים פוספוליפידים. אבנים נוצרות מגבישי כולסטרול ובילירובין או הנגזרות שלו,

סימפטומים:
רוב האנשים שלהם יש אבני מרה נשארים אסימפטומטיים לכל חייהם. כ20% מתוכם יסבלו מסימני מחלת אבנים, השכיחה בהן – עווית מרתי (biliary colic). תופאעה זו מתרחשת כאשר אבן נעה ונתקעת בצינור כיס המרה. אם אבנים גרמו לתלונות, יש סיכוי גבוה שיתפתח סיבוך כלשהו בהמשך.

סימפטומים או או המחלות שעלולות להיגרם על ידי אבני מרה:
1. דלקת כיס מרה.
2. אבנים בדרכי מרה עם צהבת חסימתית.
3. דלקת, בדרכי מרה.
4. דלקת בלבלב.

5. היווצרות פיסטולה (מעבר) בים כיס מרה או דרכי מרה לבין המעי, אשר עשויה לגרום לסתימת מעי על ידי אבנים, או אפילו גידול סרטני בכיס המרה.
6. שחמת הכבד – במקרים בהם נמכשת החסימה בצורה כרונית.

טיפול:
כיוון שכ-80% מהאנשים הסובלים מאבנים בכיס מרה יישארו ללא תלונות (אסימפטומטיים) לאורך חייהם – אין צורך בטיפול או מעקב באוכלוסיה זו. אולם רק אצל החולים שסבלו מסימפטומים של אבני המרה – ישנה אינדיקציה (התוויה) לביצוע ניתוח כריתת מרירה.

אנטומיה בסיסית של הכבד

אילוסטרציה
הידעת? כמה נשים בהריון התחסנו לקורונה?
שומרים על המשקל גם בחג הפסח!
למרות החיסון: 12 קשישים חלו בקורונה
אצבע של נער בן 15 נלכדה בתוך צינור
שר הבריאות: "נגבש תכנית לאומית להתמודדות עם ההשמנה בישראל"
בעקבות הקורונה: 1.5 מיליון חיסוני שפעת מושמדים
פצוע קשה באזור שער הגיא לכיוון ירושלים
האם עובד שלקה בהתקף לב לאחר שפוטר זכאי להכרה כנכה מעבודה?
בדיקת קורונה ביתית לשימוש עצמי מגיל 14 עם תוצאה תוך 10 דקות
המדענים מזהירים: הוירוס שעלול לשמש כנשק ביולוגי