"צוברים נקודות ברחוב הפלשתיני": מתרחבת הפופולריות של "גוב האריות"

מחבלי ארגון הטרור שפעילותם החלה בשכם מתחילים לזכות בתמיכה גוברת ובהשפעה באזורים נוספים ביו"ש • הם מניעים אווירה - ומנסים להתחבב על דעת הקהל

"צוברים נקודות ברחוב הפלשתיני": מתרחבת הפופולריות של "גוב האריות"

אם היה צריך סימן להשפעה הגוברת של התארגנות הטרור "גוב האריות" (ערין אל־אסוד) בשטחי יהודה ושומרון, קיבלנו אותו אתמול.

על פי הדיווח ב'ישראל היום', היענות נרחבת נצפה בחלק לא מבוטל מהערים ומהכפרים הפלשתיניים לקריאות אנשי המיליציה לקיים שביתה כללית. זאת כאות הזדהות עם תושבי מחנה הפליטים שועפאט בשל ה"סגר" שהוטל עליו לאחר פיגוע הירי שבו נהרגה סמל נועה לזר ז"ל.

הפעילות הצבאית של קבוצות גוב האריות מתמקדת אמנם באזור שכם, אך ניצנים ראשוניים להתרחבות התמיכה בארגון מתחילים להופיע גם במקומות אחרים בשטחים. לדברי מקורות פלשתיניים, לא מדובר בשלב זה בהקמת חוליות ובהופעה של מחבלים לפי הדגם של "ערין אל־אסוד" בשכם, אלא בתמיכה מורלית מרחוק ובהבעת הזדהות עם רעיון "המרד" של חברי ההתארגנות.

"יש הרבה צעירים שמתחברים לאקשן, ונמשכים לרוח ולאנרגיות שערין אל־אסוד מביאים איתם", הסביר תושב רמאללה. "לא כולם חושבים בצורה עמוקה איך זה יועיל להם. זה כמו שהיום ראינו צעירים מבעירים צמיגים בכניסות לכפרים וחוסמים כבישים. מחפשים 'פאודה' - ולא משנה אם זה משרת את המטרה, אם בכלל יש כזאת".

מחלקים סוכריות

אנשי הארגון מנסים לשמור על תדמית עממית ולגייס את האמפתיה של הציבור הפלשתיני. בחג הולדתו של הנביא מוחמד לפני כמה ימים הם יצאו לכבישים וחילקו לעוברים ושבים סוכריות ודברי מתיקה, במחווה שמטרתה להתחבב על הרחוב.

הם משתדלים ליצור את הרושם של "לוחמים שבאים מלמטה", מתוך העם. בניגוד לפעילים מארגוני טרור אחרים, שאפילו הציבור הפלשתיני בחלקו לעיתים נרתע מהם ומהאימה שהם זורעים, החמושים של גוב האריות רוצים להראות שהם לא מתנהגים כאחרוני הבריונים, ושהם פה בשביל לעשות סדר ולהגן על הפלשתינים.

למחבלים של ההתארגנות יש נוכחות בולטת ברשתות החברתיות. שם הם מעלים סרטונים המתעדים את הפיגועים שהם מבצעים נגד חיילים ואזרחים. הסרטונים הפכו ללהיט בעיקר בקרב צעירים פלשתינים שרואים בהם מודל לחיקוי.

גם מי שלא חשבו בעבר להצטרף לטרור רואים כעת שהדבר אפשרי, ואפילו קל יותר לביצוע ממה ששיערו. אחרים צופים בתיעודים בסקרנות רבה, וגם אם אינם מתכוונים לשאת נשק או ליטול חלק פעיל בטרור, הם מביעים סולידריות ותמיכה.

בקרב הפלשתינים הדעות חלוקות. יש הסבורים כי זה רק עניין של זמן עד שיצוצו קבוצות מחבלים נוספות שינסו לחקות את דרך הפעולה של חמושי ערין אל־אסוד. בעבר קרה דבר דומה עם ארגונים אחרים כמו "הפנתר השחור", שפעל בצפון יהודה ושומרון במהלך האינתיפאדה הראשונה ושאנשיו היו אחראים לעשרות פיגועים נגד ישראל, ולרצח פלשתינים שנחשדו בשיתוף פעולה עימה. פעילות הארגון, שנולדה אז באזור ג'נין, התפשטה בהמשך לאזורים נוספים בשטחים לאחר שצברה פופולריות בהדרגה.

מנצלים חולשה

"ערין אל־אסוד מניעים את האווירה. הם מנצלים את זה שהרשות חלשה ושהציבור הפלשתיני מאס בה, וכך זוכים לעוד אהדה. גם מי שלא בהכרח מסכימים עם כל מה שערין אל־אסוד עושים אומרים לעצמם: הנה סוף־סוף אולי יש סיכוי להיפטר מהרשות הפלשתינית המושחתת שלא אכפת לה מהעם הפלשתיני", אמר גורם פלשתיני.

מנגד, יש מי שסבור שתופעת גוב האריות עשויה להתפרק בהמשך אם היא לא תדאג להצמיח הנהגה מסודרת עם תוכנית ברורה וסדר יום, תוך גיבוש DNA משלה. בארגון חברים מחבלים שחלקם נתמכים על ידי ארגונים פלשתיניים שונים, בהם פת"ח, חמאס והג'יהאד האסלאמי, או מזוהים עימם, בעוד שאחרים אינם רואים עצמם משויכים לארגון כלשהו.

"אם הארגון ימשיך לפעול בצורה כזאת שלפעיליו אין זהות ונאמנות אחת, יכול להיות שתהיה בעיה בהמשך ויתחילו הריבים והמחלוקות בין אלה שבאים מפת"ח לבין אלה שתומכים בדרך של חמאס או הג'יהאד. אצלנו קשה להתאחד ותמיד באים הפילוגים. לכל ארגון יש חשיבה ודרכי פעולה שונות, וכל אחד בסוף רוצה שהשליטה תהיה בידיו", אמר הגורם.

בגוב האריות שבו וטענו כי הם אינם משתייכים לשום ארגון פלשתיני. ההבהרה באה בעקבות טענות שנשמעו בישראל, שלפיהן הארגון פועל בעידוד חמאס ונתמך על ידו.

בהנהגת הרשות הפלשתינית מוטרדים מאוד מנוכחותם ומכוחם הגובר של "גוב האריות". הם דחו את הצעת הרשות להניח את נשקם, ולהשתלב במנגנוני הביטחון הפלשתיניים. הם גם הכחישו דיווחים בשכם שלפיהם חלק מאנשי הארגון הסגירו עצמם לרשות הפלשתינית, ואמרו כי מדובר בשמועות זדוניות.

המחבלים של
מבקר המדינה פרסם דו"ח מיוחד הטיפול בשבויים והנעדרים
השלכת מטענים, בקבוקי תבערה ואבנים: 13 מבוקשים נעצרו | צפו בתיעוד
בלב קלקיליה: 8 מבוקשים נעצרו הלילה ברחבי יו"ש | צפו
החרימו כספי טרור: הלילה נעצרו עשרה מבוקשים ברחבי יו"ש
למרות לקחי שומר החומות: המשמר הלאומי נכנס להקפאה
מהנדס ערבי מירושלים הוא המחבל שביצע את פיגוע המטענים
נעצר בגין השלכת בקבוק תבערה - ותבע את המשטרה על מעצר שווא
סוכל פיגוע מטען נפץ בתוך ישראל שהוכוון ע"י פעילי טרור
תרגיל צבאי יחל מחר בגבול לבנון
הערכת אמ"ן ל-2023 נחשפת: אלו האיומים על ישראל