הצוותים הרפואיים פתחו בשביתה: "נחריף את הצעדים עד שמישהו יתעורר"

ההסתדרות הרפואית החלה בהשבתה בת יומיים בתגובה לתקיפת הצוות הרפואי בבאר יעקב • יו"ר הארגון: "האלימות במערכת הבריאות היא מגיפה" • איגוד נוסף הצטרף למחאה

הצוותים הרפואיים פתחו בשביתה: "נחריף את הצעדים עד שמישהו יתעורר"

מחאה על האלימות נגד הצוותים הרפואיים: לאחר שתושב באר יעקב תקף ביום שלישי האחרון בפטיש רופאה במרפאת כללית שבעיר וגרם לה לפציעה חמורה, הודיעו הרופאים והאחיות בארץ על שביתה של יומיים שהחלה הבוקר (חמישי). כך דווח ב'ישראל היום'.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, מסר בתום ישיבה שנערכה מיד לאחר התקיפה כי "הבהרנו בשנה האחרונה באופן חד־משמעי שכל מקרה של אלימות ייתקל באפס סובלנות מצידנו. השביתה האחרונה הביאה להחלטת ממשלה חשובה בדבר הצבת עמדות שיטור בחדרי מיון והקצאת כוח אדם דרוש, אולם עלינו לבחון את הדברים אך ורק ברמת היישום בשטח. כל עוד לא נראה מעשים של ממש בטווח המיידי, נחריף את הצעדים עד שמישהו פה יתעורר ויבין שהאלימות במערכת הבריאות היא מגיפה של ממש".

אחרי ההודעה, הצטרפו אתמול גם ארגוני האחיות לשביתה. יו"ר הסתדרות האחים והאחיות, אילנה כהן, ויו"ר ועד עובדי כללית, פרופ' בן חמו, דנו במצב והחליטו להשבית את כלל המרפאות בקהילה, בריאות הציבור ובתי החולים בעקבות מה שהם כינו "פיגוע אלימות", שבו נפצעה רופאה לאחר שהותקפה.

כהן אמרה כי "אנחנו במצב חירום במערכת הבריאות. 'פיגוע האלימות' שהתרחש הוא חלק מההתגברות של מגיפת האלימות במערכת הבריאות. אי אפשר להמשיך כך, האלימות הפכה איום של ממש על ביטחונם של האחים והאחיות ועובדי מערכת הבריאות. זה רק עניין של זמן עד לרצח הבא של אח, אחות או עובד מערכת הבריאות".

בן חמו ציין כי "האלימות במערכת הבריאות כלפי העובדים הפכה ממש למגיפה, והתקיפה הקשה של הרופאה בבאר יעקב היא חציית קו אדום שאי אפשר לשתוק עליה. בנס זה לא נגמר במוות.

"העובדים שלנו הם לא הפקר. מחר נשבית את הפעילות של כלל המרפאות ובתי החולים, בדרישה לשים סוף לאלימות כלפי אנשי מערכת הבריאות, להקצות משאבים מיידיים ולהחמיר את הענישה על מנת לעצור את המגיפה הזו. חייבים להגן על עובדי קופות החולים".

החמרת ענישה

גם שר הבריאות ניצן הורוביץ התייחס לתקיפה ואמר אתמול בכנס הבריאות של המכללה האקדמית נתניה בשיתוף FEMI כי "צריך לנקוט צעדים חמורים כלפי התוקפים ולהעמידם לדין, אבל משרד הבריאות הוא לא המשטרה. יש משטרה ופרקליטות, והן שצריכות להעמיד את האנשים האלה לדין.

"במקביל, אנחנו מתגברים את מערך האבטחה במאבטחים כדי לתת יותר תחושת ביטחון לעובדים, אבל חייבים להבין שאי אפשר לשים מאבטח או שוטר בכל מקום ולכן צריכות להיות אכיפה וענישה משמעותית, כי מי שמעז לתקוף צוות רפואי מאיים על הבריאות של כולנו. זה מאבק של כל אחד במדינה".

בתוך כך, שר המשפטים גדעון סער צפוי להעלות ביום ראשון הקרוב לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק להחמרת הדין ביחס לתופעת האלימות כלפי הצוותים הרפואיים.

לפי ההצעה, העונש על תקיפת צוותי רפואה תוך כדי מתן טיפול רפואי יהיה עד חמש שנות מאסר, והתקיפה תסווג כעבירה מסוג פשע. התיקון יחול על כל "מטפל" ויכלול גם חובשים ופרמדיקים של ארגוני עזרה ראשונה כמו מד"א ואיחוד הצלה.

גם הרוקחים שובתים

בתוך כך, מאיגוד הרוקחים נמסר כי היום יושבתו כל בתי המרקחת בשירותי בריאות כללית. לא יינתנו שירותי רוקחות בכל מתקני שירותי בריאות כללית, לרבות מרפאות הקהילה, בריאות הציבור ובתי החולים.

מזכ"ל איגוד הרוקחים, שימי הללי, אמר כי "גם אנחנו הרוקחים והרוקחות סובלים מאלימות מטופלים, אולי אפילו יותר מכל מגזר אחר בשירותי בריאות כללית ובבתי החולים הממשלתיים.

"האיגוד החליט שדמנו לא יוסיף להיות הפקר. לא נרפה עד אשר הנהלת הכללית תנקוט צעדים להבטחת שלומם של הרוקחות והרוקחים, שעושים עבודת קודש למען החולים".

לובי הכניסה לבניין הראשי ברמב
"בלתי ישימים": הנהלים על זיהומים הוקשחו - מנהלי בתי החולים מורדים
עשרות יועצי רפואה השתתפו ביום עיון מקצועי על נזקי העישון‎‎
עלייה של 90% בהיקף המרשמים לתרופות משככות כאבים וממכרות
48% מחברות הסיעוד לא עומדות ברף הגבוה של חוק הגנת הפרטיות
כל מה שרציתם לדעת על אבנים בכליות • מאמר חשוב
טיפים ועצות לטיפוח השפתיים בעונת הקיץ
חשיפה לרעש: כך תתמודדו עם האיומים החדשים על השמיעה שלכם
"עשרת הדיברות" לשמירה על העור בעונת הקיץ
בפתח העונה החמה: מה הבדל בין סוגי הדאורדורנטים וכיצד נבחר נכון?
המייל ששלחה האם הביא להצלת חיי הפעוטה