באודסה מתכוננים לגרוע מכל: "חבל מאוד שאין לנו כיפת ברזל":

עקב החשש להסלמה באודסה, ההכנות לעוצר בעיצומן: לצד שקי חול - בשוק עורכים קניות • "אנשים לא מפחדים, אבל רוצים להיות מוכנים"

באודסה מתכוננים לגרוע מכל: "חבל מאוד שאין לנו כיפת ברזל": כיפת ברזל

אוקראינה מוסיפה להיערך ל"יום הניצחון" שתציין רוסיה בתשעה במאי, מחשש להסלמה של הפעילות הצבאית הרוסית בדרום המדינה ובמזרחה - במטרה להציג לציבור הרוסי תמונת ניצחון.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', באודסה הכריזו על עוצר שיחל היום בערב (ראשון) ויסתיים ביום שלישי מחשש לפעולה רוסית. העיר כבר היתה זירה למתקפות טילי שיוט בחודש החולף.

בעיר עצמה החיים נמשכים כמעט כרגיל. הרובע ההיסטורי של העיר נסגר כבר בתחילת הלחימה על ידי כוחות הצבא, ושקי חול מעטרים את הכיכרות והמונומנטים המרשימים של המרכז הישן. בשווקים ובתחנות האוטובוס ברחבי העיר, לעומת זאת, המונים ניצלו אתמול את השמש האביבית להצטייד בקניות לפני כניסת העוצר לתוקף. "אנשים כבר לא מפחדים, אבל הם רוצים להיות מוכנים", מספרת אנה, מוכרת ירקות ועשבי תיבול בשוק פריבוז, הגדול בעיר, "כבר ראינו הכל במלחמה הזו. אי אפשר להפתיע אותנו יותר".

בשעות אחר הצהריים כבר נשמעו בעיר אזעקות והדי פיצוצים. תושבים מקומיים דיווחו כי ראו שובלים המציינים את הפעלתה של מערכת ההגנה האווירית. כלי התקשורת דיווחו לאחר מכן כי לפחות ארבעה טילי שיוט נורו אל עבר שדה תעופה סמוך לעיר. "אל תתרגש, זה מאוד רגיל פה", מסביר אנטון, מתנדב במסגרת "כוחות ההגנה הטריטוריאליים", שהסכים ללוות אותי בחזרה אל המלון. אני מספר לו שאני מישראל והוא צוחק, "נו, אז אתה אמור להיות רגיל לדברים כאלה, חבל מאוד שלנו אין מערכת כיפת ברזל".

בחלק הכבוש של אוקראינה דווח כי צבא רוסיה הוציא קצינים ולוחמים מחזית הלחימה על מנת לאבטח את מצעד יום הניצחון במריופול. בעיר עדיין מתבצרים שרידי כוחות הצבא האוקראיני. בקייב למודת הקרבות ציינו כי המצעד נועד לשדר אצלם בבית שהמלחמה מתנהלת כסדרה.

עם זאת, צבא רוסיה ממשיך לנחול מפלות, בעיקר בצפון אוקראינה. במחוז חרקיב הצליחו האוקראינים לכבוש מחדש שישה כפרים ועיירות מצפון וממזרח לעיר השנייה בגודלה במדינה. נוסף על כך, דו"ח מודיעין של הצבא הבריטי חשף בשבת כי הרוסים סובלים משחיקה של הנשק המתקדם בהיעדר רכיבי אלקטרוניקה החסרים עקב הסנקציות המערביות על רוסיה.

כמו כן, צבא אוקראינה ערך תקיפות מתמשכות נגד מערך ההגנה האווירית על אי הנחשים, מדרום לאודסה, וייתכן שאף ינסה לכבוש אותו בחזרה מידי הרוסים בפעולת קומנדו.

לראשונה זה 50 שנה: שימוע על עב"מים בקונגרס האמריקאי
ביידן הציע לצפון קוריאה חיסונים - בפיונגיאנג התעלמו
תם המצור: מריופול נפלה לידי רוסיה
אחרי 9 שנות שלטון הימין: מהפך פוליטי באוסטרליה
סיכום חדשות השבת: רוסיה כובשת את מריופול
"יבטיח ניצחון במלחמה": ביידן צפוי לאשר סיוע של 40 מיליארד דולר
איראן דוהרת לפצצה: "חלון הזמנים עליו בנו במערב הצטמצם עוד יותר"
זוועה באוקראינה: עשרה אזרחים נהרגו מפגיעת פגז
נראה אתכם: ג'אגלינג וסידור שלוש קוביות הונגריות בו זמנית
ארה"ב תוציא ארגונים אסלאמיים ויהודיים מרשימת ארגוני הטרור