ביידן לפוטין: "נגיב בצעדים חזקים במקרה של הסלמה צבאית"

מנהיגי המעצמות קיימו שיחה במטרה להביא להפחתת המתיחות מריכוז כוחות רוסיים בגבולה של אוקראינה • שר ההגנה האוקראיני: "אם רוסיה תפלוש,זה יהיה מרחץ דמים"

ביידן לפוטין: "נגיב בצעדים חזקים במקרה של הסלמה צבאית" נשיא רוסיה ולדימיר פוטין יחד עם נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, שוחח עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בפגישת ווידיאו שמטרתה להביא להפחתת המתיחות בגבול אוקראינה רוסיה, שהחלה בשל הערכות כוחות רוסית גדולה באזור הגבול ואיום מרומז של פלישה רוסית לשטחי המדינה. כך מתפרסןם ב'ישראל היום'.

בהודעה של הבית הלבן נמסר: "הנשיא ביידן הביע את הדאגה העמוקה של ארצות הברית ובעלות בריתה האירופאיות בנוגע להסלמה בריכוז הכוחות מסביב לאוקראינה והבהיר כי אנו ובעלו תבריתנו נגיב בצעדים חזקים, כאלה ואחרים, במקרה של הסלמה צבאית. הנשיא ביידן הביע את תמיכתו המלאה לשלמותה וריבונותה של אוקראינה". עוד נכתב בהודעה כי שני הנשיאים שוחחו בנושאים אזוריים אחרים, כמו איראן.

על פי סוכנות הידיעות הרוסית "ריא", שני המנהיגים ברכו זה את זה וביידן אמר למקבילו הרוסי: "לצערי, נעדרת מפגישת 20 המעצמות הגדולות, אני מקווה שפעם הבא נזכה לשוחח פנים אל מול פנים". יתר פרטי השיחה לא פורסמו, אך בכירים בית הלבן אמרו כי ביידן יבהיר לנשיא הרוסי כי לפעולה צבאית באוקראינה יהיה "מחיר אמיתי".

מוקדם יותר אמר שר ההגנה האוקראיני, אלכסיי רזניקוב, בראיון לרשת החדשות האמריקנית סי.אן.אן, כי פלישה רוסית לאוקראינה תיגמר ב"מרחץ דמים גדול" ואף הצהיר כי "בחורים רוסים יחזרו הביתה בארונות".

שר ההגנה העביר את המסר הלוחמני לאחר כמעט חודשיים בהם מרכזת מוסקבה עשרות אלפי חיילים על גבולה המזרחי של אוקראינה, כוחות הכוללים מאות טנקים ומשוריינים. "אם אני יכול לתת עצה כלשהי לנשיא ביידן, הייתי רוצה לבקש שיעביר לנשיא פוטין את המסר כי אוקראינה היא קו אדום עבור הקרמלין, והעולם המתורבת יגיב בלי היסוס. הרעיון של לא להרגיז את רוסיה לא יעבוד", אמר השר האוקראיני.

באוקראינה האשימו היום את רוסיה בהגברת המתיחות הצבאית במזרח אוקראינה, שם מחזיקים בדלנים פרו רוסים בשני מחוזות בחבל דונבאס, ומתן רוח גבית למתקפות של הבדלנים על כוחות הצבא האוקראיני.

נשיא ארצות הברית ביידן שוחח שעות ספורות לפני פגישת הווידאו שלו עם פוטין עם מנהיגי מדינות המערב ושמע את חששותיהם באשר להתנהלותה של מוסקבה במזרח אירופה בכלל ובגבול אוקראינה בפרט.

זוועה באוקראינה: עשרה אזרחים נהרגו מפגיעת פגז
נראה אתכם: ג'אגלינג וסידור שלוש קוביות הונגריות בו זמנית
ארה"ב תוציא ארגונים אסלאמיים ויהודיים מרשימת ארגוני הטרור
בעקבת פינלנד: שבדיה הצהירה כי בכוונתה להצטרף לנאט"ו
"אפס מקרי הדבקה": הסגר הגדול ביותר בסין הגיע לסוף המיוחל
דו"ח מודיעין: צבא רוסיה איבד שליש מכוחותיו באוקראינה
רוסיה מאיימת על שבדיה ופינלנד: "הן יהפכו לאויבות שלנו"
במלאות 77 ל'חג הנצחון': מוסקבה אומרים תודה ל'וֶטֶרָנִים' היהודים
באודסה מתכוננים לגרוע מכל: "חבל מאוד שאין לנו כיפת ברזל":
בעקבות טביעת ספינת מהגרים לבנונית: המופתי בטריפולי הותקף